İlber Ortaylı, 'Çanakkale geçilemedi de ne oldu?' sorusuna fena kızdı

İlber Ortaylı, 'Çanakkale geçilemedi de ne oldu?' sorusuna fena kızdı
İlber Ortaylı, 'Çanakkale geçilemedi de ne oldu?' sorusuna fena kızdı
Prof. Dr. İlber Ortaylı'ya, "Çanakkale Geçilmez" söyleminin bir mit olduğu, müttefik ordularının bir yıl sonra Çanakkale'yi savaşmadan geçtikleri şeklindeki eleştirel görüşler hatırlatılınca yanıtı sert oldu.

RADİKAL - Prof. Dr. İlber Ortaylı, Çanakkale Savaşları'nın 100. yıl dönümünde CNN TÜRK'de Saynur Tezel Özgentürk'ün Günlük programına katıldı.
Prof. Dr. Ortaylı'ya, "Çanakkale Geçilmez" söyleminin bir mit olduğunu, müttefik ordularının bir yıl sonra Çanakkale'yi savaşmadan geçtiklerini hatırlatan eleştirel görüşler soruldu.

İlber Ortaylı: Reis-i cumhurla işim yok benim!

İlber Ortaylı bu soruya kendine özgü ifadeleriyle cevap verdi.

"BU BAKKAL KAFASIDIR"

Ortaylı, bu yaklaşımın sahiplerine ilişkin şunları söyledi: "Bu bakkal kafasıdır. Maalesef halkımızın büyük kısmı, zeka kıtlığı olmaması gereken şartlara rağmen ki çok karışık bir ırk, beslenmesi her zaman için çeşitliydi, coğrafya çok müsait, eğitimin tek düzeliğinden olabilir, futbol seyircisi kadar düşünebiliyor. Küçümsemiyorum futbol iyi bir sanat . Seyredip tartışmak da olabilir ama bu kadarla kalırsan çok tehlikeli. 'Şenol Birol orada penaltıyı atsalardı kesin gol olurdu abi' zihniyetiyle bunu getiriyorlar. Bu çok gülünç."

Ortaylı, Çanakkale'nin geçilmesi halinde İstanbul 'un düşmesinin, imparatorluğun yıkılmasına neden olacağını söyledi.


  http://www.radikal.com.tr/1316783131678317

  YORUMLAR
  (17 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  1. Dünya Savaşı niye çıktı? - İtaatsiz

  Almanya, o dönemin süper devleti Britanya'ya rakip bir süper devlete dönüşmek üzere olduğu için. Hamburg'da Britanya donanmasının rakipsizliğine son verecek büyük bir donanma inşa etmeye başlaması tetikledi. Britanya ve Fransa Osmanlı'ya tarafsız kalması için baskı yaptılar. Almanya Genelkurmay'ı "Osmanlı ile ittifak kurmayalım, astarı yüzünden pahalı olur, o ordu işe yaramaz" diye rapor verdi. Yine de 2. Wilhelm "siz karışmayın Osmanlı ve İran üzerinden Hindistan'a inip Britanya'yı oradan sıkıştıracağız" diyerek Enver'le anlaştı ve Osmanlı'yı katakulli ile savaşa soktu, Osmanlı hükümetinin karşı iradesine rağmen. Bir de Rusya faktörü var. Rusya 1877'de Osmanlı Ordusu'nu darmadağın edip Yeşilköy'e gelmiş, Britanya ültimatom verince geri dönmüştü. O zamandan beri Osmanlı askerinde bir Rusya korkusu vardı. O da savaşa girme nedeni. Bir de Balkan Savaşları'nda kaybedilenleri geri alma dürtüsü. İşime ne gelir diye düşünmeyi bırakıp gerçeği merak edin biraz.

  "itaatsiz" - geo1980

  hımm. okurken aklım kaydı. sevr lozan için taktik ha? ilber hocam rica ediyorum cübbenizi bu arkadaş verir misiniz? aynen, adam orda penaltıyı atsaydı kesin gol olurdu. valla bak. sevr'de denemiş lozan da atmış. suriye, ırak gibi ülkelerin kaderine aynı emperyalistler karar verdi bir de beğenmediğin ülkene bak bakalım. hiç yoktan iyiydi sallansa da her şeye rağmen demokrasi vardı. bak ya. sevr taktikti tabi.

  ne cahilim keşke ölsem - 1000cucarachas

  Çanakkale savaşının 100. yılında "size ölmeyi emrediyorum" söylemiyle kendimizden geçeceğimize, tam da bu söylemi tartışmaya açarak bu savaşı sorgulamamız gerektiğini düşünüyorum, bana göre ölülerimize asıl borcumuz budur. Bu anlamda Ortaylı'nın ambargosunu kabul etmiyorum. Caps'lı, Cem Yılmaz'lı, liboşlu cevaplara teşekkür eder, UlasK.'nın gözlerinden öperim.

