'İlaç yazmak için promosyon almak suç'

Danıştay, ilaç yazma karşılığında bir firmadan maddi destek sağlamayı suç saydı. Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde görevli beş öğretim üyesi, 'görevi kötüye kullanmak' suçundan Adana Asliye Ceza Mahkemesi'nde bir yıldan...

ANKARA - Danıştay, ilaç yazma karşılığında bir firmadan maddi destek sağlamayı suç saydı. Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde görevli beş öğretim üyesi, 'görevi kötüye kullanmak' suçundan Adana Asliye Ceza Mahkemesi'nde bir yıldan üç yıla kadar hapisle yargılanacak.
İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nın özel bir ilaç firmasına yönelik yürüttüğü operasyon kapsamında, Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde görevli öğretim üyeleri Atilla Tanyeli, Serap Hastürk, A. Bülent Atmen, Hikmet Akkız ve Oğuz Kara'nın, ilaçlarını reçeteye yazma karşığında bu firmadan maddi destek sağladıkları belirlenmişti. Bu durum Sağlık Bakanlığı ve Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK) Başkanlığı'na bildirilmişti. YÖK de durumu Çukurova Üniversitesi Rektörlüğü'ne iletmiş ve beş öğretim üyesi hakkında gerekli işlemin yapılmasını istemişti. Ancak Çukurova Üniversitesi Rektörlüğü'nce oluşturular kurul, öğretim üyeleri hakkında yargılama izni vermemişti.
Firmanın e-mektupları ele verdi
Kurulun bu kararını yasa gereği re'sen incelemeye alan Danıştay 1. Dairesi, yargılanmama kararını oybirliğiyle bozdu. 1. Daire, ilaç yazma karşılığında maddi destek sağlamakla suçlanan öğretim üyelerinin, Türk Ceza Kanunu'nun 'görevi kötüye kullanma' suçunu düzenleyen 257. maddesi uyarınca yargılanmalarına karar verdi. Dairenin kararında, söz konusu firmanın bilgisayar kayıtlarında, öğretim üyeleriyle ilgili 99 adet e-mektup bulunduğu belirtildi.
Hepsinin bir isteği olmuş
Kararda şöyle denildi: "E-mektupların çözümlerinden, Oğuz Kara'nın, ilaçlarını reçeteye yazma karşılığında söz konusu firmadan 2003 yılının mart ayında İstanbul'da düzenlenecek bir kongreye katılma talebinde bulunduğu; Atilla Tanyeli'nin, üç dergi istediği; Serap Hastürk'ün, yeni açtığı muayenehanesinin açılış kokteylinin düzenlenmesi için 1200 YTL aldığı; Hikmet Akkız'ın, laboratuvar çalışmasında kullanılmak üzere 5 bin 500 dolarlık kit istediği, A. Bülent Atmen'in ise Kapadokya'da düzenlenecek kongreye katılan farklı üniversitelerden iki öğretim üyesinin masraflarının karşılanmasını talep ettiği anlaşılmıştır."