"İlaçlara da 'helal-haram' uyarısı yazılsın"

"İlaçlara da 'helal-haram' uyarısı yazılsın"
"İlaçlara da 'helal-haram' uyarısı yazılsın"
Doç. Dr. İlker Alat, hastaya verilecek ilaçların, helal mi haram mı oldukları yönünde bilgi içermesi gerektiğini söyledi.

AFYONKARAHİSAR - Afyonkarahisar Devlet Hastanesi Kalp Damar Cerrahisi Doç. Dr. İlker Alat, hastaya verilecek ilaçların, helal-haram konusunda bilgilendirilmesi ve ilaçların prospektüsünde üretim bilgilerinin yer alması gerektiğini söyledi.

Doç. Dr. Alat yaptığı açıklamada, genel sağlık uygulamalarında, helal-haram ilişkisine dikkat edilmesi gerektiğini belirterek, doktorların, hastalarına, tedavi yöntemlerinde kullanılan ilaçlar hakkında "net bilgiler" vermediğini savundu.

Şifanın, haramla bulunamayacağını, helal kaynaklardan arınması gerektiğine dikkati çeken Alat, insanların bu konuda sorumlu olduğunu ifade etti.

Şifa vericinin Allah olduğunu belirten Alat, "Herhangi bir hastalığımız nedeniyle, kalkıp da hemen harama sarılmamalıyız. Ne olursan ol, harama sarılma deniliyor. Helal kaynaklara ulaşacak tedbirleri almamız gerekir. Bu tedbirler herkes için geçerli. Herkesin yapması gereken sorumluluklar" diye konuştu.

Güncel sağlık uygulamalarının İslama uygun olması gerektiğini belirten Alat, şunları söyledi:

"Genel sağlık uygulamalarında, helal-haram ilişkisine uyulmuyor. Hastalara, tedavilerinde kullanılacak ilaçların, tıbbi malzemelerin içeriği anlatılmak zorunlu olmalı. Bunun vebali büyük. İçeriğinde haram madde bulunan ilaçların ve hayvansal kaynaklı dikiş materyaller, doku bütünleyiciler, damar greftleri, kalp kapakları, lokal etkili kanama durdurucular günümüzde çok yaygın olarak kullanılıyor. Bu malzemelerin varsa muadillerinin kullanılması, İslama uygun tedavi yöntemleri seçilmesi gerekir."

"PROSPEKTÜS BİLGİLERİ EKSİK"
Hastanın verilen ilaçlarla ilgili helal-haram konusunda da bilgilendirilmesini isteyen Alat, şunları kaydetti:

"Kapsüllü ilaçların içerisindeki toz, ilacın kendisi, o da haram kaynaktan olabilir, araştırmak lazım ama bir de şu var ki kapsülünün kendisi jelatinden üretiliyor. Jelatinin de kaynağı domuz. Sığırdan ürettiğini iddia edenler var ama onlar da o sığırın nasıl kesildiğini bilmiyor. Bu kapsülü çıkarıp da içsen o zamanda ilacın etkinliği azalır ya da mideye zarar verir. Ben hastalarıma kapsüllü ilaç yazmıyorum. Aynı şekilde film tabletler var. Film kısmında da domuz var. 2012 yılında yaklaşık 6 bin tane ilaç çıkmış. Bunların her birisine bakılması gerekir."

İlaçların prospektüsündeki bilgilerde eksiklik olduğunu, üretim kaynaklarının yazılmadığına işaret eden Alat, sözlerini şöyle tamamladı:

"Halk, bunu Sağlık Bakanlığından talep etmeli. Bu isteğini Diyanet İşleri Başkanlığına bildirmeli. Biz Müslümanız. Peygamber efendimiz, haramlar ve helallerin belli olduğunu, şüphelilerden uzak durmamızı öğütlüyor. Şu anda bunların her birisi şüpheli oluyor. Tedavi maksatlı olsa bile, ne olduğunu bilmiyoruz. Bakanlık ve yetkililer, bunu yerine getirmeli." (aa)


  http://www.radikal.com.tr/1141036114103618

  YORUMLAR
  (18 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  helal ilaç - yuuksel

  hekimlik ve müslüman olmak büyük bir lütüf ve büyük bir sorumluluktur. bildiğinle sürekli amel etmen gerekir. birde öğrendiklerinle hakkı tavsiye etmek yükümlülüğündesin. imam ve hocalardan tıbbın inceliğini beklemek safdillilik yada artniyettir. ihsan bey domuzun ilaç sanayisinde yaygın kullanımı ve jelatin illetiyle bizlerin ve ilacı yazanların dinen sorumlu olduğundan bahsediyor. kullanmak zorunda bırakıldığımız ilaçlara dikkat çekip, zorunlu halleri kişilerin rızasına bırakıyor . yehova şahitlerine ameliyat teknikleri üreten tıbbın milyarlarca müslümana hitap edecek ilaç üretmesi gerekir. Allah ın kelamı olan kuranda ismi verilerek yasaklanmış olan domuzun herhangibir yerde kullanımını meşru kabul edenler kuranın bir kısmını red etmektedir. şifa Allah tandır ilaç ancak bir vesiledir. helal gıda mevzusu içinde GİMDES e ulaşmanızı öneririm.

