İktidar YÖK'ü dikkate almadı

Hükümet, üniversitelere ihdas edilen 6 bin 600 kadronun dağıtımı konusunda YÖK'ün isteğini hiçe saydı. Kadrolar Maliye Bakanlığı üzerinden dağıtıldı.

ANKARA - Hükümet, üniversitelere ihdas edilen 6 bin 600 kadronun dağıtımı konusunda YÖK'ün isteğini hiçe saydı. Kadrolar Maliye Bakanlığı üzerinden dağıtıldı. En fazla kadro Atatürk ve Konya üniversitelerine tahsis edildi. Üniversitelerden araştırma fonlarında 2003 yılı itibarıyla kullanılmayan paraya el koyan hükümet, tepki çekecek bir düzenlemeye daha imza attı.
YÖK Başkanı Erdoğan Teziç, göreve geldiğinde Başbakan Erdoğan ile görüşerek, "Üniversitelere tahsis edilecek kadroların YÖK üzerinden dağıtılmasının daha uygun olacağını düşünüyorum" ricasında bulunmuştu. Ancak hükümet Teziç'i dinlemeyerek, yeni ihdas edilen 6 bin 600 öğretim elemanı kadrosunu Maliye Bakanlığı aracığıyla yaptı. Geçmiş hükümetler döneminde ise kadro dağıtımı YÖK tarafından gerçekleştiriliyordu.
Maliye Bakanlığı'nın yaptığı dağılıma göre, 6 bin 600 kadronun yarısına yakını tıpta uzmanlık ve diş hekimliği uzmanlık sınavı kapsamında üniversitelerin tıp fakültelerine verildi. Geriye kalan 3 bin 400 öğretim elemanı kadrosu ise 51 devlet üniversitesi, iki yüksek teknoloji enstitüsü ile YÖK, ÖSYM ve ÜAK arasında paylaştırıldı. En fazla kadroyu Erzurum'daki Atatürk ve Konya'daki Selçuk üniversiteleri aldı. İki üniversiteye de 78 kişilik kadro verildi. Bu üniversiteleri 75 kişilik kadrolarla Dicle, Dokuz Eylül, Ege, Gazi, Hacettepe, İstanbul, Marmara üniversiteleri izledi. En az kadro ise Galatasaray Üniversitesi'ne verildi: 32 kişi.