İlanla adrese gelen ölüm

Evren Açıkgöz, yıllar boyunca yurtdışında yaşadıktan sonra İstanbul'a döndüğünde, işyerinin camına astığı 'Kasiyer aranıyor' ilanının birkaç gün sonra ölümüyle sonuçlanacak olaylar zincirinin başlangıcı olacağını bilmiyordu.
Haber: SELİM EFE ERDEM / Arşivi

İSTANBUL - Evren Açıkgöz, yıllar boyunca yurtdışında yaşadıktan sonra İstanbul'a döndüğünde, işyerinin camına astığı 'Kasiyer aranıyor' ilanının birkaç gün sonra ölümüyle sonuçlanacak olaylar zincirinin başlangıcı olacağını bilmiyordu.
25 yaşındaki Evren Açıkgöz, dört yanına emniyet kameraları yerleştirilerek 'daha güvenli' hale getirilmek istenen İstanbul'da, işyerindeki güvenlik kamerasının önünde öldürüldü. Kurban Bayramı'nın
arifesiydi. Katil zanlısı, günlerce sokaklarda, aramızda dolaştı. Bir gün Pendik'te, başka bir gün Sefaköy'de görüldü. Akrabaları ve avukatı aracılığıyla medyaya haber gönderdi, güvenlik güçleriyle 'Gözaltında dövmezlerse teslim olurum' pazarlığı yaptı. Ve nihayet dün tutuklandı.
Müşteriler rica edince...
25 yaşındaki Açıkgöz, Boston Üniversitesi'nde uluslararası ilişkiler öğrenimi gördü, askerliğini bitirdi. Artık iş hayatına atılma zamanı gelmişti. Üç hafta önce Bahçeşehir'de ailesine ait benzin istasyonunda 'oto yıkama servisi' açtı, 10 gün önce ise o ilanı astı ve ilanla gelen 21 yaşındaki Selin Işkın'ı işe aldı.
Sabahları aynı bölgede oturan diğer çalışanlarıyla birlikte Selin Işkın'ı da evinden alarak otomobiliyle işyerine götüren Açıkgöz, müşterilerinin ricası üzerine, Kurban Bayramı'nın arifesi akşamı işyerini gece saat 24.00'e kadar açık tuttu.
'Selin ile tanıştı, değişti'
Arkadaşlarına göre 24 yaşındaki Mustafa Baran daha önce pek çok adli suça karışmıştı ama üç ay önce Selin Işkın'la tanıştıktan sonra birden hayatı değişmişti.
Mustafa'nın Selin'le evlenmeyi düşündüğünü belirten arkadaşı Bülent Bektaş, Baran'ın ruh halini şöyle aktarıyor:
"Birlikte geziyor, barlara gidiyorduk. Mustafa, Selin'i seviyordu. Ama arkadaşları Selin'e, Mustafa'nın bir serseri olduğunu söylemiş. Selin oto yıkamada işe başladı ve olaydan iki gün önce Mustafa'dan ayrıldı. Benimle dertleşen Mustafa, 'Bu ayrılığın nedeni ben değilim, iki gün önce bensiz yaşayamayacağını söyleyen insan şimdi neden ayrılmak ister' diyordu. Olay günü beni bir bardan aradı. İşim uzadığı için geç gittiğim barda bir süre arkadaşlarıyla içtikten sonra bardan çıkmış. Selin'le barışmaya gidecekti. Daha sonra olay gerçekleşmiş."
20 Ocak 2005 tarihinde, yani Mustafa Baran o gün bayram mesaisine kalan Evren Açıkgöz'ün oto yıkama ofisine girdiğinde, güvenlik kameralarında saat 23.15'i gösteriyordu. Yanındaki arkadaşları Koray Çalışkan ve Umut Uğur'la birlikte Selin'i otomobiline bindiren Mustafa Baran, önce Evren Açıkgöz'le bir süre tartıştı. Açıkgöz'ün kafasına bir el ateş ederek uzaklaşan Mustafa Baran, 10 dakika sonra Selin'in annesi Şahan Işkın'ı arayarak, "Selin bizimle beraber" dedikten sonra kayıplara karıştı.
