'İklim değişikliği günah keçisi gibi kullanılıyor'

İSTANBUL - Uzmanlar,  yaşanan sel felaketin sadece ‘iklim değişikliği’ne bağlanamayacağını belirterek, kötü kentleşmenin sonuçlarına dikkat çekiyor.
İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesi Meteoroloji Mühendisliği Bölüm Başkanı ve Afet Yönetimi Merkezi Müdürü  Prof. Dr. Miktad Kadıoğlu: “Yağışlar eskiden de oluyordu. İklim değişikliğinin bu problemi artıracağını bilerekten daha fazla önem vermemiz gerekir. Yerel yönetimler şimdi ‘Ne yapalım iklim değişti böyle oldu’ der gibi bir hava içinde. İklim değişikliği bir kurtarıcı günah keçisi gibi kulanılmaya başladı.”
Türk Mimar ve Mühendis Odaları Birliği (TMMOB) Başkanı Mehmet Soğancı: “Yaşanan felaketlerin sorumluları bunlara karşı önlem almayan, alamayan, almak istemeyen merkezi ve yerel yönetimlerdir. Dikkat edilsin; merkezi ve yerel yöneticiler yaşananları ‘doğal afet’ gibi algılatmak ve sorumluluklarını unutturmak gayreti içindedir.”
TMMOB Şehir Plancıları Odası Genel Başkanı Hüseyin Tarık Şengül: “İstanbul, Trakya, Bartın, Batman ve Antakya’nın sel felaketi açısından Türkiye’nin riskli bölgeleri olduğunu her zaman söylüyoruz. Bu tür doğal felaketler her zaman yaşamın bir parçasıdır. Dünyanın dört bir yanında yaşanabilir. Ancak bir yerlerde gerekli tedbirler alınıp, bunun önüne geçilmeye çalışılıyor, bizim ülkemizde hiçbir şey yapılmıyorsa bunu da sorgulamamız gerekli.”
Şehir Plancıları Odası İstanbul Şubesi İkinci BaşkanıYrd. Doç. Pınar Özden: “Bunları senelerdir söylüyoruz. Yaşanan ilk felaket değil bu... Daha az yağışta bile neler yaşanabiliyor biliyoruz. İstanbul’da yüzde 70 - 80 kaçak yapılaşma var.” (Radikal)