İl değiştirmek için referandum yaptılar

İl değiştirmek için referandum yaptılar
İl değiştirmek için referandum yaptılar
Zonguldak'ın Çaycuma ilçesine bağlı İhsanoğlu köyünde Bartın'a bağlanmak için referandum gerçekleştirdi

ZONGULDAK - Zonguldak'ın Çaycuma ilçesine bağlı İhsanoğlu köyünde, Bartın'a bağlanmak için referandum gerçekleştirildi.

İhsanoğlu ilköğretim Okulunda gerçekleştirilen ve 501 seçmenin oy kullandığı referandumda 477 evet, 22 hayır ile 2 geçersiz oy kullanıldı.

Köy Muhtarı Ramazan Artan, köyde 3 dönem muhtarlık görevi yaptığını, 1999 yılından bugüne Bartın'a bağlanmaya çalıştıklarını söyledi.

'İNŞALLAH YETKİLİLER DİKKATE ALIRLAR'

Köyün nüfusunun 945 olduğunu ve yaşlı heyeti ile köyün ileri gelenleriyle aldıkları karar doğrultusunda referandum oylaması gerçekleştirdiklerini ifade eden Artan, şöyle konuştu:

“Muhtar olduğum ilk yıldan buyana resmi olarak Bartın iline bağlanmaya çalışıyoruz. Ancak, ilimiz siyasetçileri bizi bir şekilde engelliyor. Bizde köyümüzün yaşlı heyeti ve ileri gelenleriyle karar alarak referandum oylaması gerçekleştirdik. Sonuç olarak 945 nüfusu ve 647 seçmeni olan köyümüzde yaptığımız referandum oylamasında 501 seçmen oy kullandı. Referandumda 477 evet, 22 hayır ve 2 geçersiz oy kullanıldı. Çoğunluk olarak köylümüz Bartın'a bağlanmayı istiyor. Çünkü Bartın bize 20 kilometre, Zonguldak'ın en yakın ilçesi ise 26 kilometre mesafededir. Biz bu durumda Zonguldak ilinden sağlık, eğitim , bakımında bir fayda sağlayamıyorduk. Sadece Zonguldak'ın nüfusuna kayıtlıyız. İnşallah yetkililer referandum oylamamızın sonucunu dikkate alarak bizi resmi olarak Bartın'a bağlarlar. Şimdiden köyümüze hayırlı uğurlu olsun.”

Referandum sonucunu İçişleri Bakanlığına bildireceklerini vurgulayan Artan, müracaat sonucu ret gelirse durumu mahkemeye taşıyacaklarını belirtti.(aa)