İlahiyat değil spor liseleri

Milli Eğitim Bakanı Çelik: "İlahiyat lisesi çalışmamız yok, Başbakan fikrini söyledi. Seneye spor ağırlıklı lise kuracağız."

ANKARA - Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, spor ağırlıklı liseler kurarak futbolcu yetiştirileceğini açıkladı. İlk etapta Bursaspor, Eskişehirspor ve Diyarbakırspor'la sözleşme imzalandığını belirten Çelik, "Mektepli futbolcu yetiştireceğiz" dedi.
Öğretmenlerin 'kira öder gibi' konut sahibi olmasını öngören projenin protokolü de dün imzalandı.
İlkokul Öğretmenleri Sağlık ve Sosyal Yardım Sağlığı (İLKSAN) ile Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanlığı arasında, öğretmenleri konut sahibi yapmayı öngören protokol, dün imzalandı. Törene katılan Bakan Çelik, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, imam-hatip liselerinin ilahiyat lisesine dönüştürebileceği yönündeki açıklaması hatırlatılınca böyle bir çalışma olmadığını yineledi. Çelik, "Başbakan, bir olabilirliği ifade etmiştir. Başbakan'ın emri olursa, elbette bu emir doğrultusunda bir çalışma yapılabilir" diye konuştu.
Eleme yapılacak
Çelik, törende gelecek eğitim-öğretim yılında spor ağırlıklı eğitim verecek liseler kurulacağını açıkladı. Bu çerçevede ilk etapta Eskişehirspor, Bursaspor ve Diyarbakırspor ile sözleşme imzalandığını söyleyen Çelik, 8. sınıf öğrencileri arasında eleme yapacaklarını ve 'yıldız futbolcu' potansiyeli gördükleri öğrencileri belirleyeceklerini anlattı. Çelik, projeyi gelecek yıllarda futbolun yanı sıra güreş, tekvando gibi spor alanlarına yayacaklarını da ifade ederken, "Spor kulüplerinin imkânlarından faydalanarak, altyapıdan mektepli futbolcu yetiştireceğiz" dedi.
Öğretmene ev projesi
TOKİ ile İLKSAN arasında imzalanan protokol uyarınca İLKSAN üyesi öğretmenler 'kira öder gibi' konut sahibi olacak. Proje ilk etapta Ankara'da başlatılıyor. Sincan ilçesisinin Çoğlu Köyü'nün Gülam mevkiinde,
İLKSAN'a ait 250 bin metrekarelik alanda 3 bin konut inşasına temmuz ayında başlanacak.
Taksit teslimattan sonra
Konutlar 60, 85 ve 105 metrekare olmak üzere üç kategoride yapılacak. Maliyeti 35 ile 55 milyar lira arasında olacak konutlar için öğretmenler yüzde 25 peşinat, geri kalanı ise 10 yıl vadeyle ödeyecek. Yüzde 25 peşinat için İLKSAN kendi kaynaklarından üyelerine kredi de verebilecek.
TOKİ, konutları 14 ayda bitirip teslim etmeyi planlıyor. Konutlar teslim edilinceye dek taksit alınmaması düşünülüyor. 3 bin konut TOKİ'ye 140 trilyon liraya mal olacak.
Öncelik İLKSAN'ın
TOKİ Başkanı Erdoğan Bayraktar, bu projeyle Sincan'da 15 bin kişilik yerleşim birimi yapacaklarını ifade etti. Bakan Çelik ise İLKSAN üyelerinden yeterli talep gelmezse konutlardan diğer öğretmenlerin yararlanabileceğini söyledi.