İlaçta 2.5 milyarlık uzlaşma

İlaçta 2.5 milyarlık uzlaşma
İlaçta 2.5 milyarlık uzlaşma
Çalışma Bakanı Dinçer ilaç üreticileriyle 'yüzde 66' formülü üzerinde anlaştıklarını açıkladı. Sağlık bütçesinde 2.5 milyar liralık tasarruf edildi. Eczacıların itirazları ise sürüyor

İSTANBUL/ANKARA - Türkiye genelinde 24 bin eczane bugün kepenk kapatmaya hazırlanırken, sağlık bütçesini çok yakından ilgilendiren anlaşma gerçekleşti.
Hükümet ve ilaç üreticileri, ilaç fiyatı konusunda anlaştıkları açıkladı. Üzerinde anlaşılan formül, ‘yüzde 66 formülü.’
Eczanelerin bütçesini, varlığını, devamını, raflarda bulunan ürünlerin kalitesini bu kadar yakından ilgilendiren bir konuda, hiç fikirleri alınmadan kararlar alındığını söyleyen eczacılarsa öfkeli.

‘Anlaştık’
İlaçta beklenen anlaşmaya varıldı. Anlaşmanın varlığı dün hem Araştırmacı İlaç Firmaları Derneği’nden (AİFD) yapılan açıklama hem de Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ömer Dinçer’in açıklamalarıyla doğrulandı. 3.5 milyarlık kavga, dindi.
Varılan uzlaşmaya göre, Türkiye de jeneriği olan orijinal ve jenerik ilaçların fiyatları, ilaç fiyatlarının en ucuz olduğu beş Avrupa ülkesindeki referans fiyatın en fazla yüzde 66 ’sı kadar olacak. Bakanlığın masadan kalkmasına neden olan daha önceki düzenlemede bu oran yüzde 60’tı.

Peki bu ne demek?
Türkiye’de ilaca ayrılacak pay ‘global bütçe’ denilen bütçeye göre belirleniyor. SGK yılbaşında bir hesaplama yapıyor. Ve ilaca o yıl X lira ayıracağını açıklıyor.
İlaç fiyatları ise ilacın en ucuz olduğu beş Avrupa ülkesine bakılarak belirleniyor.
Beş ülke içinde söz konusu ilaca verilen en düşük ücret bulunuyor (referans fiyat). Türkiye, yakın geçmişe kadar orijinal ilaçlar için referans fiyatı, ilacın jeneriği için ise bunun yüzde 80’ini ödüyordu.
Tüm bu indirimlere rağmen yıl ortasında ilaca ayrılan bütçenin aşılacağı anlaşılırsa, ek iskontolar gündeme geliyor.
Türkiye bu yıl sağlıkta ilaca ayırdığı bütçesinde büyük bir delik bulunca uygulamada bazı değişikliklere gitmek istedi:
Hem orijinal hem de jenerik ilaçlar için artık referans fiyatın yüzde 60’ını ödeyeceğini ilan etti.
Uzun çekişmelerden sonra referans fiyatın yüzde 66’sının ödenmesi konusunda anlaşıldı. Türkiye’de jeneriği bulunmayan orijinal ürünlere uygulanacak ek indirim oranı yüzde 13 ’ten yüzde 12’ye çekildi. Böylece daha önceden var olan yüzde 11’lik indirimle birlikte orijinal ürünlerde yüzde 23 oranında bir indirim yapıldı.
İlaç fiyatlarını belirleyen kararname, bugün yüzde 66 temel alınarak uygulamaya girecek.

İlaç sanayisi memnun
AİFD Başkan Yardımcısı Engin Güner, “Kararnamenin uygulanmasında görülebilecek sorun ve sıkıntıları yine diyalogla çözeceğimize inanıyoruz. Hükümetimizin görüşmelerde ortaya koyduğu yapıcı tutum, bu inancımızı güçlendirmektedir” dedi.

Bakan da memnun
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ömer Dinçer de memnun:
“Anlaştığımız metin üzerinden 2010 yılında uygulamaya geçeceğiz. Vardığımız mutabakatta her üç ayda bir harcamaların  kontrolünü yapacağız. Şayet harcamalarımız bu indirim oranıyla global bütçe  rakamını aşacak gibi görünüyorsa o zaman bu oranı daha da düşürmeye yetki sahibi olduk. 66’dan 65, 64... Hatta gerekiyorsa 60’ın da altında uygulama yapma hakkı aldık.”

2.5 milyar lira tasarruf
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Dinçer’in verdiği rakamlara göre, bu rakamlarla sağlık bütçesinde 2010 yılı için yaklaşık 2.5 milyar lira tasarruf edilmiş oldu:
“İlaç harcamalarını 2010 yılı için 14.6 milyar, 2011 yılı için 15.5 milyar, 2012 yılı için 16.67 milyar lira olarak  belirledik. Biz şayet bu tedbirleri almamış olsaydık 2010 yılında bizim ilaç harcamalarımız 17.1 milyar lira olacaktı. Yeni yaptığımız anlaşmada da  temel mutabakatımız hükümet olarak öngördüğümüz tasarruf miktarlarından aşağıya düşmemek şeklinde gerçekleşecek.”

Sağlık bütçesi için mini sözlük

Orijinal ilaç nedir?: Uzun araştırmalar sonucu geliştirilir. İnsanlar üzerinde klinik deneylerle yararı kanıtlanır. Temelinde ‘patentli’ bir molekül bulunur.
 Jenerik ilaç nedir?: Orijinal ilacı geliştiren firmanın hakları belli bir süre boyunca patentle korunurlar. Patent süresi bittiğinde başka firmalar da orijinal ilacın benzerlerini üretip satabilir. Ancak ‘benzer’ ilaç, orijinal ilaçla aynı etken maddeye sahip olmalı, aslıyla bire bir aynı derecede etkili olduğu da kanıtlanmalıdır. Bu ilaca ‘jenerik’ ilaç denir. Jenerik ilaç üretilirken orijinalindeki kadar uzun araştırmalara ve insanlar üzerindeki klinik deneyler safhasına gerek duyulmadığı için daha ucuza mal edilir.
Global bütçe nedir?: Yıl başında özel hastanelere ve ilaç firmalarına ödenecek toplam tutarın belirlenmesi ve yıl içinde bu rakamın aşılacağının anlaşılması durumunda giderek artan oranlarda iskonto uygulanmasını öngörüyor. (Radikal)