Cerrah'tan güvence
Yeri tespit edilmesin diye kredi kartı ve cep telefonunu kullanmayan Mustafa Baran, ailesinin otomobil kiralama şirketindeki farklı otomobiller sayesinde sürekli olarak araç ve mekân değiştirdi. Pendik'te ailesine ait bir işyerinde kaldıkları tespit edildi ama yakalanamadı. Sefaköy'de bir benzinlikte dayısı Yavuz Baran aracılığıyla teslim olacağını söyledi, ama olmadı.
10 ayrı tim oluşturarak Baran'ın kalabileceği adreslere baskın düzenleyen Emniyet güçleri, İstanbul'dan Tokat'a kadar uzanan operasyonlardan sonuç alamadı.
Mustafa Baran, aile avukatı Ömer Edip Önce aralıcığıyla, karakolda baskı görmekten korktuğunu, bu yüzden adliyeye teslim olmak istediği haberini duyurdu. Ama onu da yapmadı ve gazeteci Savaş Ay aracılığıyla, İstanbul Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah'tan 'gözaltında korunma' güvencesi aldıktan sonra Bakırköy İlçe Emniyet Müdürlüğü'ne teslim oldu. Buradan Esenyurt Jandarma Karakolu'na götürülen Baran'ın açıklamasından cinayetin kıskançlık krizinden kaynaklandığı anlaşılıyordu.
Ayrılık nedeni: Silah kavgası
Dün tutuklanan Mustafa Baran, ayrılık öyküsünü şöyle anlattı: "Selin'le evlenmeyi düşünüyorduk. Hatta bankada açtığımız ortak hesapta 300 milyon lira biriktirdik. Bir yakınımdan 600 milyon lira alıp bankadaki 300 milyonu da çekerek bir tabanca aldım. Selin olaydan üç gün önce bankaya gidince paranın olmadığını görmüş. Silah aldığımı duyunca beni terk etti. Bunu gururuma yediremedim. Olay gecesi Selin'i almak için işyerine gittim. Evren bana karşı koydu. Çok kıskanmıştım, dışarıda konuşalım diyerek Selin'i arabaya götürdüm. Çantasını ofiste unutmuş, almaya gittiğimde Evren bana karşı koymaya çalıştı. Karşı koymasaydı bir şey olmayacaktı."
Selin: Beni tehdit ediyor
Olaydan iki saat önce ailesini arayarak Mustafa'nın kendisini tehdit ettiğini söyleyen, güvenlik kamerası görüntülerinde Mustafa Baran'ın arkadaşlarınca zorla arabaya bindiriliyor gibi görünen Selin Işkın
ise, karakolda isteyerek Mustafa'nın yanında kaldığını söyledi. Işkın, Mustafa'nın cezaevinden çıkmasını bekleyeceğini söyledi.
Mustafa Baran teslim olmuş, Selin Işkın onu bekleyeceğini söylemişti. Ölen Evren Açıkgöz'ün ailesine göre ise ateş düştüğü yeri yaktı. Evren'in kuzeni Ufuk Açıkgöz, bunun mantık dışı bir şehir eşkıyalığı olduğunu söylerken çok öfkeli:
'Bitsin bu şehir eşkıyalığı'
"Kamerada izliyoruz, ofise girip Evren'in kafasına silah sıkıp gidiyor. Bu nasıl bir şehir eşkıyalığıdır. Dedemanlar yıllardır Umut Dedeman için silahsızlanma çalışması yapıyor ama bu olaylar oluyor. Bu şehir eşkıyalığı artık son bulsun."


    http://www.radikal.com.tr/7359297359290

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.