İlber Ortaylı'dan Diyanet İşleri Başkanı'na 'sekülerizm' tepkisi

İlber Ortaylı'dan Diyanet İşleri Başkanı'na 'sekülerizm' tepkisi
İlber Ortaylı'dan Diyanet İşleri Başkanı'na 'sekülerizm' tepkisi
Diyaneti İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez'in tartışma yaratan 'sekülerizm dinlerden kaynaklanan şiddeti de geride bırakarak dünyayı topyekun bir savaşın içine soktu' şeklindeki yorumuna ünlü tarihçi İlber Ortaylı'dan tepki geldi.

RADİKAL - Çağdaş Ses gazetesinden Erman Çimen’e konuşan İlber Ortaylı; dün ABD Başkanı Barack Obama’nın Özel Temsilcisi Şerik Zafer ve beraberindeki heyeti kabul eden Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez'in sözlerine tepki gösterdi. Görmez ziyarette, “sekülerizmin dinlerden kaynaklanan şiddeti de geride bırakarak dünyayı topyekun bir savaşın içine soktuğunu” söyleyerek şöyle konuşmuştu, "Fransız ihtilaliyle birlikte insanlık başka bir arayış içine girdi. Dinlerin dışında daha seküler bir dünya kurmayı tasarladı. Fakat sekülerizm dinlerden kaynaklanan şiddeti de geride bırakarak dünyayı topyekun bir savaşın içine soktu. İnsanlar da bilimsel keşiflerle atom bombasını düşünebildi. Kimyasal silahları üretti ve tarihteki savaşlarda ölen bütün insanların birkaç katını modern zamanlardaki savaşlarda kaybettik. İki büyük dünya savaşı yaşandı ve şimdi üçüncü dünya savaşından söz ediliyor ve sayın Papa’nın ağzından bile böyle bir cümle dökülebiliyor."

SOSYAL MEDYADA TARTIŞILDI

Sosyal medyada Görmez’i eleştirenler, laikliğin de dinin devletten ayrılması anlamına geldiğini ve Türkiye’nin laik bir düzene sahip olduğunu vurguladılar. Görmez’i haklı bulanlar ise laiklik ile sekülerizmin farklı kavramlar olduğunu, Diyanet İşleri Başkanı’nın sözlerinin çarpıtıldığını savundular.

Tartışmayı değerlendiren tarihçi İlber Ortaylı ise Görmez’e tepki gösterdi. Diyanet İşleri Başkanı’nın bu şekilde demeçler vermesini fevkalade mahzurlu bulduğunu belirten Ortaylı; “Bu gibi konular ile ilgili bu statüde birinin açıklama yapması çok yanlış. Diyanet İşleri Başkanı’nın görevi değil bu! Doğrudan doğruya bir din işleri veren bir kurumun başında bir devlet memuru kendisi… O yüzden bu açıklamaları fevkalade mahzurlu buluyorum” diye konuştu.

Ortaylı şunları söyledi: "Diyanet İşleri Başkanı’nın bu şekilde demeçler vermesini fevkalade mahzurlu buluyorum… Türkiye Diyanet İşleri Başkanlığı bir ruhani makamın, bir dini cemaatin fonksiyonunu ve görevini üstlenemez… Yani bu gibi konularda bu statüde açıklama yapması çok yanlış. Diyanet İşleri Başkanı’nın görevi değil bu! Doğrudan doğruya bir din işleri veren bir kurumun başında bir devlet memuru kendisi...

Daha evvel üniversitede iken kendisinin hiç böyle bir yazısını da okumadım… Biraz sabrederse daha sonra yazabilir. Tartışılabilecek bir konu ama Diyanet Başkanı olarak değil! Şu an bir memur çünkü… Onun statüsünü aşan bir konu… Bunları konuşması çok yanlış…” (Çağdaş Ses)


  http://www.radikal.com.tr/149359814935985

  YORUMLAR
  (5 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Görmez'in ki işine gelmeyeni görmemezlik! - user1124507

