İlacın yoksa, ölüm var

Bir tür beyin hastalığı olan 11 yaşındaki Fidan Özdemir, ailesinin ilaçlarını alabilecek maddi gücü olmadığı için adım adım ölüme gidiyor.
Haber: TUNCAY DAĞLI / Arşivi

ADANA - Bir tür beyin hastalığı olan 11 yaşındaki Fidan Özdemir, ailesinin ilaçlarını alabilecek maddi gücü olmadığı için adım adım ölüme gidiyor.
Fidan Özdemir henüz 1.5 yaşındayken yakalandığı kızamığın beyninde yarattığı tahribat nedeniyle 'subakut sklerozan panensefalit' adlı bir tür beyin hastalığına yakalandı. Kafatası içine takılan 'şant' adlı cihaz ve kullandığı ilaçların etkisiyle geçen yıla kadar normal yaşamını sürdüren Fidan, seyyar satıcı babası Abdulbaki Özdemir ilaç alacak parayı bulamayınca yatağa düştü. Şakirpaşa İlköğretim Okulu 4'üncü sınıf öğrencisi Fidan, hastalığı nedeniyle bu yıl okuluna da devam edemedi.
'Sosyal güvence yok'
Kızının hastalığını tedavi ettirememenin üzüntüsünü yaşayan 11 çocuklu Özdemir,
"Kızım Fidan geçen yıla kadar sapasağlamdı. Okuluna gidiyor, arkadaşlarıyla koşup oynuyordu. Ancak ilaçlarını alamadığımız için yeniden yatağa düştü. Paramız olsa ilacını alacağız. Ancak Almanya'dan ithal ediliyor ve maliyeti çok fazla. Bu yüzden alamıyoruz. Sosyal güvencemiz de yok. Kızımın parasızlıktan ölecek olması beni kahrediyor" dedi.
Nöroloji uzmanı Dr. Bahar Kaya, Fidan Özdemir'in hastalığının bir tür beyin nezlesi olduğunu ve kafatası içine 'şant' takılıp biriken suyun karın boşluğuna boşaltıldığını anlattı.
'İlaçla normal yaşar'
Kaya, "Hastalık, ağır geçirilen ve tedavi edilmeyen kızamıktan kaynaklanmaktadır. Gerekli tedavi yapıldığı sürece hasta normal yaşamını sürdürebilir" dedi.