İlaçta çifte zam

İthal ilaca yapılacak zamlarda 'dalgalı kur' politikasına uymanın 'mantıksız' olacağını ileri süren

ANKARA - İthal ilaca yapılacak zamlarda 'dalgalı kur' politikasına uymanın 'mantıksız' olacağını ileri süren Sağlık Bakanı Osman Durmuş, sonunda ilaç işverenlerine teslim oldu. İthal ilaçta 820 bin lira olarak belirlenen dolar kuru yerine Merkez Bankası'nın dolar kuru uygulanması benimsendi. Sağlık Bakanlığı,
ilaçlara bir ay önce yapılan yüzde 15'lik zamma yüzde 6 oranında ek zam uyguladı. Böylelikle bir ay içinde ilaca yapılan zam oranı yüzde 21'i aştı.
Bakan Durmuş, ilaç piyasasındaki sıkıntıyı
İlaç Endüstrisi İşverenler Sendikası (İEİS) ve Türkiye İlaç Sanayi Derneği yetkilileriyle birlikte üç saat süren bir toplantıyla değerlendirdi. İEİS Başkanı Bülent Eczacıbaşı ve Türkiye İlaç Sanayi Derneği Başkanı Cengiz Celayir ile birlikte açıklama yapan Durmuş, 1999'dan bu yana devam eden ve üç aylık Toptan Eşya
Fiyat Endeksi'ne bağlı

ilaç fiyatlarının düzenlenmesini öngören protokolün geçerliliğine dikkat çekti.
Dalgalı kur nedeniyle ithal ilaçta sıkıntı yaşandığını anlatan Durmuş, bu nedenle ithal ilaçta orijin ülkenin serbest kurunun esas alınmasını benimsediklerini bildirdi.
'Kârdan fedakârlık'
"İthalatçı döviz kurundan etkilenmeyecektir" diyen Durmuş, ithalatçı firmaların kâr marjından fedakârlık ettiğine dikkat çekerek şunları söyledi:
"İthalatçıların yüzde 14'lük azami kâr haddi yüzde 10'a çekilecek. Depocunun yüzde
9 olan azami kâr haddi yüzde 7'ye, eczanelerin yüzde 25 olarak ithal ilaçtan elde ettiği kâr haddi yüzde 20'ye indirilecek. Böylelikle kâr marjlarında toplam yüzde 25'lik bir indirimin söz konusu olacak. Bu da ülke ekonomisinin içinde bulunduğu şartlara sektörün özverili bir katkısıdır. Bu katkı, eylül ayı sonuna kadar bu şekilde sürdürülecektir."