İlahiyat fakültelerinde 'Felsefe Tarihi' dersi kaldırıldı

İlahiyat fakültelerinde 'Felsefe Tarihi' dersi kaldırıldı
İlahiyat fakültelerinde 'Felsefe Tarihi' dersi kaldırıldı
YÖK, İlahiyat fakültelerinde okutulan 'Felsefe Tarihi' dersini müfredattan kaldırdı. İsteyen öğrenciler Felsefe Tarihi'ni 'seçmeli ders' olarak alabilecek.
Haber: CAN GÜLERYÜZLÜ / Arşivi

ANKARAYüksek Öğrenim Kurumu ( YÖK ), İlahiyat fakültelerinde okutulan ‘Felsefe Tarihi’ dersini müfredattan kaldırdı.

Edinilen bilgilere göre, YÖK İlahiyat Fakülteleri’ndeki ders programlarını yeniden düzenledi. Bu kapsamda ‘Felsefe Tarihi’ dersi İlahiyat Fakülteleri’nin programından çıkarıldı. İlahiyat Fakülteleri’nin fazla olduğu düşünülen ders kredileri de azaltıldı. Buna karşın fakültelere seçmeli ders sayısını arttırma imkanı sağlandı.

YÖK kaynakları kaldırılan Felsefe Tarihi dersinin isteyen İlahiyat öğrencileri tarafından seçmeli ders olarak alınabileceğini kaydetti. İlahiyat Fakülteleri’nde İslam Felsefesi, Din Feslefesi ve İslam Sosyolojisi dersleri ise korundu.


  ETİKETLER:

  YÖK

  ,

  Ankara

  ,

  İslam

  ,

  ders

  http://www.radikal.com.tr/1148673114867312

  YORUMLAR
  (12 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Dininizin foyası meydana çıkar, dikkat! - generalduncan

  Felsefe ile ilgili hiçbir şey öğretmeyin ki kimse düşünmeyi öğrenmesin, sorgulamayı, karşılaştırmayı, örneklemeyi bilmesin. Siz ne anlatırsanız kuzu kuzu otursun dinlesin, ezberlesin. Okulların adını da El Ezber Üniversitesi yapın tam olsun.

  yök'e ve tüm sevenlerine gelsin - karabalık

  ne güzel şeysin sen hep yaşın 0-5.

  Matematik - hyperiq

  Bu aslında okullardan matematik dersini kaldırmak gibi birşey. Gerekçesini merak ediyorum doğrusu.

  ilahiyat fakulterinin imam hatip okullarindan farki var mi? - radi11

  ilahiyat profesorlerinin imamdan farki yok. din sosyolojisi falan bunlar hep masal, yapilan Islam dinin ovmek ve ustunlugunu gostermektir. yani turkiyedki ilahiyat fakultelerinde yapilan teoloji egitim degildir. kiyaslanamaz bile. o uzden bizdeki ilahiyat profesorlerinin en buyuk uzmanlik alani orucu abdesti bozan seylerin listesini yapmaktir falan...

  biz de yok! - bi şi dicem

  'Namaz kılan bir toplumun psikolojiye,zekat veren bir toplumun sosyolojiye ihtiyacı yoktur' demiş, demekle de kalmamış bunu afiş yapmış fetih derneğine ithaf en cümleyi tamamlıyorum... 'Aklını aldırmış bir toplumun felsefeye ihtiyacı yoktur...'

  Aferin - X120

  Geç bile kalmışlar. Felsefe bilen insan düşünce tarihini de inanışların kökenini de öğrenir, dinden soğur mazallah. Dinler tarihini de tüm müfredattan çıkarın, bazı şeylerin kaynağı bilinirse fena olur. Sümerolojiyi komple kaldırın zaten direkt dinsiz yapar insanı. Mitoloji tüm ülkede yasaklansın, çok tehlikeli. Psikoloji de insanın inanç ihtiyacından, çoğunluğa uyma eğilimlerinden falan bahsediyor, kaldırın. Aslında uygarlık tarihi de sakıncalı. Sanat zaten günah. Sonra da hem cahil hem kindar nesiller yetiştirir, mutlu mutlu yaşarsınız.

  Neden? - Ari Zerdüst

  Yoksa ilahiyet dersinde ögretilen hayali düsüncenin hayaleti felsefe dersinde ortaya cikiyor diyemi?? Tabi iktidariniz icin felsefe bilimiyle aydinlanan toplum degil,ilahilerle uyutulan toplum size gerekli.