İlahiyat profesörü Canan'ın acı sonu

İlahiyat profesörü Canan'ın acı sonu
İlahiyat profesörü Canan'ın acı sonu

Prof. Dr. Canan olay yerinde öldü. FOTOĞRAF: SÜLEYMAN KAYA / DHA

İSTANBUL - Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nden Prof. Dr. İbrahim Canan, otobüsün arkasından koşarken yere düşünce, servis aracının altında kalarak öldü. Hadisler üzerine çalışmalarıyla tanınan Prof. Dr. Canan, mut’a nikâhından İslam’da çocuk hakları ve çevre sorunlarına pek çok konuda kitaplar yazmıştı.
Yalova’da Ahilik haftasıyla ilgili bir konferansa katılan 69 yaşındaki Canan, İstanbul’a dönmek için otobüse bindi. Firmanın Sançaktepe’deki terminalinde inen Canan, cep telefonunu otobüsün koltuğunda unuttuğunu fark etti. Ancak otobüse doğru koşarken cadde üzerinde düştü ve arkadan gelen Erol Ç. yönetimindeki servis otobüsünün altında kaldı. Olay yerinde ölen Canan’ın cesedi, morga kaldırılirken Erol Ç. gözaltına alındı.
Prof. Dr. Canan ölümünden birkaç saat önce Yalova’da Ahilik ile ilgili bir konferansa katılmıştı. Yalova Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Niyazi Eruslu “Üzerinde anlamadığım garip bir tedirginlik ve ürkeklik fark ettim. Bir an önce eve gitmek istiyordu. Hatta fırtına nedeniyle deniz ulaşımı sağlanamayınca Yalova’da kalmasını rica ettik. Ancak gitmekte ısrar etti. Kendisini istemeye istemeye otobüse bindirerek yolcu ettik. Sonra da kaza haberini aldık” dedi. (Radikal)