İKV'nin kurucusu Dikmen'den veda

İktisadi Araştırmalar Vakfı'nın (İKV) kurucusu olan ve 1970'ten bu yana başkanlığını yapan eski bakan Prof. Orhan Dikmen, dün 92 yaşında hayatını kaybetti.

İSTANBUL- İktisadi Araştırmalar Vakfı'nın (İKV) kurucusu olan ve 1970'ten bu yana başkanlığını yapan eski bakan Prof. Orhan Dikmen, dün 92 yaşında hayatını kaybetti. Dikmen, yarın İstanbul Teşvikiye Camii'nde öğleyin kılınacak cenaze namazının ardından uğurlanacak.
1915'te İstanbul'da doğan Dikmen, Galatasaray Lisesi'nden sonra İstanbul Hukuk Fakültesi, İktisat ve İçtimaiyat Enstitüsü'yle Paris Hukuk Fakültesi'nde eğitim aldı. İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi'nde 1955'te profesör olan Dikmen, Üniversite Senatosu Üyeliği ve İktisat Fakültesi Dekanlığı, Maliye Kürsüsü Başkanlığı yaptı. Maliye Enstitüsü Vakfı Kurucu Üyesi, İktisadi Araştırmalar Vakfı Kurucu Üyesi ve Yönetim Kurulu Başkanı da olan Dikmen, Milletlerarası Vergi Hukuku Birliği Üyesi, Milletlerarası Maliye Enstitüsü Başkanvekili, İktisadi İşbirliği Avrupa Ligi Başkanvekili ve Milli Komitesi Başkanı, OECD Misyon Üyesi ve Başkanı olarak görev aldı.1949'dan 1965'e kadar Türkiye'de Maliye Bakanlığı'nca kurulmuş vergi reform komisyonlarında üye ve özel raportör olarak görev alan Dikmen, 1971-1972 yıllarında iki kez Tarım Bakanlığı da yaptı.