İlber Ortaylı: Sorun etnik baskı değil, bölgesel azgelişmişlik

İlber Ortaylı: Sorun etnik baskı değil, bölgesel azgelişmişlik
İlber Ortaylı: Sorun etnik baskı değil, bölgesel azgelişmişlik
Prof. Dr. İlber Ortaylı, 'Türkiye'de etnik baskı sorunu değil, bölgesel az gelişmişlik sorunu olduğuna inanıyorum' dedi.

Tarihçiİ Prof. Dr. İlber Ortaylı, Türkiye ’de bir etnik baskı sorunu değil, bölgesel az gelişmişlik sorunu olduğuna inandığını söyledi. Kürtlük kimliğine sahip çıkmak isteyenlerin bunu açıkça ifade edebilecek özgürlüğe sahip olduğunu öne süren Prof.Dr. Ortaylı, alt kimlik, ana dilde eğitim gibi hakların, karşı tarafa şiddet uygulayarak alınamayacağını belirtti.

'BUNA GÜLERLER'

Genç İşadamları Derneği’nin (DEGİAD) davetlisi olarak Denizli’ye gelen Prof.Dr. Ortaylı, Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Kongre ve Kültür Merkezi’nde, Osmanlı’dan günümüze Anadolu tarihine yönelik araştırmalarından oluşan bir konferans verdi. Prof. Dr. Ortaylı, Türkiye’nin tartıştığı ana dilde eğitim ve Türk Milleti kavramlarıyla ilgili sorulan soruyu "Sen kendi dilinde konuşacaksın diye ben kendi milletimi inkar edemem. Demokratik olarak ileride olan Batı ülkelerinde, hatta ABD ’de bile buna gülerler" diye yanıtladı.
Osmanlı karşıtlığını eleştiren Prof. Dr. Ortaylı, 1453’ün görmezden gelinemeyeceğine vurgu yaparak şunları söyledi:

DEMOKRASİ KİŞİYE GÖRE DEĞİŞMEZ

"Fatih Sultan Mehmet de, onun ataları da, çocukları ve torunları da at sırtında savaşırken ölmüşlerdir. Bu nedenle onları yok saymak, görmemek kabul edilemez. Osmanlı Dönemi Anadolu insanı için ne kadar önem taşıyorsa, Cumhuriyet Dönemi de o kadar önemlidir. Cumhuriyet rejimine karşı olmak, Osmanlı inkarcılığı kadar yanlıştır. Demokrasinin kendi içinde muhafazakar bir yapısı vardır. Demokrasi kişiye göre değişemeyecek kadar net bir kavramdır. Bir ülkede gazetelere müdahale ediliyorsa, o ülkede bir şeyler yolunda gitmiyor demektir."

'ETNİK BASKI SORUNU YOK'
Türkiye’de bir etnik baskı sorunu değil, bölgesel az gelişmişlik sorunu olduğuna inandığını belirten Prof. Dr. Ortaylı, Kürtlük kimliğine sahip çıkmak isteyenlerin bunu açıkça ifade edebilecek özgürlüğe sahip olduğunu öne sürdü. Prof. Dr. Ortaylı, alt kimlik, ana dilde eğitim gibi hakların, karşı tarafa şiddet uygulayarak alınamayacağına vurgu yaptı.

'MİLLİYETİMİ İNKAR EDEMEM' 
Prof. Dr Ortaylı, özellikle Kürt kökenli aydınların etnik kimlikler üzerine tartışmak yerine Kürtçeyi tüm Kürtler’in anlayabileceği bir dil haline getirmek zorunda olduklarını belirterek, "Konuşacakları ortak bir dil yok. Okullarda bu dili öğretecek öğretmen yok. Ana dilde eğitim serbestliği getirilse bile öncelikle Kürtçenin ortak bir dil haline getirilmesi lazım. Bir etnik grup ana dilde eğitim ve diğer haklarına sahip çıkması için Türk kimliğinin kullanılmaması gerektiği anlayışına anlam veremiyorum. Sen kendi dilinde konuşacaksın diye ben milliyetimi inkar edemem. Sen kendi dilinde konuşacaksın diye ben kendi milletimi inkar edemem. Demokratik olarak ileride olan batı ülkelerinde, hatta ABD’de bile buna gülerler" diye konuştu.


  http://www.radikal.com.tr/1155417115541715

  YORUMLAR
  (15 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Balik Avi - Ezel K. Shaw

  Sayin Ilber Ortayli fikir serpistirmede ustadir. Kahanet tipi laf ederken herkes balik avina cikar gibi aranir, zaman zaman kendine uygun yorumlar bularak onyargilarini pekistirir. Tek dil kaygisi yerine cogulcu yorum yani sira cok dille gelebilecek kavram farklarini algiliyabilirsek belki dusunce ozgurlugunun ozunu yakaliyabiliriz. . . Sanirim ekonomik kalkinma etmik diye nitelenen sorunlara cozum arayisindacok onemli. Bir alay insanin kavram uzerine tartismasi, daha temel sorunlarin arka p;anda kalmasina neden oluyor. Ornegin Ulusculuk ve millet kavramlari zaman icinde anlam degikligine ugramis sozcuklerdir, bu gelismeleri goz ardi ederek yeni ucurumlar yaratmak genel bilgisizligin politika yolunda somurusudur. (Bu ornek olup sayin Ortayli ile ilgili yazida millet ve ulus kvaramlarina atifta bulunulmuyor. Fakat etnik kavrami ile ortusme noktalari var.)

