İlaca hücum: Zatürree aşısı bitti, antiviral ilaç satışları patladı

Domuz gribi piyasada zatürree aşısı tükenmesine yol açtı. Antiviral ilaç satışlarında yüzde 113'e varan artış yaşandı. En büyük artış steril el temizleyicilerinde: Yüzde 900!

ANKARA - Bütün dünyada salgına yol açan domuz gribi, Türkiye’de antiviral ilaç, koruyucu ürün ve aşı satışlarında patlamaya yol açtı. TEB Genel Sekreteri Özgür Özel, piyasada yoğun talep gören zatürree ve grip aşılarının tükendiğini söyledi.
Özel’in verdiği bilgiye göre Türkiye’de 5 yaş üzeri çocuklarla yetişkinler için ‘Pneumo 23’ ve 0-5 yaş için ‘Prevenar’ isimli iki farklı zatürre, Fluarix, Vaxigrip ve İnfluuvac isimli de üç farklı grip aşısı var. Özel, “Çok büyük talep olan zatürree aşısı piyasada bulunmuyor. Sırada çok hasta var. Mevsimsel grip aşısı talebinde de artış var ancak piyasada aşı yok” dedi.
TEB Genel Sekreteri Özgür Özel, ilaç ve temizlik maddesi satışlarındaki artışa ilişkin de şu bilgileri verdi:
Uluslararası sağlık kuruluşu IMS’nin verilerine göre, Türkiye’de bu yıl 2 milyon kutu grip aşısı satıldı. Geçen yılki toplam satışla bu yılın 10 ayı arasında kutu bazında yüzde 4, Türk Lirası bazında yüzde 10’luk artış var.
Antiviral satışlarında da patlama yaşandı. Geçen yıl 122 bin, bu yıl ise sadece kasıma kadar 260 bin Tamiflu satıldı. Kutu bazındaki artış yüzde 113, Türk lirası bazında yüzde 120 oldu.
Grip tedavisinde kullanılan bir diğer antiviral olan Relenza Rotadisk’ten de geçen yıl 6 bin kutu, bu yıl 10 aylık dönemde ise 10 bin kutu satış kaydedildi. Böylelikle bu ilacın satışında da kutu bazında yüzde 71, Türk Lirası bazında yüzde 78’lik artış oldu.
Steril el temizleyicilerine özellikle de ekim ayında büyük talep oldu. Artış  yüzde 900! Steril maske satışları da patladı. Özel, “Üretici firmalar siparişleri karşılayamıyor. Yeterince ürün temin edilebilse, eczanelerden gelen talepler doğrultusunda satışların şu anki değerlerin 10 katına kadar ulaşacağını tahmin ediyoruz” diye konuştu.