İLAD Müşerref Hekimoğlu Basın Ödülü Ezgi Başaran'a

İLAD Müşerref Hekimoğlu Basın Ödülü Ezgi Başaran'a
İLAD Müşerref Hekimoğlu Basın Ödülü Ezgi Başaran'a

İletişim Araştırmaları Derneği (İLAD) tarafından düzenlenen 2012 Müşerref Hekimoğlu Basın Ödülü’ne bu yıl Radikal gazetesi yazarı Ezgi Başaran layık görüldü. İLAD’dan ödülle ilgili olarak yapılan yazılı açıklamada, “Geçtiğimiz yıl boyunca, toplumda ırk, cins, dil ve etnik köken ayırımı yapmadan gerçeklerin peşinde koşan, sorgulayan ve araştırıcı gazeteci kimliği; gücün ve güçlünün yanında bir gazetecilik yerine, güçten ve güçlüden zarar gören mağdurların ve gerçeğin yanında yer alan yazıları; demokrasinin gereği olan basının, yasama, yürütme ve yargı erklerini denetleme görevini yerine getirmek için kalemini dürüst, cesur ve gerçekçi biçimde kullanması; insan haklarını yaralayan tüm güncel olaylarda gösterdiği duyarlı gazeteciliği nedeniyle İLAD 2012 Müşerref Hekimoğlu Gazetecilik Başarı Ödülü’ne layık görülmüştür” denildi.
Bu yıl ikinci kez verilecek İLAD 2012 Basın Onur Ödülü’ne ise Oda TV yazarı Müyesser Yıldız değer görüldü. İLAD yönetiminden yapılan açıklamada Müyesser Yıldız’a verilecek ödül için “Gazetecinin her koşulda gerçeklerin izinde olması gerekliliğine inanarak ve bu uğurda başına gelenlere cesurca direndiği; kendi çıkarları için değil, toplumun çıkarına bir gazetecilik anlayışını benimsediği; 15 ay hapislik süresince bir basın emekçisi olarak umudunu yitirmediği için İLAD 2012 Gazetecilik Onur Ödülü’ne layık görülmüştür” denildi. 

Tören bugün  

Ödüller bugün Levent Kültür Merkezi’nde düzenlenecek törenle verilecek. Törende İLAD 2012 Basın Onur Ödülü ise Oda TV yazarı Müyesser Yıldız’a verilecek. Ödül töreninin ardından İLAD’ın İstanbul Kadın Kuruluşları Birliği ile ortaklaşa düzenlediği ‘Medyada Şiddet ve Kadın’ konulu bir de panel gerçekleştirilecek.