İlahiyat'ta yeni isim çatlak yarattı

İlahiyat'ta yeni isim çatlak yarattı
İlahiyat'ta yeni isim çatlak yarattı
Haber: CAN GÜLERYÜZLÜ /ANKARA / Arşivi

Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK), felsefe derslerini kaldırdığı ilahiyat fakültelerinin ismini de ‘İslami İlimler Fakültesi’ olarak değiştirdi. Kararın alındığı YÖK Genel Kurulu’nda üyeler ikiye bölündü. Hem felsefe derslerinin kaldırılması hem de fakültenin isim değişikliğine en sert muhalefet , üye Prof. Dr. Durmuş Günay’dan geldi.
İlahiyat fakültelerinden felsefe derslerinin kaldırılması halen tartışılırken, YÖK’ün bu kararı aldığı toplantıda yine tartışmalı bir karara imza attığı ortaya çıktı. YÖK, ilahiyat fakültelerinin ismini ‘İslami İlimler Fakültesi’ olarak değiştirdi. YÖK Genel Kurulu üyelerinin bir kısmı kararın doğru olmadığını savundu. İsim değişikliği kararını eleştiren YÖK Üyesi Prof. Dr. Durmuş Günay, alınan karara karşı yazı yazdı. “İlahiyat fakültelerinin adlarının ‘İslami İlimler Fakültesi’ şeklinde değiştirilmesi kararı, modern zamanların, tarihsel birikimi, tecrübeyi, kurumsallığı, kadim olanı ve geleneği yok sayan, tasfiye eden aklın bir yansımasıdır. Eğer ‘İslami İlimler Fakültesi’ adı altında bir yükseköğretim kurumuna ihtiyaç söz konusu ise, adla ve kendine özgü ve amacı doğrultusunda bir yapılanmaya gidilebilir” diyen Günay, karşı yazısında hem felsefe derslerinin kaldırılması hem de isim değişikliğine ilişkin şu görüşleri ifade etti:
Sadece İslam değil: Küresel dünyada, İslam bilginleri bütün inanç sahipleriyle konuşmak, tartışmak durumundadırlar. İlahiyat fakülteleri sadece İslam inanç ve ibadet öğretimi veya saf dini ilimlerin eğitimi ile kendisini sınırlandıramaz. Evrenin niçin yaratıldığı, varoluşumuzun anlamı gibi temel varlık sorularının cevaplarını ‘din’ ve ‘felsefe’ vermektedir.
Hikmetsiz felsefe olmaz: Felsefe hakkında negatif yargılar taşıyanlar, İslam filozoflarının felsefe ile değil hikmet ile meşgul olduklarını ileri sürmektedirler. Oysa hikmetsiz felsefe ol(a)maz.
İlkokul muamelesi: YÖK, yükseköğretim alanında ilahiyat fakülteleri dışında hiçbir programın müfredatına müdahale etmemiştir. Tepeden inmeci bu tavır, ilgili fakültenin bir ilköğretim kurumu düzeyinde görüldüğü izlenimini uyandıracaktır. Sabık dönemlerde akademik özgürlüğü zedeleyen sûi misalleri emsal kabul etmesi akla, mantığa, bilim tasavvuruna ve üniversite özerkliğine aykırıdır. 

Müfredatı değiştirilmişti
YÖK, ilahiyat fakültelerinin program değişikliğine ilişkin aldığı kararda felsefe ve felsefi içerikli derslerin yanı sıra, adında tarih bulunan dersler ile sanat ve musiki derslerini de kaldırmıştı. Fıkıh, Tefsir, Hadis gibi temel İslam bilimleri derslerinin saatleri ise arttırıldı. Felsefe Tarihi (I-II), Felsefeye Giriş, Tefsir Tarihi, Hadis Tarihi, Kelam Tarihi, İslam Mezhepleri Tarihi, İslam Medeniyeti Tarihi, Türk İslam Sanatları Tarihi gibi dersler müfredattan çıkarıldı.


  http://www.radikal.com.tr/115072111507219

  YORUMLAR
  (9 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  melsefe - cauchy0

  boşverin felsefeyi melsefeyi , zaten herşey kuranda yazıyor öyle değilmi ,yorum yapmaya , kafa yormaya falan ne hacet. gerçekte var olmayan şeylerle ilgilenen bir "fakültenin" adının ne olacağını tartışmakda bir o kadar lüzumsuz.

  hah soyle, aciktan soyleyin - keryil

  deyin ki "biz ilahiyat yani teolojiyle ilgilenmiyoruz, biz islam arastirmacisiyiz", herkes de ona gore davransin. size din konusunda uzmanmis gibi davranmayalim bosuna, zira dinler veya dinler tarihi konusunda uzmanlik, belli bir dinin kurallarini iyi bilmekle uzaktan yakindan alakasi olmayan bir disiplindir. "ileri hafiz"lik veya "ustimam"lik degildir. felsefe, siyasal tarih, dinler tarihi, felsefe tarihi, folklor gibi ogeler calisilmadan din kavramina ve orneklerine sosyal bilim diyebilecegimiz bir sekilde yaklasilmasi mumkun degil. dinin toplumsal, evrilmis bir tarafi oldugunu kismen dahi olsa kabul etmeyip de "din allah'tan gelmistir, allah bu kitabi indirmistir, din de temelde budur"a indirgeyen bir insanin bir dini arastirmasi mumkun degildir ancak o dini ogrenebilir. eger bir fakultenin amaci bir dinin ogretilmesiyse, elbette o fakultenin adina "ilahiyat fakultesi" denemez, "islami ilimler fakultesi" (veya hangi dinse "o"nsal ilimler fakultesi) denir. bu acidan verilen karar dogru, yapilan itiraz ise haliyle optimist kalmis. bir hristiyan veya tanritanimaz olarak ilahiyat fakultesinden mezun olmaya calisin, dedigimi anlayacaksiniz. haksizlik etmeyelim, ben turkiye'de ilahiyat fakultelerinden mezun olmus cok muhtesem din hocalari taniyorum mesela, ama o kadar kucuk bir azinlik ki.

