İlaççılar: Dava açarız

Araştırmacı İlaç Firmaları Derneği (AİFD), ilaçta veri korumayla ilgili ilk kez basının önüne çıkarak kendilerini savundu. AİFD, yerli jenerik ilaç üreticilerini kastederek, 'birkaç grubun çıkarı için sorunun Türkiye'nin önüne geldiğini' söyledi.
Haber: HATİCE YAŞAR / Arşivi

İSTANBUL - Araştırmacı İlaç Firmaları Derneği (AİFD), ilaçta veri korumayla ilgili ilk kez basının önüne çıkarak kendilerini savundu. AİFD, yerli jenerik ilaç üreticilerini kastederek, 'birkaç grubun çıkarı için sorunun Türkiye'nin önüne geldiğini' söyledi. Veri korumanın, Gümrük Birliği Anlaşması'nda taahhüt edildiği gibi 2001'den başlamasını isteyen firma yöneticileri, aksi halde iç ve dış hukuk yollarını kullanacaklarının sinyalini verdi. AİFD, 'veri koruma'nın 2001 yılını esas alarak uygulamaya girmesiyle, yabancı firmaların sektördeki ağırlığının artacağını ve üretici firma sayısının 20-25'lere düşeceğini de kabul etti.
AİFD Yönetim Kurulu üyelerinden Novartis, Roche, GlaxoSmithKline, Merck&Sharp, Pfizer, SanofiAventis ve Shering'in yöneticileri, veri korumanın imtiyaz değil, gecikmiş bir hakkın verilmesi olduğunu söyledi. Ancak verilerin açıklanması, 'ilaçtaki kavganın' gerçek nedenleri konusunda da ipuçları verdi.
Bazı firmalar gidecek
AİFD yöneticilerinin verdiği bilgilere göre, 1980'den önce Türkiye'de 300 yerli ilaç üreticisi vardı. İlaç sektöründeki düzenlemelerle bu sayı önce 200'e indi, şu anda ise 135 firma kaldı. 'Veri koruma'nın 2001 yılını esas alarak uygulamaya girmesiyle, firma sayısı 20-25'lere kadar düşecek. Orijinal ilaç üreten yabancı sermayeli firma sayısı, halen 35 ve ilaç pazarının yüzde 55'i bu şirketlerin elinde. 'Jenerik' üreticiler de payın yüzde 45'ine sahip. Veri korumayla bazı firmalar ya tarihe karışacak, ya birleşecek ya yabancı ortaklık yoluna gidecek.
Demirdere: Zaten dışa bağımlıyız
Uygulamanın devlete maliyeti, 25-27 milyon dolar civarında.
'Jenerikçiler'in kaybı yıllık 115 milyon dolar düzeyinde olacak. Bu gelirin, orijinal ilaç üreticilerinin kasasına girmesi söz konusu. AİFD ise, sorunun 115 milyon dolarlık pazardan ibaret olmadığını, düzenlemenin uygulamaya girmesiyle Türkiye' nin yabancı sermayeyi çekeceğini savunuyor.
AİFD Başkanı Altan Demirdere, iddiaları şöyle yanıtladı: "Ruhsatlandırmada 2005 ve sonrası esas alınıyor. Bu, 'Dolduracağım kadar cebimi doldurayım' anlayışıdır. 'Yerli sanayici ölür' deniliyor. 50 senedir buradaysam, ben de yerliyim. 'Dışa bağımlı oluruz' deniliyor, zaten dışa bağımlıyız. İlaç etken maddelerinin yüzde 99'u dışarıdan alınıyor. Türkiye'deki yerli ilaç firmaları artık, 'Sen beni koru' demeyi bırakmalı ve bizlerle el ele verip, dünyaya açılmalı."
Jenerik ilaçların, orijinallerinin yüzde 80'i kadar bir fiyatla satıldığını belirten Demirdere, "Buradan devletin yüzde 20 tasarrufu, uluslararası firmanın ise o kadar zararı var. Ancak, mesele yüzde 20 olayı değil. Kenya, Pakistan gibi ülkelerde bile veri koruma var. Veri korumayla ilaç fiyatları artmayacak" dedi.
'Lahey'e götürebiliriz'
AİFD Genel Sekreteri Engin Güner de, jenerik ilaçlara karşı tavır almadıklarını savundu. Güner, şunları söyledi: "Türkiye, AB'ye 1 Ocak 2001 itibarıyla veri koruması uygulamasını başlatmayı taahhüt etti, uluslararası anlaşmalara imza koydu. Ancak imzaların gereği yapılmadı. Birkaç grubun çıkarı korunuyor. Biz, uluslararası patent ve fikri mülkiyet hakkına uyulmasını istiyoruz. Avrupa Komisyonu'na başvurduk ve bir soruşturma başlatıldı. Konu, AB ile Türkiye arasında bir sorun konumunda. Lahey Adalet Divanı'na götürülmesi söz konusu. Olumsuz bir gelişme olması halinde firmalar gerekli hukuk yollarına başvurabilir."
Pfizer Genel Müdürü Ahmet Esen ise yurtdışındaki gibi jenerik-orijinal ilaç dengesinin kurulması gerektiğini belirtti. Esen, "Şu anda denge yok. İlaçta fikri mülkiyet fazla olursa denge bizim lehimize döner" diye konuştu.


    http://www.radikal.com.tr/7344717344710

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.