İlaçları verilmeyen saralı mahkûm öldü

İlaçları verilmeyen saralı mahkûm öldü
İlaçları verilmeyen saralı mahkûm öldü

Elelçi?nin vücudunda darp izine rastlanmadı.

MERSİN - Nevruz kutlamalarında yakalandıktan sonra ‘yasadışı örgüt propagandası’ suçundan mahkûm olan 21 yaşındaki Mustafa Elelçi cezaevinde öldü. Ailesi, sara hastası Elelçi’nin ilaçlarının cezaevine alınmaması sonucu öldüğünü söyledi.
Adana 7’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılanan Mustafa Elelçi geçen ay görülen karar duruşmasında 10 ay hapis cezasına çarptırıldı. Ailesi oğlunun hastalığı nedeniyle cezasının ertelenmesi ya da para cezasına dönüştürülmesi için her yere başvurdu ancak, bu girişimleri sonuç vermedi. 18 Mayıs’ta eve gelen polislere teslim olan Mustafa Elelçi, iddiaya göre ağabeyinin uyarısına rağmen günde iki kez kullandığı Tegretol CR 400 MG ilacını alamadan cezaevine gönderildi. Ailenin daha sonra cezaevine getirttiği ilaçlar da, doktor raporu gerektiği yanıtıyla içeri alınmadı. Mustafa Elelçi 19 Mayıs sabahı yatağında ölü bulundu.
Sinir krizleri geçiren baba Sıtkı Elelçi’nin beş gündür uyutulduğu öğrenildi. Anne Elelçi, “Benim çocuğum polis taşlamadı. Davacıyım. İçimizde devlet karşıtı biri olsaydı babası devlet memuru olamazdı. Amcası polis olamazdı” dedi. Olayla ilgili adli ve idari soruşturma açıldı. (dha)