İlber Ortaylı, Cem Yılmaz'ın sözlerini değerlendirdi

İlber Ortaylı, Cem Yılmaz'ın sözlerini değerlendirdi
İlber Ortaylı, Cem Yılmaz'ın sözlerini değerlendirdi
İlber Ortaylı, "Eğer birbirinizi fortlayarak devrim yapmaya kalkışıyorsanız bu anayasal suçtur" dedi. Ortaylı Cem Yılmaz'ın yeni Türkiye-eski Türkiye açıklamasını da değerlendirdi.

RADİKAL - İlber Ortaylı Halk TV'de katıldığı programda "Yeni Türkiye 'yi b.k kurarsınız" sözlerine açıklık getirdi.

"Eğer birbirinizi fortlayarak devrim yapmaya kalkışıyorsanız. Bu anayasal suçtur, tarih karşısında bir suçtur. Sadece talep edenleri değil, tüm ülkedeki insanları bağlar... Necisiniz siz burada diye sorar tarih." diyen Ortaylı, 'tarih bilmeyen, coğrafya bilmeyen, yazı yazmasını bilmeyen adamların 'Yeni Türkiye' ifadesine ancak gülünür" dedi.

'BEN TERBİYESİZ OLMAYI KABUL EDERİM'

"Burası Afrika değil. Böyle devrim yapma hayalleri zorbalık demektir. Benim ödüm kopuyor. Bu yüzden geceleri uyuyamıyorum. Kendilerini asrı saadet diye nitelemek istiyorlarsa buna ancak kargalar güler. Bu tip lafları edenlere karşı ben terbiyesiz olmayı kabul ederim. Bu kadar masrafla gelmişiz, okumuş bir insanız..." diyen Ortaylı şöyle devam etti:

"Bu şeye karşı bizim soğukkanlı davranmamız mümkün değildir tabi. Kimsenin okumadığı gazetelerin ikinci üçüncü sınıf muhabirlerinin ağzında yeni Türkiye... Dünyadan haberi olmayan kasabaların insanlarında bir yeni Türkiye söylemidir gidiyor. Twitterlar'da falan Türkçesi bozuk insanlar yeni Türkiye lafı ediyor.

Cem Yılmaz'dan 'dibe vurdu' yanıtı

Cem Yılmaz: 'Biz İlberciyiz arkadaşım!'

TARİH BİLMEYEN, COĞRAFYA BİLMEYEN, HARİTA ÇİZEMEYEN İNSANLAR...

Cem Yılmaz çok güzel bir tarif yapmış çünkü o bir zeka. Yeni Türkiye'yi bırak biz eskisini bile özleyip içimize almaya çalışıyoruz... Tarihimizle barışalım diye çalışırken, tarih bilmeyen, coğrafya bilmeyen, yazı yazmasını bilmeyen adamların yeni Türkiye demesi gülünç...

OKUMASI YAZMASI OLMAYAN KASABALILARIN TASARIMINDAN ÇOK KORKARIM

Yeni Türkiye fevkalade tehlikeli bir tanımdır. Ben okuması yazması olmayan kasabalıların bu türlü şeyler tasarlamasından çok korkarım. Bu dünyaya rahat yaşayıp ölmek için geldik. Böyle insanlar bizim yaşamımızı altüst ediyorlarsa bu çok ciddi bir korku kaynağıdır."

İlber Ortaylı'dan Yeni Şafak'a sert yanıtlar: Gidin gazete okuyun biraz

İlber Ortaylı: Atatürk'le ilgili iddialar deli saçması

Ülkeyi kim yönetsin anketinden İlber Hoca çıktı!

İlber Ortaylı: Ne başkanlığı kardeşim ya, burası Uruguay mı?