İlber Ortaylı: Maziyi canlandıracaksanız Şark Kahvesi'ni yapsanıza!

İlber Ortaylı: Maziyi canlandıracaksanız Şark Kahvesi'ni yapsanıza!
İlber Ortaylı: Maziyi canlandıracaksanız Şark Kahvesi'ni yapsanıza!
Prof.Dr. İlber Ortaylı: Mazide yıkılan binaların her birini yeniden tesis ediyor musunuz? O halde Swiss Hotel'in yerine Şark Kahvesi'ni yapın da görelim.

Prof. Dr. İlber Ortaylı'dan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan 'a tarihi bina yanıtı. Başbakan Erdoğan 'ın "Gezi Parkı'na Topçu Kışlası'nı yapacağız. Tarihi yeniden canlandıracağız" sözlerine Ortaylı, Twitter'dan cevap verdi. Prof. Dr. İlber Ortaylı, İlber Ortaylı @ilber_ortayli Twitter hesabında şunu  yazdı: Mazide yıkılan binaların her birini yeniden tesis ediyor musunuz? O halde Swiss Hotel’in yerine “şark kahvesi”ni yapın da görelim.


  http://www.radikal.com.tr/113700311370038

  YORUMLAR
  (8 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Gezi parki mezarligi! - nicox

  Bir taraf "burasi gezi parki, biz parkimiza sahip cikariz ve burasini kimseye vermeyiz"diyor.Karsi taraf ise "hayir buraya topcu kislasi falan filan yapilacak"diyor. Beyler utanin! sayet kendinizden ve dunyadan utanmiyorsaniz, allahin huzurunda utanin ve su gezi parki dediginiz yerin gercekte neresi oldugunu bir arastirin. Kimsenin paylasamadigi gezi parki ve cevresi gercekte eski bir Ermeni mezarligi! Ama isin icine Ermeni girince ne canlisina nede olulerine saygimiz var!

  Madem Tarihteki Hale döndürüyoruz - BurhanFelek

  Ayrıca şu listedekileri tekrar kilise haline getirin bakalım Adana Yağ Camii, Ayasofya, Koca Mustafa Paşa Camii,Fethiye Camii, Fenari İsa Camii, Eski İmaret Camii, Zeyrek Camii, Atik Mustafa Paşa Camii, Vefa Kilise Camii, Gül Camii, Kariye, Kalenderhane Camii, İmrahor Camii, Hırami Ahmet Paşa Mescidi, Küçük Ayasofya Camii, İsakapı Mescidi, Kefeli Mescidi, Sancaktar Mescidi, Manastır Mescidi, Bodrum Camii, Arap Camii,Kars Kümbet Camii, Trabzon Ortahisar Fatih Camii...

  Gezi parki ve cevresi Ermeni mezarligiydi - iSYAN82

  Sayin Ortaylida tarihe cok merakliysa. Ermeni insanlari mezarligiyla ilgili aciklamalari demokrasi ver gercekler acisindan daha anlamli olurdu. Yoksa oradan iligiyi baska yere mi cekmeye calisiyor. Ermeni soykirim anitida var idi Gezi parkinin oldugu yerde. Ermeni soykirimini taniyin artik.

  ahh.. - yy2

  ah hocam ah çok güzel söylemişsiniz, bunlar her şeyi anladı da anlamamazlıktan geliyorlar. Beyinlerini örümcek ağı kaplamış bir an önce kendilerine gelirler umarım...

  Geçmiş,gelecek - NİHAT12

  Geçmiş gelecek üzerine inşa edilir.Şimdiki zaman geçmişten izler taşır.Şu anki durumum en doğrudur.İlelebet benin doğrum kalacak.Anlayışı ilerlemeye set çekmektir aslında.Örnek kaynağını 1923 yıllardaki maddi koşullarda alan kemalist zihniyet bu anlayışı temel yasa olarak zor ve şiddet yöntemiyle halka benimsetme pratiği gösterdiler.Aslında bu olgu yaşamlara müdahaleydi ve zor kullanma marifetiyle istenilen yaşam halka dayatıldı.Bu çerceve de mağduriyetler oluştu.Bu mağduriyetlerin bir sonucu akp iktidara geldi.Bu çercevede geçmiş siyasal anlayışını eleştirdi.Ve puan topladı.Gelgelim kendisi şu an zorba güç ptofili çiziyor.Kendisine aykırı yaşamlara müdahale ediyor.Kendisine uygun yaşamı ise inanç sisteminde alıyor.O inançki her şeyin kendisinde başladığını ve her şeyin kendisinden bittiğini kural haline getiren bir inanç.İnsanı pasif haline getiren bir inanç.Tarih boyunca toplumsal üst kimlik haline getirilerek sömürü çarkı içerisinde çimento harç vazifesi görür hale getirilen bir inanç.

  İnsan merak ediyor :) - by-bucur

  Şimdi böyle bir sorunun nasıl bir cevabı olacak diye. Halbuki kabuk tutmuş yaraları kaşımasalar Gezi patlamayacaktı. Çoğunlukla iktidar olabilirsiniz ama bu aklınıza eseni yapabilirsiniz anlamına gelmez!

  Onu da Siz Yapın.. - evet_isyan06

  Demek ki İlber hoca esasen tarihin ihyasına karşı değil sadece samimi bulmuyor.. Ama kimseye samimiyet testi kimsenin haddi değil.. Ha şark kahvesi ihya edilecekse onu da siz yapın her şeyi devletten beklemeyin.. Ayırca Şark kahvesini yapmıyorsanız topçu kışlasını da yapmayın mantığı tam istemezükçü mantığı.. İlber Hoca popüler olmanın dayanılmaz hafifliğiyle uçmuş rüzgarın estiği yöne..