  - momentum

  Birgül Ayman Güler bir Boşnak'tı. İlber Ortaylı ise Kırımlı bir Tatar. Güneydoğu'nun Arapları son dönemde daha bir çoğunluğa sarıldılar, askerden dönen Çerkezler PKK ile girdikleri çatışmaları anlatıyorlar gururla. Makedonya'da Arnavutlar televizyonda gördükleri olayları çıkaranlara bağırıp çağırıyorlar. Vesaire. Sırrı Sakık'ın niye bunları "Boşnaklardan ve Kafkaslardan gelenler" diye dışladığı anlaşılıyor. Bu toplum bin yıldır ahali-i islamiye'nin ortak kimliği üzerine kuruldu. Bütün güçlüklere bu ortak duygu altında sabredildi, son yaşadıklarımız da dahil. Demek ki, ayrılıkçı Kürtlerin tutup da Türkiye'de etnik kimliklerin avukatlığını üstlenmesi gereksiz, hatta küstahça. Tersine bütün etnikler onlara diş biliyor. Bunu anlamaları lazım. Eğer ben "Topunuzdan ayrılıyorum, çoğulculuğunuzun canı cehenneme derse" bu daha gerçekçi ve saygıya değer olur.

  Beyaz Türk Ortaylı. - blueknife

  Devletinin Prof ünvanı verdiği bu zat-ı muhterem sözünü söylemiş. Devletinin kendisine tüm tedrisatı boyunca bellettiklerinden başkaca birşey söylemesini bekleyen olmadığı gibi kendisinden başkaca bir beklentisi olanda yoktur bu toprakların ÖTEKİLERİ'nden. Bu zat bu türden şeyleri her bahis açıldığında zaten söylerdi, yeni birşey yok. Onu biz professor yapmadık hükmü yoktur yanımızda. Kendisini iyi tanırız her şeye ve herkese kendinden menkul bir kibir ve bilmişlikle yaklaşan bu tipleri iyi tanıyoruz. Çapı ne diye sorarsanız şöyle demiş: ?alt kimlik, ana dilde eğitim gibi hakların, karşı tarafa şiddet uygulayarak alınamayacağını belirtti.? Ve bilindik T.C. Söylemini tekrarlamış ? Etnik Kimliğe Baskı Yok, Bölgesel Az Gelişmişlik Sorunu Var?. Şiddetten bahsetmiş ya arkadaş o zaman Soralım : sen o etnik hakları, inanç haklarını, sınıfsal hakları ne yaparak gaspetmiştin??? Senin bugün Kürd Coğrafyasındaki halin tam bir İŞGAL KUVVETİ, Küçük Emperyal Heveslerinin tezahürü orada yaşananlar. Artık Senin Profluğunu geri aldık haberin olsun :-))))

  Bahanesi bol - anarpeace

  Şuan kürtçe anadilde eğitim altyapısının bulunmamasının nedeni ilber ortay gibilerin kürtlere getirdikleri yasakların sonucudur. Silah ile hak alınamıyacağını söyleyen ilber ortay hangi hakla bir dile yasak koyulduğunu da bir açıklasın. Kürt sorununu yaratan kafaların bu sorununa çözüm sunmalarını beklemiyoruz zaten bari boşuna gölge etmesinler. Boşuna diyorum çünkü sonuç açık ve net ya silahla ya silahsız kürtlerin güneşi yükseliyor ve gölgeler kısalıyor.

  Memleketin Basbakani. - egekara

  Memleketin Basbakani,onune gelene Danismanlik-Bakanlik verecegine Tek basina Ilber Ortayli cok daha faydali olacaktir mesela Spordan sorumlu devlet bakani Suat Kilic'in Bakanlik vasfi var mi? ben goremiyorum ..Peki Egemen Bagis denilen adam? ciddiyetten uzak ongoruden uzak,kendisi icin yasayan bir adam,.Ahmet Davutoglu? ,onun yaptigi Disisleri Bakanligini artik Berberler bile yapabilir,Yani Ilber Ortayli tekbasina bu uc adamin yerini fazlasiyla dolduracak bir adam (Yigit Bulut'u saymiyorum bile ) su cahil halimle Basbakan'in yaninda duran 30 tane cok kritik noktalarda duran ama bi halta yaramaz adam sayabilirim,hadi hepimiz biliyoruz Basbakan'in gonul gozu kapali ,ama hepten mi kor merak ediyorum.Bende neler diyorum sanki Basbakan'in derdi memleketi ileri goturmekmis gibi,sacmalamisim,pardon.

  ... - LoremIpsum

  Profun ne dediginin farkinda oldugundan süphem yok. Zira, bir prof degil, konuya az cok kafa yormus siradan herkes profun bahsini ettigi olayin bir devlet politikasi sonucu oldugunu anlayabilecek ve bunu dile getirebilecek kadar akli selim, demokrat ve aydindirlar. Burada gülünecek tek sey varsa oda Prof kimligi altinda yapilan bu talihsiz aciklamadir. Halkimiz üniforma, rütbe belasindan cok cekmistir. Her üniformali, her rütbeli insan, ne aydin nede düsünür olabilir, gecmisten ders cikarmamiz gerek, bu ve bunun gibi sahsiyetlere itibar etmek kendimize hakaret sahsiyetimizi rencide etmektir.

  yazıklar olsun... - sadoge

  Bir bilim adamı bilim adamlığını bırakmışsa artık söylediklerinin bir önemi yoktur. Bilimi bir kenara bırakıp tabularla dogmalarla konuşanlardan bilim üretilmez. Bilimi tabuların dogmaların dar kaprisli üstün kendini beğenmiş mantığına oturtmaya kalkan bir tipi görüyorum artık. Yazıklar olsun. Yazıklar olsun.