İlaçlar sokağa atılmasın

Bakırköy'de çoğunluğunu kadınların oluşturduğu gönüllüler yaklaşık iki yıl içinde topladıkları 200 milyar değerindeki 88 bin ilacın yarısını halka ücretsiz dağıttı.
Haber: ULAŞ YILDIZ / Arşivi

İSTANBUL - Bakırköy'de çoğunluğunu kadınların oluşturduğu gönüllüler yaklaşık iki yıl içinde topladıkları 200 milyar değerindeki 88 bin ilacın yarısını halka ücretsiz dağıttı. 'İlaçlar atılmasın, alamayanlar kullansın' sloganıyla çalışan gönüllülerin hedefi bu kampanyayı tüm Türkiye'ye yayabilmek.
Bakırköy Belediyesi öncülüğünde olası depreme karşı 10 bin kişiye yetecek kadar ilaç toplamak için yola koyulan 40 gönüllü, ders olacak bir yardım kampanyasına imza attı. Eczacı, emekli öğretmen, mimar ve ev kadını gönüllüler okul, dershane ve kamu kuruluşlarını ziyaret ederek kampanyayı tanıttı.
Kullanılmayan ilaçlar için Atrium ve Carousel alışveriş merkezlerinde toplama kapları, Bakırköy Özgürlük Meydanı'na da konteynır konuldu. Ancak toplanan ilaçların son kullanma tarihi geçmeden kullanılması gerekince, kampanya boyut değiştirdi. İlaçlar Ataköy'deki Afet Merkezi'nde ayrıştırılıp kayıtları tutuluyor. İlaçlar daha sonra Bakırköy Belediyesi Osmaniye Sağlık Merkezi'nin altındaki eczanede toplanıyor. 1 milyon liradan 1 milyar liraya kadar ilaçlar yeşil kart sahibi veya muhtarlıktan fakirlik belgesi alan ihtiyaç sahibi vatandaşa reçete karşılığında veriliyor. Kampanya sayesinde Pülümür, Bingöl ve Afyon depremlerinde de afetzedelere çok sayıda ilaç gönderildi.
'En iyi kampanya'
'Tüketici Raporu' dergisinin düzenlediği 2003 Yılının Bilinçli Tüketicileri Yarışması'nda da birincilik ödülü alan kampanyada iki yıl süresinde değeri 200 milyara yakın 88 bin 987 ilaç toplandı. Toplanan ilaçların 42 bin 172'si halka dağıtılırken 35 bin 200'ü son kullanma tarihleri geçtiği için 'tıbbi atık' olarak değerlendirildi. Gönüllülerin
elinde bulunan 11 bin 615 ilaç ise dağıtılmak üzere bekletiliyor.
Gönüllü hareketinin baş mimarlarından eczacı Münevver Başar, toplanan ilaçlar arasında değeri 1 milyar lirayı bulan 'Xeloda' ve 'Cellcept' gibi kanser ilaçlarının da olduğunu söyleyerek, "Geçenlerde babası kanserden ölen bir vatandaş 15 milyar liralık ilaç yardımında bulundu" dedi. Tansiyon, kalp ilaçlarının yanı sıra şeker hastaları için çok sayıda insülin de topladıklarını söyleyen Başar, ellerine geçen tıbbi malzemelerin hastanelere dağıtıldığını belirtti. Başar, baston, tekerlekli sandalye gibi yardımların da kendilerine ulaştığını söyledi.
Başar, "Sadece Bakırköy'le sınırlı olan bu kampanya tüm Türkiye'ye yayılmalı. Bu gönüllü hareketi devlet desteğiyle geniş bir organizasyon haline getirmek istiyoruz. Böyle bir organizasyonla ilaçsız hasta kalmaz. Bakırköy'deki camilere, kiliselere, okullara, dershanelere, partilere, kamu kurumlarına birer ecza dolabı koyacağız. Tabii eğer dolapları yaptırabilirsek" dedi.
'Uzun ince bir yol'
Altı yıl önce eczanesini kapatan Ayşen Soyaslan, kampanyaya gönüllü olarak katılmış. Her fırsatta Afet Merkezi'ndeki yerlerine gelerek ilaç ayrıştırma çalışmalarına katılan Soyaslan, "Ben bu kampanyayı 'uzun, ince bir yol' olarak görüyorum. İnsanların ihtiyaçları karşıladığındaki duygularını görüyoruz. Kızılay bile ihtiyacı olanları bize gönderiyor" diye konuştu.
Bütün gün eczanede...
Şefkat Özeren ise kampanyanın başından beri Başar'la çalışıyor. Ev kadını Özeren, her gün Osmaniye Sağlık Merkezi'ndeki eczanede dağıtım işine yardım ediyor. Özeren, "Eczacılık en çok istediğim meslekti. Şimdi tüm günümü eczanede ilaç dağıtarak geçiriyorum" dedi.
Kampanyaya İstanbul dışından destek olmak isteyenler için Osmaniye Sağlık Merkezi'ndeki eczanesinin telefonu: (0212) 543 88 85.