  ZAVALLILIK - HARAYDIN

  Zavallılık aklı mantığı işlerde kullanmamak demektir. Bizde ki İlahiyat fakülteleri zaten islami İlimler Fakültesidir. Ancak bu İlahiyat Teoloji fakülteinin aynısı değildir.Yani şap ile şeker kadar farklı iki şeydir İlahiyat ve İslami İlimler fakültesi. Elbette İlahiyatın ana parçası müslüman ülkede İslami ilimler, hristiayn ülkede İsevilik, Yahudilerde Museviliktir. Yani İlahiyatın beş parçası vardır. Müslümanlık, İsevilik, Musevilik,Eski ilahi mesajlar(Ademi,İbrahimi gibi) ve Diğer İnanç ve Felsefe Dünyasıdır. İlahiyat bunları birbirine yakın inceleyen Teoloji alanı iken İslami İlimler fakültesi yalnızca İslami ilimleri esas alırken diğerlerini genel kültür kabilinden alır. yani felsefe mantık olmayan İlahiyat zaten olamaz İslami İlimler fakültesi de olmaz. Yani İlahiyat fakültelerinin ismi değişmez.Bu akıl ve mantıktan yoksunluktur. Ama aslında İslami İlimler fakültesi olanlar bu adı alsınlar, İlahiyat olmak isteyenler İlahiyat kalsınlar veya Teoloji Fakültesi olarak isim değiştirsşinler denebilir. Bizde Ankara İlahiyat ve Marmara İlahiyat aslında bir Teoloji Fakültesi kültürüne sahip diğerleri İslami İlimler Fakültesidir. Demek YÖK yok olsun diyenler bunun için derdi herşeye burnunu sokma. Oysa akıl mantık bu fakültelere bir yazı yazıp Teoloji ve islami İlimler iki ayrı fakülte alanıdır, ayıracağız, kim hangisini istiyorsa değerlendirip teklif etsin demesi gerekirdi. Aklı mantığı kullanmamak zavallılıktır. 28 Şubat kafasının İslami İlimlere İlahiyat dayatması nasıl bir despot kafa ise İlahiyat İslami ilim demektir onun için adını değiştiriyorum demek te aynı derecede zavallılık ve despotluktur.

  YÖK Bela İmiş - ibretnüma

  YÖK'e daha önceden sıcak bakan biri olarak son yaptıkları düzenlemeden sonra akılsızlıklarının ve algı kıtlıklarının seviyesini bir daha anladım. Başkaları kadar en az üreten yazan okuyan, Arap Dünyası'nda iyi yerlere gelebilen Türk ilahiyat hocalarımız neden kendi üniversitelerine düzen veremiyorlar? Bir talebe üniversitede Kıraat alanına yönelecekse, Hadis ezberlemyecekse koyun seçmeli olarak tüm ders seçeneklerini seçsin Kıraati, hadisi lakin gerçek bir İslam bilgini olmaya çalışan İslam'ı günün yorumları üzerinden okuyabilecek şekilde mücehhez olmak isteyen öğrencinin de önünü böyle kesmeyin. Felsefe dersleri dinden falan çıkarmaz, gördürür bildirir. Te Allam sene olmuş 2013 İlahiyat'ı gavur devletimizin dayatması sananlar var.

  TANRI bilimi..?.. - dostluk ve baris

  Ilahiyat, kelime anlami itibariyla bütün Tanri bilimlerini kapsar, Islam, Hristiyan, Musevi, Budha ve daha bircok farkli din.. Oysa "Islam Bilimleri Fakültesi" bunlardan sadece birisidir yani koskoca bir kümenin alt parcasi.. Fanatik anlayis koskoca bilim insanlarina neler yaptiriyor Yarabbim! Üstelik burasi Anayasamiza göre laik bir devlet!

  bu avrupa malı muhtaçları doymadılar daha. - demlicay2011

  ne yapmaya çalışıyorlar acaba. hayatlarını idame ettirmek için avrupa çin kore mallarını alırlar üretmeden bir de makamlarınıda oynaşırlar böyle. bu kadarınıda mide kaldırmıyor artık ya. el üretsin bunlar göbek şişirerek koltuklarda büyüsün. ne bu böyle kokudan geçilmiyor artık. insaf.

  Yüksek İmam Hatip Okulu - xterso

  Neyinize lazım sizin felsefe? Kafalarınız takılıp kalmış 1000 küsur yıl öncesine. Koşun biraz, belki yakalarsınız gelecek bin yılda...