İlaç kuyruğuna son

SSK'lı hastaların, serbest eczanelerden ilaç alabilmesine yönelik çalışma bu ay tamamlanıyor. Uygulama tutarsa SSK'lıların kuyruk çilesi de sona erecek.

ANKARA - SSK'lı hastaların, yıllardır, ilaç alabilmek için saatlerce beklemek zorunda kaldığı uzun kuyruk çilesi yakında bitecek. SSK'lıların, ilaç alımında serbest eczanelerden yararlanması uygulamasıyla ilgili çalışma bu ay içinde sonuçlanacak.
SSK Sağlık İşleri Genel Müdürü Servet Rüştü Karahan, 1 Ocak 2004'te yürürlüğe giren hastanelerin ortak kullanımı uygulamasının ardından, SSK' lıların serbest eczanelerden ilaç alabilmesi projesinin de gerçekleşmek üzere olduğunu söyledi.
'Giderler arttı'
Devlet ve SSK hastanelerinin ortak kullanımının sağlık hizmetlerinden yararlananların sayısını artırdığını, böylece ilaç giderlerinin yükseldiğini belirten Karahan, "Serbest eczanelerden yararlanmak söz konusu olunca, bugüne kadar sağlık karnelerini çıkarmayan birçok insan da bunu çıkaracak" dedi.
Karahan, 'İlaç Fiyat Kararnamesi'nin yayımlanmasının ardından, SSK'lıların tüm eczanelerden yararlanması konusunda sektörle görüşmelerin sürdüğünü ifade etti. İlaç üreticilerinin, kendilerine yerli ilaçta yüzde 21, ithal ilaçta yüzde 10.5 oranında indirim teklif ettiğini açıklayan Karahan, bu ay konunun sonuçlanacağını kaydetti.
Limit 300 trilyon lira
SSK'lıların tüm eczanelerden yararlanmaları gerçekleştiği takdirde kurumun ilaç giderlerinde artış yaşanacağını vurgulayan Karahan, "300 trilyon liraya kadar artışı göze aldık. Ancak bu konuda son tahlilde hükümet belirleyici olacak" dedi.
Merkez eczaneler
Ortak kullanıma geçilmesiyle, SSK eczanelerine gelen reçete sayısında büyük artış yaşandığını belirten Karahan, yoğunluğu azaltmak için, 24 saat açık olacak 'merkez eczane' projesi üzerinde çalıştıklarını söyledi. Karahan, "Proje Ankara, İstanbul ve İzmir'de bu ay uygulanacak. Buralarda eczacılar zorunlu nöbet tutacak, karşılığında nöbet başına 60 milyon lira alacaklar" diye konuştu.