İlaca hücum başladı


1 milyon sipariş
Kuş gribine karşı onaylanmış bir ilaç yoksa da, insanlardaki gribe karşı kullanılan iki ilaç, isimleri geçer geçmez tükendi. Patent süresi daha dolmadığı için jenerikleri (muadil) de olmayan ilaçlar için Sağlık Bakanlığı üreticiye 1 milyon kutu sipariş verdi.
Sağlık Örgütü devrede
Daha önce 5 bin kutu ilaç gönderen Dünya Sağlık Örgütü, gelecek hafta 20 bin kutu daha yollayacağını açıkladı. Türkiye, hastalığa karşı AB'den destek talep etti. AB Komisyonu, birkaç gün içinde uzman bir ekibin Türkiye'ye gönderileceğini açıkladı.
Haber: HATİCE YAŞAR / Arşivi

İSTANBUL - Kuş gribine karşı onaylanmış etkili bir ilaç olmamasına karşın, iki grip ilacı haberlerde isimleri geçer geçmez tükendi. Roche'un 'osertamivir' etken maddeli ilacı Tamiflu ve Glaxo Smith Kline'ın 'Zanamivir' etken maddeli Zelanta adlı bu ilaçların patent süresi dolmadığı için, jenerikleri de yok.
Sağlık Bakanlığı da önlemler kapsamında Roche'a hafta başında 1 milyon kutu sipariş verdi. Roche sözcüsü Alexander Klauser ise dün uluslararası AP ajansının sorularını yanıtlarken ilacın üretim aşaması 12 ay sürdüğü için 'henüz sipariş vermeyen ülkelerin' beklemek zorunda olduğunu söyledi. Firmanın Türkiye'deki yetkilileri, 1 milyonluk siparişin ne zaman teslim edileceği konusunda net bilgi veremeyeceklerini, ama üretimi 10 kat artırdıklarını, ayrıca geçen hafta Türkiye'ye Dünya Sağlık Örgütü (WHO) kanalıyla 5 bin kutu ilaç yollandığını, gelecek hafta yine aynı yolla 20 bin kutunun daha geleceğini söyledi.
WHO: Lisansı alabiliriz
Büyük bir salgın durumunda WHO, ilaçların lisans hakkını alabiliyor. Bu talep Roche'a da iletildi, ancak firma üretimi artıracağını belirterek öneriyi geri çevirdi. Roche ayrıca WHO'ya 3 milyon kutu ilaç bağışladı.
Glaxo Smith Kline'dan da "Olası salgın ile ilgili tamamen bakanlık talimatları doğrultusunda hareket etmekteyiz. Şu ana kadar ulaşan tek talep, bir miktar grip aşısı bağışı olmuş, bu talep karşılanmıştır" açıklaması geldi.
Akdağ: İlaç niye yetmesin?
Bakanlığın temmuz ayından beri pandemi planı hazırladığın söyleyen Sağlık Bakanı Recep Akdağ ise "Kendine gerekli olmayan ilacı insanlar piyasadan toplar da evde saklarsa, o zaman yetersizlik meydana gelir. İlaç siparişi yaptık, yapıyoruz, ama bu şu anki durum için değil. WHO, gelecekteki muhtemel bir salgın için ülkelerin hazırlıklı olmalarını istiyor. Ülkedeki 70 milyon kişinin her biri için ilaç stoklamaya gerek yok" diye konuştu.
İspanya da kuş gribine karşı önlem almak amacıyla 2 milyon kutu antiviral Tamiflu ilacı siparişi verdi. Ama Fransa ve Britanya'nın bunun altı katı ilaç sipariş ettiğini söyleyenler, ülkenin en az 8 milyon kutu ilaca ihtiyacı olduğunu ileri sürerek hükümeti eleştirdi.
Roche borsada tavan yaptı
İlaç devi Glaxo Smith Kline, New York Borsası'nda dün yüzde 1.9 değer kazandı. Londra Borsası'nda ise üç günde yüzde 3.7 yükselerek 1468 puanı buldu. Roche ise İsviçre Borsası'nda pazartesi günü 184 puanı gördü. Salı günü de firma hisseleri tavan yaparak 188.5'e kadar çıktı. Buradan kâr satışlarının gelişiyle dün (cuma) 185 puana kadar geriledi.
İkinci semptom
H5N1 tavuklardan önce tavukçuluğu hasta ediyor. Virüsün görüldüğü yerlerde 'derhal' tüm kümes hayvanları itlaf edildiği için, bu bölgelerdeki kümes hayvancılığı sektörü ağır darbe yiyor. Kuş gribinin bu 'ekonomik' etkisi, Türkiye'de de kendini gösterdi. 18 büyük firmanın oluşturduğu Sağlıklı Tavuk Bilgi Platformu Başkanı Zuhal Taştan "Salı öğleden sonra aldığım rapora göre sektörde satışlar yüzde 75-80 oranında durdu" dedi. Uluslararası kuruluşlarca uygulanan karantina koşullarına uyulmaması ve salgınların sürmesi durumunda ise buna sektöra kalıcı darbe ve seyahat yasakları da eklenebilir.
Buzdolabındaki yumurta riskli mi?
Türkiye'de kuş gribine yakalanan insan var mı?
Prof. Dr. Gençay Gürsoy (İstanbul Tabip Odası Başkanı): Türkiye'de kuş gribinden hasta insan yok. Sadece enfekte olmuş hayvanlarla temas etmiş bazı kişiler var ve koruyucu olarak ilaç alıyor.
Hastalık öldürücü mü?
Prof. Dr. Haluk Eraksoy (Klinik Mikrobiyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları Derneği Başkanı): Doğu Asya'da milyonlarca kanatlı hayvan telef oldu, etkilenen insan sayısı 116. Hastalık insanlara zor bulaşıyor. Ancak ölenlerin sayısının 60-61 olması, ölümcüllüğün yüksekliğini gösteriyor.
Belirtileri neler?
Prof. Dr. Haluk Eraksoy: Ateşli bir hastalık. Baş, kas, eklem ağrıları, nezle, öksürük.
Türkiye'de yaşayanlar olarak şu anda hepimiz risk altında mıyız?
Prof. Dr. Haluk Eraksoy: Şu anda Türkiye için tek riskli bölge, Kızıksa beldesi ve hastalığın görüldüğü hindi işletmesidir. Onun dışındaki kişilerin kendinde kuş gribi olduğunu vehmetmesi asla gerekmez.
Evimde kuş besliyorum, riskli mi?
Prof. Dr. Tahsin Yeşildere (İstanbul Veteriner Hekimler Odası Başkanı): Hastalık, hayvanın hasta hayvanla teması halinde bulaşır. Bir bölgede sınırlı kalmış bir hastalığın başka tarafa sıçraması, ancak
o hastalık etkenini taşımasıyla olur.
Aldığımız yumurtaların üzerindeki dışkıdan hastalık bulaşır mı?
Prof. Dr. Mehmet Akan: Şu ana kadar H5N1 ile ölenler hasta hayvana direkt temas etmişti. Türkiye'de hasta tavuk olmadığı için ne kadar kaynatmalı ne yapmalı, gündemde olmamalı. Yumurtada virüs ise, hastalık başladığı anda hayvanlar yumurta üretememeye başlıyor ve arkasından ölüyor.
Kuş gribinden korunmak için alabileceğim ilaç var mı?
Prof. Dr. Selim Badur: Tamiflu adlı ilacın insandaki virüse etki oranı yüzde 90-95. H5N1 virüsüne karşı ise normal grip virüsüne oranla etkili değil.


    http://www.radikal.com.tr/7602517602510

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.