  Din uğruna Avrupa'da St. Bartholomeo gecesinde protestanlar katledildi, 100 yıl savaşları yapıldı, Engizisyon insanları diri diri yaktı, Yahudiler soykırıma uğratıldı, en sonunda herkesin dini kendine, kimse karışmasın diyerek bitirebildiler. Henüz laiklik adına böyle katliamlar yapıldığını duymadım! Teknolojinin gelişmesini laikliğe bağlamak bayağı hoş olmuş. Yalnız yorumu yanlış. Teknolojideki gelişmeler, din uğruna yapılan katliamların daha yaygın olmasını ve daha çok insanın öldürülmesini sağladı sadece. Laiklik adına işlenen katliamlar! nerede oluyorsa Görmez gösterse de biz de görsek.

  HADİ BEN YAZAYIM BARİ SEKÜLARİZMİ... - ARAGORA

  İlber bey'in ,M.Görmez'i eleştirmesini haklı bulurum da,onu ,mevki makam üzerinden eleştirmesini doğru bulmam..Ben de eleştiriyorum Mehmet bey'i..Zira,konuştuğu yer,zaman ve kişiler bu sözlerin söyleneceği ortamlar değil,yoksa o da özgürce görüşlerini her zaman ifade edebilir..Öteyandan,SEKÜLARİZM diye diye konuşuyorlar da nedir bu sekülarizm ?Kısaca; dinleri asla reddetmeyen ama dünyanın merkezine koymayan DÜNYACI bir görüştür..Fransız ihtilalinden sonra ortaya çıkmıştır..Laiklik kavramına çok yakın bir ifadedir..Ama ;Sekülarizmde daha kapsamlı bir dünya görüşü özgürlükler ve barış üzerinedir..İşte burada ;Mehmet bey yanılıyor,çünkü dünya savaşlarının olması buna bağlanamaz.ÖZGÜRLÜK,EŞİTLİK VE KARDEŞLİK temalarıyla donatılmış bir görüşten nasıl savaş çıkabilir? Aksine bu görüşlerin daha tamamen özümsenememş olmasından çıkmış olabilir.Çok ilerici bir görüş olan SEKÜLARİZM bugün dahi tam anlamıyla olgunlaşamamıştır.Ama insanlık bu yoldadır ve başaracaktır.3.Dünya savaşı çıkmaması için çaba gösteren insan bunu da başarmak zorundadır.NATO,UNESCO,UNİCEF,AB,G20,BM,AİHM,COP21 gibi kuruluşlar toplantılar ne için yapılıyor ki?

  BU ÜLKE HEP SİZİN GİBİ ADAMLARDAN ÇEKTİ... - ARAGORA

  Prof.diye gezinirsiniz..Kendinizden başkasını beğenmezsiniz..Hadi o yanlış bir şey söyledi.Sen doğrusunu söyle de anlasın millet..Ne demek kardeşim ''SEKÜLER DÜNYA,SEKÜLARİZM??'' anlatsana kardeşim millete?Çok biliyorsunuz hepiniz,yabancı dili..Bu millete türkçe anlatsanıza? O yanlış söylediyse sen de düzelt..Öte yandan ne demek ,öyle söyleyemez böyle söyleyemez..Yasak mı var? O söyler ,sen de söylersin...Karşındakini aşağılamak ne zaman büyüklük oldu?Bizim millet böyledir işte biraz şişirdin mi,patlayacak yer arar...Ne milletmişiz be...

  sacmalik - user403216

  savaslar binlerce yildir dini inanisa sahip kisiler tarafindan cikartildi ve cikartiliyor. hem yuzde 99umuz musluman vs diye ovunup sonra uymayinca onlar gercek musluman / hristiyan vs diyemezsiniz.

  - momentum

  Doğru söylemiş.. Yalan mı? Fransız Devrimi'nden beri Avrupa'da ve dünyada olan katliamlar, temizlikler, kitle savaşları, tarihin başka handi döneminde oldu? Ne Moğollar, ne Haçlılar ne Vikingler ellerine su dökebilirler. Hepsi de emperyalizm, ideoloji, rejim ve devrim savaşlarıydı, hangi birinde din var? Çoğu da dinsizdi üstelik.