İlaç fiyatları ucuzlayacak

Sağlık Bakanı Akdağ: İlaç fiyatlarına 3-6 ay zam yapılmayacak. Pahalı ilaçların fiyatları düşürülecek. AB'nin en ucuz ilaç fiyatları Türkiye'de olacak.

ANKARA/BOLU - Döviz kurundaki gerilemeye karşın enflasyonun üzerinde artan ilaç fiyatlarına müdahale geliyor. Sağlık Bakanı Recep Akdağ, bugün Bakanlar Kurulu'na sunulacak yeni İlaç Kararnamesi'nin yürürlüğe girmesiyle, ilaca üç-altı ay zam yapılmayacağını, pahalı kanser ilaçları ve kan ürünlerinin ucuzlayacağını söyledi.
atv'deki 'Ankara'da Sabah' programına katılan Akdağ, Maliye Bakanı Kemal Unakıtan'ın gündemindeki KDV indirimlerinin başında ilacın geldiğini anımsatarak, "İlaç Kararnamesi'ni yeniden düzenliyoruz. Avrupa'nın en ucuz ilaç satılan ülkelerini esas alarak bir düzenleme sağlayacağız. İlaçların reel fiyatları her zaman yükselmeyecek, bazen de düşecek" dedi.
Akdağ, Avrupa'da piyasada satılan ilacın zamanla ucuzlayabildiğine, ancak Türkiye'de uygulanan sistem nedeniyle ilaç fiyatlarının sürekli arttığına dikkati çekti. Akdağ, yeni hazırladıkları İlaç Kararnamesi'yle, fiyat belirlenirken Avrupa'daki en ucuz iki-üç ülkenin ortalamasının alınacağını, bunun da belli bir miktar altının fiyat olarak belirleneceğini söyledi.
Turizm Ekonomi Bilimsel AraştırmaveTanıtımMerkezi'nce Abant'ta düzenlenen
'Türk Sağlık SistemininGeleceğiAçısından Sağlıkta Dönüşüm' toplantısında da aynı yönde sorularla karşılaşan Akdağ, şöyle konuştu:
"Yeni İlaç Kararnamesi'nin yürürlüğe girmesiyle ilaca üç ile altı ay arasında zam yapılmayacak. Kararname uyarınca oluşturulacak
İlaç Fiyat Belirleme Komisyonu, döviz kurlarındaki değişikliğe bağlı olarak ilaç fiyatlarını düşürebilecek ya da artırabilecek. Komisyon, ithal ilaçların fiyatını belirlerken, Avrupa'daki emsalinin en ucuz satış fiyatını esas alacak. Kanser ilaçlarıyla kan ürünleri gibi pahalı ilaçların fiyatları ucuzlayacak."
Eczacı, depocu ve ilaç üreticilerinin de katılımıyla son şekli verilen yeni İlaç Kararnamesi, bugün Bakanlar Kurulu'na sunulacak. Kararnameye göre artık üç ayda bir ilaç fiyatlarını değerlendirmek üzere toplanacak olan komisyonda, DPT, Hazine Müsteşarlığı, Maliye Bakanlığı, Emekli Sandığı, SSK ve Bağ-Kur birer, Sağlık Bakanlığı ise iki üyeyle temsil edilecek. Sekiz kişilik komisyon, ithal ilaç fiyatını belirlerken Avrupa'daki emsalinin en ucuz satış fiyatını esas alacak, bu fiyatın üzerine çıkamayacak, hatta altında kalabilecek. Kararname yürürlüğe girdikten sonra en az üç ay daha ilaca zam yapılmayacak.
'Grip salgını yok'
Grip salgınıyla ilgili oluşturulan bilimsel komisyonun haftada bir gün değerlendirme yaptığını da belirten Akdağ, "Ülkemizde mevsim normallerinin üzerinde bir grip salgını yaşanmıyor. Ayrıca Asya'da ortaya çıkan SARS ve kuş gribi konusunda da her türlü tedbir alındı" dedi.
(Radikal, dha)