İlaç firmasının kazanı bile doping kararına yol açabilir!

İlaç firmasının kazanı bile doping kararına yol açabilir!
İlaç firmasının kazanı bile doping kararına yol açabilir!

Prof. Dr. Erdem Kaşıkçıoğlu, hangi ilaçların doping kapsamına alındığını anlattı.

Haber: UMAY AKTAŞ SALMAN - umay.aktas@radikal.com.tr / Arşivi

NBA’de Orlando Magic’de forma giyen milli basketbolcu Hidayet Türkoğlu’nun omuz sakatlığının iyileşmesi için kullandığı ilacın yasaklı maddeler arasında yer alması ve 20 maç ceza alması, doping sayılan yasaklı maddeleri yeniden gündeme getirdi. Türkoğlu’nun bilmeden ve kontrol etmeden kullandığı söylediği ilacın içindeki yasaklı madde ‘methenolone’, kas kuvvetini artırmaya yarayan ilaçların içinde bulunuyor. Sporcuların bilerek ya da bilmeyerek kulandığı hormon ilaçları, soluk yolunu açan ilaçlar ve idrar söktürücüler yasaklılar listesinde.

Doping sayılan ilaçlar listesi her yıl yenileniyor

İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Spor Hekimliği ve Spor Kardiyolojisi Bölümü Öğretim üyesi Prof. Dr. Erdem Kaşıkçıoğlu’na yasaklı madde içeren ilaçları sorduk. Kaşıkçıoğlu, sporcuların Dünya Doping Ajansı’nın her yıl yayınladığı doping listesini incelemesi gerektiğini vurgulayarak hangi maddelerin yasaklı olduğunu anlattı:
“Uzun ve her yıl değişen bir liste söz konusu. Bu listeden en sık kullanılanları, örnek vermek gerekirse kas kitlesini artıran anabolizanlar (methenolone bu gruptandır) birçok sporcu tarafından bilerek ya da bilmeyerek kullanılabilen yasaklı maddelerdendir. Sporcular arasında kas kitle ve kuvvetini artırmak için çoğunlukla kullanılır. Bunun dışında vücut gelişimi üzerine ön planda etki eden büyüme hormonunun da içinde olduğu hormon ilaçları yine bu listeye giren ilaçlardan. Soluk yolumuzu açarak performansı etkilediği düşünülen ilaçlar da yasaklılar arasında. Ayrıca kullanılan yasaklı maddelerin idrarda yapılan laboratuvar değerlendirmelerindeki konsantrasyonunu düşürmek için kullanılan idrar söktürücüler yasaklı ilaç grubundan.”
Dopingi ‘iki ucu keskin bir bıçak’ olarak nitelendiren Prof. Dr. Kaşıkçıoğlu, “Kalp-damar sağlığını ölümcül boyutta tehdit etmesinin yanı sıra, kısmı felçlere, kanserlere, cinsel fonksiyon kayıplarına, kişilik değişiklikleri gibi birçok organ ve dokuda ciddi sorulara yol açabiliyor” dedi.

Kafein ve kazan da risk yaratabilir

Prof. Kaşıkçıoğlu, “Vitaminler yasaklı maddeler grubundan değildir. Yalnız patentsiz ve uluslararası ilaç denetim kurullarından geçmemiş ilaçların doping riski taşıyabileceği unutulmamalı. Bu durum vitamin ilaçları için de geçerli. Bunun sebebi bazı üretim alanlarında kural dışı olarak ilaçların aynı kazanlar kullanılarak hazırlanmasıdır. Bir doping ilacının hazırlandığı aynı kazanda vitamin ilaçları da üretilebiliyor. Yarışma sırasında kafein miktarının yüksek bulunması o sporcunun takibe alınmasını gerektirir. Tekrarlayan uygulamalarda doping kabul ediliyor” diye konuştu.