İlaçsız, neştersiz, iğnesiz bir yılda 92 kilo verdi!


İzmirli Hadiye Eşiktaş, bir yıl önce 181.1 kiloydu, beli 159 santim, beden kitle endeksi 70.7'ydi. Eşiktaş azimle 92 kilo verdi, beli 96.5'e, beden kitle endeksi 34.8'e indi, artık yürüyebiliyor...
Haber: NESRİN COŞKUN / Arşivi

İZMİR - 1.60 metre boyundaki Hadiye Eşiktaş bir yıl içinde ilaçsız, iğnesiz, neştersiz, balonsuz, mide kelepçesiz 92 kilo verdi! Eşiktaş'ın kilosu 181.1'den 89'a, beden kitle endeksi 70.7'yden 34.8' e indi.
32 yaşındaki Eşiktaş'ın ömrü, kilo alıp vermekle geçmişti. 1996'da babasını yitirince ipler koptu, 180 kiloya fırladı. Diyet, akupunktur ve zayıflama ilaçları çare olmayınca bir sağlık merkezinde Uzman Dr. Çimen Karcı'nın kontrolünde kilo vermeye karar verdi. 20 Haziran 2006'da zorlu maratona başladı.
Hedef insülin-şeker dengesini koruyarak, yeme hissini kontrol altına almaktı. Her hafta kontrole gidiyor, programı harfiyen uyguluyordu: "Hâlâ üç ana, üç ara öğün yiyorum. İki adım atamazken, şimdi saatlerce yürüyorum."
En azimli hasta
Merkezdekiler dün 'en azimli hasta'larını pastayla kutladı. Eşiktaş, teşekkür edip meyvesinden küçük bir parça yedi.
Uzm. Dr. Karcı hastasını övdü: "Birkaç kilo fazlası için bile bir- iki ayda pes edenler var. Hadiye hanım bir azim sembolü. Pastayla ödüllendirmek istedim, yemedi. Çünkü hedefi var. Programa, glisemik indeksi düşük gıdalarla üç ana, beş ara öğünle başladık. Glisemik indeksi yüksek gıdalar kan şekerini hızlı yükselttiyor, insülinin de daha bol salgılanmasına neden oluyor. Bizim formülümüz insülin ve şeker dengesini sağlamak."