'İlaç' yan etki yaptı

İzmir Tabip Odası'nın hekimlere belli ilaçları yazdırmak amacıyla ilaç firmalarının 'Rus hayat kadını promosyonu'na başvurdukları iddiası...

ANKARA/BURSA - İzmir Tabip Odası'nın hekimlere belli ilaçları yazdırmak amacıyla ilaç firmalarının 'Rus hayat kadını promosyonu'na başvurdukları iddiası, hem ilaç sektöründe hem de Sağlık Bakanlığı'nda tartışmalara yol açtı. İddiayı ortaya atan İzmir Tabip Odası Genel Sekreteri Aşkın Demirci tepkiler üzerine 'istifa' noktasına geldi. İlaç Endüstrisi İşverenler Sendikası (İEİS) Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Ecazıbaşı, 'söylentilere dayanan' iddialarla tüm hekimlerin ve ilaç firmalarının karalanmasının yanlış olduğunu ifade etti. Eczacıbaşı, "Olayın kanıtları varsa sendikamıza iletilsin" dedi.
Sağlık Bakanı Osman Durmuş da konuyla ilgili olarak Bakanlık Teftiş Kurulu'nu harekete geçirdiğini belirtti. İddiaları ortaya atanların ispatla da sorumlu olduklarını savunan Durmuş şöyle konuştu: "Bu iddia gerçeklere dayanmıyorsa, hekimleri rencide edenler hakkında da yasal yollara başvurulacaktır. Bu iddiayı dile getirenler hekim haklarını korumakla sorumlu olan bir odanın temsilcileridir. Onların görevi de hekimlerin hatalarını teşhir etmek değil, sorumluları cezalandırmak ve tekrarını önlemektir. Tabip odasının hekimleri meslekten atmaya kadar her türlü yaptırım gücü vardır."
Ankara Tabip Odası Başkanı Ümit Erkol, şikâyet edilmesi halinde, etik kurallara uymayan hekim ve firma adını açıklayacaklarını söyledi. Erkol 'İlaç yazan doktora Nataşalı promosyon' yapıldığı yönündeki iddiaların, hekimler tarafından yaygın olarak başvurulan bir yöntem gibi lanse edilmesinden üzüntü duyduklarını söyledi. Sağlık Bakanlığı ile İlaç Endüstrisi İşverenleri Sendikası'nın ortak mücadele ettiğini ve saptanan etik dışı davranışların cezalandırıldığını kaydeden Erkol, sözlerini "Kongre adı altında turistik gezilerin düzenlenmesini, hekimlerin büyük çoğunluğu onaylamıyor" diyerek tamamladı.
'Nataşalı promosyon' iddiasını gündeme getiren İzmir Tabip Odası Genel Sekreteri Aşkın Demirci ise, dün düzenlediği toplantıda, 'konunun tüm hekimlik camiası ve ilaç firmalarını zan altında bırakacak noktaya gelişinden üzüntü duyduğunu' belirterek özür diledi. Demirci, gerekirse istifa edebileceğini söyledi.
Bursa İl Sağlık Müdürü Hüseyin Hüsnü Serdar da, 'ithal ve pahalı ilaç yazımı' karşılığında doktorlara verilen promosyonların 'etik kuralları aşacak' boyutlara ulaştığını açıkladı. Doktorları uyarmak amacıyla 30 Nisan 2001'de genelge yayımladıklarını kaydeden Serdar, şunları söyledi: "İthal ve pahalı ilaç yazımı karşılığında ev ve muayenehane tefrişi, otomobil gibi değeri milyarlarca lirayı bulan promosyonlar veriliyor. Doktorlar, kongre adı altında yurtdışına tatile gönderiliyor."
Tane ilaç kavgası
Bu arada Ankara'da İlaç Endüstrisi İşverenleri Sendikası'nın düzenlediği panelde 'taneyle ilaç' konusu, Sağlık Bakanlığı ile ilaç işverenlerini karşı karşıya getirdi. Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Eczacıbaşı, "Amerika, taneyle ilaç konusunda halkı aydınlatmak
için 100 milyon dolar harcıyor. Siz bunu yapabilecek misiniz?" dedi. Sağlık Bakanı Osman Durmuş ise Eczacıbaşı'na şöyle karşılık verdi: "Türkiye'de ilacın yüzde 95'ini devlet tüketiyorsa şartı biz dayatırız. Parayı veren şartı dayatır. Taneden kastımız ilacın rasyonel kullanımıdır." (Radikal,aa)