  Ahmaklık ve akıl - user656457

  Yorumlarda Hocanın resmi tarihçiliğinden bahsediliyor. Aslında hoca sözlerine bizde liboş tayfası ile bir kısım çakma kürtçü solcu eskisi içinin tipik olan ZEKA konusu ile başlıyor. Ahmaklık, liboş zihniyetin yetmez ama evet ile tesçil edilmiş bir özelliğidir. Ahmaklar Çanakkale Zaferi ile (1915) savaşın hemen başında Osmanlının bertaraf edilmesiinin önlenmiş ve tarihin sonraki akışına, kurtuluş savaşı başarısı dahil, sebep olan Rus devriminin sonuçlanmasına zemin hazırlamış olduğu gerçeğini tartabilecek zeka düzeyinde değillerdir. O nedenle ahmaklık göstergesi olan soruyu sorabiliyorlar. Sonuçta futbol kafasından öte olmayanlar için Çanakkalenin "Timing'i" savaşın sonrasındaki koşulları bizim açımızdan değiştirmekle kalmamamış dünyanın 2. dünya savaşı dahil pek çok sonraki olayın akışını değiştirmiştir. Sonuçta Sovyet Rusyayı tarihten çıkartmak nasıl olurdu?? Akıllı bir soru sormak ve eleştirel olmak istenirse Kahraman askerlerimizin bu büyük özverili zaferlerini Alman Topları olmaksızın başarabilmelerinin ne kadar mümkün olduğunu sormak ve geleceği bu perspektifte değerlendirmek doğru olurdu.

  Eee sonra ne oldu? - firat1729

  Çok konuşup da az deme konusunda İlber Hoca'nın eline su dökmek zordur. İmparatorluk 1915'te yıkılmadı da 1918'de yıkıldı, peki sonra? Hoca'nın futbol - bakkal diye geçiştirdiği yerleri sağolsun yorumcular doldurmuş. Herkes hemfikir o 3 senelik suni teneffüs dünyanın kaderini değiştirmiş. Yok Rusya'da devrim daha kanlı olabilirmiş, yok Çanakkale'lerini geçirtmeyenler sonra muzaffer olurmuş, türlü türlü kurgular. Biraz arkanıza yaslanıp düşünün, Çanakkale'den başka nerelerde savaşmış Osmanlı? Doğu cephesi, Filistin ve Irak'ta da öyle burası geçilmez diyebilmiş mi? Yoksa Almanlar yenildi diye mi biz de yenildik sayılıyor sananlardan mısınız? Atmadıysanız açıp bakın ortamektep tarih kitaplarınıza biz hangi tarihte teslim olmuşuz (30 Ekim 1918'de Mondros), Almanya hangi tarihte (11 Kasım)? Yani Almanya'nın yenilmesini beklemeden biz savaşı kaybetmeyi kabul etmişiz, 100 sene sonra tarihi karartıp daha ne zafer hayalleri kurulabilir? Çanakkale savaşı sonuçta tarihte diğer beyhude can kayıplarının yanında yer almıştır demek orada ölen askerlerin fedakarlığından ve kahramanlığından bir şey eksiltmez. Ha illa Mart 1915'te Çanakkale savaşı kazanılmasaydı tarihte olacak bir büyük değişiklik arıyorsanız, Nisan 1915'te İttihatçıların başlattığı Ermeni kıyımlarına bakın esas.

  Kurtuluş Savaşı ne? - İtaatsiz

  Sanki Türkiye oturduğu yerde oturuyordu da Yunanistan geldi ülkeyi işgale kalktı bizim dedeler de karşı koydu kazandı. Ne alaka? Sen savaşa emperyalist bir dürtü ile saldırgan taraf olarak girmişsin. Hezimetle kaybetmişsin. Müslüman Hristiyan tebanın başına gelen felaketleri anlatmaya roman film yetmemiş. E seni hezimete uğratıp kazanan da gelmiş seni işgal etmiş. Ne var bunda? E sonra onları geri püskürttük. Neyi püskürttün? Savaştan önceki (1914) sınırların neydi savaştan sonra ne oldu (1923)? Hangi sınırına kendin karar verdin? Suriye? Irak? İran? Kafkasya? Yunanistan? Bulgaristan? İstanbul'u savaşarak mı aldın geriye? Britanya'nın istemediği, kabul etmediği neyi kabul ettirdin? Britanya (ve müttefikleri) seni dünya savaşında ezmiş, arkanda Almanya varken. Savaşı kazanmış. Savaş sonu Britanya askeri gücü ile senin askeri gücün arasındaki fark bugünkü ABD Irak arasındaki fark gibi. Almanya'ya Avusturya'ya istediği barışı dikte ettirmiş. Sana ettirememiş. Emin misin? 1914 ile kıyasladığında Sevres ile Lausanne arasında ne fark var? Kaldı ki Sevres pazarlığı açmak için bir taktikti.

  Hoca Haklı - user1041043

  İlber Hoca haklı. Cehaleti paçalarından akanlar tutup tarih konusunda ahkam kesiyor. Alman menfati için savaşa girmişiz. Savaşa girmemeliymişiz. Doğru keşke bu savaş olmasaydı ve bizde o savaşa girmek zorunda kalmasaydık. Ancak bu cahillerin atladığı bir nokta var. 1. Dünya Savaşı zaten bizim topraklarımızı paylaşmak için yapıldı. Savaşa girmemek istediğimizde "siz nasıl savaşın dışında kalacaksınız, sizler zaten savaşın öznesisiniz" diyen Batı'nın söylemlerini bilmiyorlar. Osmanlı, Almanya ile savaşa girmek istemedi. Buna mecbur kaldı. Rusya ve İngiltere'ye savaşa beraber girelim diye teklifte bulunuldu. Ancak kabul edilmedi. Seni parçalamak için yapılan savaşta "yok ben savaşmıyorum" desen seni dinleyecekler miydi?