  fatihdh. - Clear

  Haberi doğru oku! Bahis konusu edilenler,jelatin kapsüller,doku greftleri,takılan kalp kapakları...Yorumları da doğru oku! Kur'an'dan ayet yazarak yorum yaptım.Senin dediğin etil alkol bile zorunlu durumda yeterince ve gereğince alınırsa(keyfi ve aşırı değil) haramdan hariç tutulur.Elbette ALLAH korkum var,zaten onun için bu bilgileri yazıyorum.İlerde Ahirett'te,bildiğimi kendime saklama vebalini üstümde taşımamak için...Ama Kur'an'a rağmen,her duyduğu sözü peygamberimize atfederek ya da doğru anlama zahmetine girmeyerek,kendi kafasına göre fetva verip,insanların sağlığıyla ve hayatıyla oynayanlar da bu vebali düşünmelidir.Öyle değil mi? Ahiret'te görüşürüz,hoşça kal.

  iyki ahiret var - fatihdh

  zannediyorsunuzki birkaç bilgi bilmekle bu dr.arkadaşı cahillikle suçluyorsunuz. Bu adamın söylediklerinin %100 delilleri var peki sizin yorumlarınızın. Allah tan korkun ben eczacıyım ve bu ilaçların zararıyla faydası kıyaslandığında en az yararı kadar zararıda tartışılmalıdır. Bize haram olan etil alkoldür ve ilaçlardada genel olarak bu kullanılır. Peki bu kullanılmazsa bu ilaç yapılmazmı tabiki yapılır hem daha yararlı olur, o halde neyin savunmasını yapıyorsunuz, biraz ihtiyaç olduğunda falan, helal alternatifi olan bir şeyin haramını tercih etmek zulümdür. Ve göreceksiniz ahirette bu adam haklı siz ise ne durumda olacaksınız .......

  Doğru Anlamak. - Clear

  Söylenileni doğru anlamak gerekir.Peygamberimizin o sözleri,sosyal yaşam ile ilgilidir,sağlıkla değil.Kur'an'da haram edilen alkol,leş v.s. için bile "...haramdır ancak zorunlu haller ve aşırıya kaçmaksızın yeterince almak şartıyla,hariç...,Allah sizin için zorluk değil,kolaylık emreder." der.Demek ki zorunlu hallerde -ki sağlık sorunları da bunlardandır- yeterince ve gereğince olmak şartıyla,haram değildir.Ayrıca peygamberimizin çok önemli ve kulaklara küpe edilmesi gereken bir sözü daha vardır ki "key word" yani anahtar kelime değerindedir,"Her kim benim ağzımdan çıkan ve Kur'an'a ters düşen ya da uymayan bir söz söylemişse,bilin ki yalan söylemektedir,benim ağzımdan Kur'an'a uymayan bir söz çıkmaz." demiştir.Söylenenleri öncelikle doğru anlamak,bırakın ters düşenleri ayırmak şöyle dursun,Kur'an'a ters düşmeyenleri bile Kur'an'la çatıştırmamak için, özen göstermek açısından oldukça önemli ve zaruridir.Aksi taktirde yobaz durumuna düşülür.

  Cahillik okuma ile giderilemiyor - ozimuko

  Ne Kur'an-i Kerim, ne de Tip kitaplari yardimci olmus bu arkadas... Oyleyse hic bir sey bilmeyip cok bilmis gibi gozuken bu arkadasimiza, kendi anlayacagi dilden bir hatirlatma da bulunmak farz oldu: Bakara suresi 173. ayet: "Allah size ancak ölüyü (leşi), kanı, domuz etini ve allah'tan başkası adına kesileni haram kıldı. Her kim bunlardan yemeye mecbur kalırsa, başkasının hakkına saldırmadan ve haddi aşmadan bir miktar yemesinde günah yoktur. Süphe yok ki allah çokça bağışlayan çokça esirgeyendir." Umarim sasiranlar ciktiklari yoldan dogru yola girerler.

  Fanatizm - vancetti

  Bu fanatizmin ala Türkçesidir. Yani haramsa kullanma geber demektir. Artık sıklıkla bunlarmı müslüman, yoksa benmi değilim diye sormağa başladım.

  pro-spekt - fyer

  ilaçların adını latince, ingilizce.. koyuyorlar. Bunun da caiz olup olmadığı araştırılsın. Arapça çok yakışırdı, evet, mübarek dil