İlaçlı ihraçta kapatma iddiası

Antalya'da bir şirketin faaliyeti, İsveç'e ilaç kalıntılı patlıcan sattığı için durduruldu. Karar üzerine İsveç, 'AB Hızlı Alarm Sistemi'ne şikâyetten vazgeçti.

ANKARA - Mart başında İsveç'ten gelen mektupla başlayan 'mini patlıcan krizi', İsveç'e 'kimyasal ilaç kalıntılı' ürün gönderdiği belirtilen Türk firmanın kapatılmasıyla bitti. Türk, İsveç ve Avrupa Birliği gıda denetim birimlerinin etkili olduğu süreç şöyle işledi:

 • Stockholm Büyükelçiliği Türk Dış Ticaret Müsteşarlığı'na bir yazı geldi. Yazıda, "İsveç Ulusal Gıda Kurumu 'Antalya'da yerleşik 'Milexim' firmasının yolladığı patlıcanlarda, yüksek oranda 'Bromopropylat' tespit etti. Firmanın 3 Mart'tan önce İsveç'e ihraç ettiği patlıcanların satışı yasaklandı" denildi.
 • Dış Ticaret Müsteşarlığı durumu Tarım Bakanlığı'na iletti ve İsveç'in 'Durum, yaygınsa, olayın Avrupa Komisyonu Hızlı Alarm Sistemi'ne bildirilmesi gerekir. Olayın öncelikle ilgili firma nezdinde tetkiki yararlı olacak' dediği belirtildi.
 • Tarım Bakanlığı yetkilileri ise eğer durum 'Hızlı Alarm Sistemi'ne bildirilirse, Türkiye'nin tüm AB ülkelerine patlıcan satmasının yasaklanacağı gerçeğiyle harekete geçti. Antalya İl Müdürlüğü, firmanın Antalya Kumluca'da 'Çetinler Ticaret' adı altında faaliyet gösterdiğini tespit etti. Antalya İl Tarım Müdürü Bedrullah Erçin, "Üretim izni olmadığını görünce firmanın faaliyetini durdurduk. Firma ihracat yapamayacak. Ancak eğer daha sonra ihracat izni alırsa tekrar faaliyete başlayıp başlamayacağı gözden geçirilebilir" dedi.
 • Bu arada Tarım Bakanlığı da söz konusu ilacın, 2005'te yürütülecek 'pestisit denetim programı' kapsamına alınması ve Antalya, Mersin, Muğla, Adana, Hatay ve İzmir bölgelerinde üretilen patlıcanlardaki durumun izlenmesi için gerekli işlemleri yaptı.
 • Bu gelişmeler yaşanırken 2005 yılına dair olarak Avrupa Komisyonu'ndan bir bildirim gelmedi. Böylece Avrupa'ya patlıcan ihracatının önü açılmış oldu.
  (aa, Radikal)
  Türkiye biber satamamıştı
  Türkiye, 2005'te ihraç ettiği ürünlerle ilgili AB'den herhangi bir bildirim almadı. Ama 2004 yılında limon, marul ve taze biberi, 'Avrupa Komisyonu Hızlı Alarm Sistemi'ne takılmıştı. Ve 2004'te seracılığın en yoğun olduğu Antalya, Mersin, Adana, ve Muğla başta, sera, tarla, bahçe ve satış noktalarından 1650 örnek analiz edildi. Örneklerin yüzde 1.64'ünde böcek öldürücü ilaçlarda 'kalıntı limiti'nin aşıldığı görüldü. Bu oran AB'de yüzde 4-6 arasında değişiyor.
  'Avrupa Komisyonu Tavsiye Kararı' uyarınca, geçen ay 19 ilde mandalina, portakal, patates, armut, havuç, ıspanak, muz ve şeftalide pestisit izlenmesi için harekete geçildi. Bu programa ek olarak 31 ilde, 14 ürün için 'Pestisit Denetim Programı 2005' başlatıldı.
  İhracatçı çok dikkatli olmalı
  'Bromopropylate', kırmızı örümceğe karşı kullanılan bir ilaç. Ticari ismi 'Neoron' olan ilacı attıktan sonra, en az 14 gün beklemek gerekiyor. İlacın gereğinden fazla kullanılması ya da ürünün 14 günden önce toplanması halinde, kalıntısı alerjiden kansere pek çok soruna yol açabiliyor. Gıda mühendisleri, bu ilacın reçeteli biçimde kullanılması gerektiğini vurguluyor. İhracatçılara da her ülkenin mevzuatında 'kabul edilen kalıntı' düzeyi farklı olabileceği için çok dikkatli olmaları tavsiye ediliyor.


  • http://www.radikal.com.tr/7426017426010

   YORUMLAR

   Bu habere henüz yorum yazılmamış.