'İlaç olsa akşamcı ölmezdi'

Farmakolog Prof. Dr. Cankat Tulunay, sahte rakıdan ölümlerin, alkol zehirlenmelerinin tedavisinde kullanılan fomepizol adlı antidot Türkiye'de bulunmadığı için bu kadar yüksek olduğunu öne sürdü.

ANKARA - Farmakolog Prof. Dr. Cankat Tulunay, sahte rakıdan ölümlerin, alkol zehirlenmelerinin tedavisinde kullanılan fomepizol adlı antidot Türkiye'de bulunmadığı için bu kadar yüksek olduğunu öne sürdü. Tulunay, "Eğer metanol zehirlenmesinde kullanılan antidot, ilk gün getirtilseydi onlarca kişi ölmeyecekti" dedi.
Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Farmakoloji Anabilim Dalı öğretim
üyesi Tulunay, piyasada az kullanıldığı için ilaç sanayiinin bu antidotları yurtdışından getirtmediğini belirtti.
'Sağlık ocağında bile olmalı'
Cıva, bakır ve morfin gibi zehirlenmelerde kullanılacak antidotların da Türkiye'de olmadığını vurgulayan Tulunay, "Devlet, bilinen antidotu olan zehirlenmelerde bu ilacı tüm sağlık ocaklarında bulundurmak zorundadır. Bulundurulmazsa Sağlık Bakanlığı hakkında tazminat davası açılabilir. Bu bir Anayasa suçudur" diye konuştu. Bunun örneğinin Konya'da yaşandığını belirten Tulunay, Konya Devlet Hastanesi'nin yılan zehirlenmelerinde kullanılan antidotu bulundurmadığı için tazminata mahkûm olduğunu anımsattı. Tulunay, hastanelerdeki tedaviye ilişkin ise şunları söyledi:
"Metil alkol zehirlenmesi tedavisinde, kandaki alkol düzeyinin ölçülmesi gerekiyor. Bizim hastanelerimizde bu ölçülemiyor. Kan alkol düzeyi ölçülmeden hastalar etil alkolle tedavi ediliyor. Ölümler bu nedenle olmuş olabilir. Kan alkol düzeyi ölçen hastanemiz varsa bu sözümü geri alırım."


    http://www.radikal.com.tr/7409537409530

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.