'İlahi Fevzi bey'e suçüstü

Çevre Bakanı Fevzi Aytekin'in imzasını taşıyan ve Radikal'e gönderilen 'gizli'...
Haber: ZİHNİ ERDEM / Arşivi

ANKARA - Çevre Bakanı Fevzi Aytekin'in imzasını taşıyan ve Radikal'e gönderilen
'gizli' damgalı tekzip mektubunun sorumlusu olan bakanın basın müşaviri Aslı Ceren İnanç,
personelden sorumlu müsteşar yardımcısı Nelka İnanç'ın kızı çıktı. Gönderilen tekzip,
tekzibe neden olan 27 Eylül 2001'deki 'Çevre
Temizliği' başlıklı haberimizde bir bölümü aktarılan kayırma ve torpilli atama örneklerine de bir yenisini daha ekledi. Aytekin'in, Aslı İnanç'ı açıktan atama yetkisini kullanarak altı ay önce basın müşavirliğine getirdiği belirlendi.
Aytekin'in 'gizlilik' tutkusu
Bakan Aytekin'in 'gizlilik' tutkusunu, sivil toplum kuruluşları ve derneklerle yazışmalarında da sürdürdüğü ortaya çıktı. Aytekin, görevden alınan iki bakanlık müfettişi nedeniyle Denetim Elemanları Derneği'yle (DENETDE) yazışmak durumunda kaldı. Çevre Bakanlığı Özel Kalem Müdürlüğü'nden 'gizli' damgasıyla 2 Kasım 2001'de DENETDE'ye gönderilen yazıda, başmüfettiş Kibar Altunal ile müfettiş Onur Özavcı'nın görevden alınmaları yönünde çıkan haberler eleştirildi.
Çevre Bakanı Fevzi Aytekin gönderiği gizli yazıda, görevden alınan müfettişlerin, Çevre Bakanlığı'na bağlı kuruluş olan Özel Çevre Koruma Kurulları'yla ilgili hazırladıkları raporlarda kurumu milyarlarca lira zarardan kurtardıkları iddiaları yalanlandı. Her sayfası 'gizli' damgalı yazıda, müfettişlerin
tek taraflı oldukları ve disiplinsiz davranışları nedeniyle açılan soruşturmalar nedeniyle görevden alındıkları belirtildi.