İlginç diyalog: Ne oldu seyircin azalmış!

İlginç diyalog: Ne oldu seyircin azalmış!
İlginç diyalog: Ne oldu seyircin azalmış!
Bakırköy 2. Asliye Ceza Mahkemesi, yayımlanan bir haberiyle "Devrimci Karargah Örgütüne ilişkin soruşturmanın gizliliğini ihlal ettiği" iddiasıyla yargılanan gazeteci Nedim Şener'e 16 bin 666 lira para cezası verdi

İSTANBUL - Duruşmada Mahkeme Hakimi Hasan Gülver, az sayıda izleyicinin duruşmayı izlemesi üzerine Şener'e, “Ne oldu popülariten azalmış. Seyircilerin azalmış” dedi. Şener de bunun üzerine, “Bu da zaten son dosyamız. Tutuklanmamın hayrı bu oldu. Dosyalarımızı temizledik” şeklinde konuştu.

Şener ayrıca Hakim Hasan Gülver'in önceki duruşmada kendisine tost aldığını hatırlatarak, “İyi ki tostu yiyebilmişim. Teşekkür ederim. O gün akşam cezaevine 5-6 gibi varabildik. O gün uzun süre sonra boğaz köprüsünü de gördüm. Çok güzeldi” diye konuştu.

Şener, gazetede, yer alan söz konusu haberin üstünde yayımlanan kupürün, Nazmi Ayhan'a ait tanık beyanı ile Eskişehir Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından alınan ve dosyaya gönderilen tanık beyanı arasında farklılıklar olduğunu dile getirerek, beraatini talep etti.

Duruşmada, kararını açıklayan Mahkeme Hakimi Hasan Gülver, eser sahibi tespit edildiğinden sanık Hasan Çakalkurt'un beraatine karar verdi.

"EVE UĞRAYIP KAHVE İÇELİM..."

Sanık Nedim Şener'in gizliliği ihlal ettiği gerekçesiyle 20 bin TL adli para cezasına çarptırılmasına hükmeden mahkeme, sanığın duruşmadaki iyi halini göz önünde bulundurarak bu cezanın 16 bin 666 TL'ye düşürülmesine karar verdi. Hakim Gülver, hükmün açıklanmasının geriye bırakılmasını hükmetti.

Duruşma sonrasında gazetecilere açıklama yapan Nedim Şener, evinin adliyeye 5 dakika uzaklıkta olduğunu ifade ederek, “Jandarmalar götürüp getirirken çok garip oluyordu. Hatta eve uğrayıp bir kahve içelim diye espri bile yapmıştım. Sanki, onları başkası yaşamış gibi geliyor şimdi bana” dedi.

İDDİANAME

Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan iddianamede, 3 Kasım 2010'da Milliyet gazetesinin 1. sayfasında başlayan ve 16. sayfasında devam eden “Siyah çanta odada yoktu” başlıklı haberde, özel yetkili İstanbul Cumhuriyet Başsavcıvekilliği tarafından yürütülen “Devrimci Karargah Örgütü” soruşturmasında tanık olan Nazmi Ayhan'ın ifade örneğinin ifşa edildiği kaydediliyordu.

İddianamede, eser sahibi Nedim Şener ile o tarihte sorumlu yazı işleri müdürü olan Hasan Çakkalkurt'un, “soruşturmanın gizliliğini ihlal etmek” suçundan 1,5 ile 4,5'ar yıl arasında hapis cezasına çarptırılması isteniyordu. (aa)


  http://www.radikal.com.tr/108402710840276

  YORUMLAR
  (6 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Mümtaz'er Türköne'nin Yazısını Okuyun - 1453mk

  Aşağıda Hanefi Avcı için eleştirilerde bulunmuş bazı yorumculara Mümtaz'er Türköne'nin 2009 tarihli "Hanefi Avcı Modeli" yazısını okumalarını öneriyorum. Lütfen o yazıyı Zaman gazetesinden bulup okusunlar. Yine aynı fikirde olacaklar mı merak ediyorum.

  Yargic - Ali Fistan

  Davaya bakan yargicin tarafsizligi, onyargi sahibi olup olmamasi ve ciddiyeti takdire sayan. Simdi boyle bir yargictan adalet beklenbilir mi?

  ÇOK UYANIKÇA BİR KARAR - Sedat Gürsel

  Nedim Şener üzerinden, bir davanın gizliliğini ihlal etme suçuna 20 bin lira ceza kesip, onu 16 bin 666 liraya indirirseniz ve de hükmün açıklanmasını geriye bırakırsanız, bu suçu işleyenlere yapılan eleştirileri bitirirsiniz. Yandaş basına bu ictihat güven verir ve yargı dosyalarının gizliliğini rahatlıkla ihlal edebilirler, hergün salkım saçak yayın yapabilirler. Bir itiraz geldiğinde de Nedim'e öteleme verildiğinde için itiraz etmediniz? diye sizi sustururlar! Çok uyanıklar çoook!

  NEDİM ŞENER'İ YANILTAN HANEFİ AVCI - Germiyen

  Şık'ı bilmem ancak Şener'in suçu yok bence...Hanefi Avcı'ya çok güvendiler. Ona dayanarak aklamaya çalıştıklarının hepsi Dink cinayetinde ihmali olan emniyetçilerdi. Hanefi Avcı'nın aklamaya çalıştıklarını(Emn İst Ahmet İlhan Güler) AİHM suçlu buldu.Avcı'nın suçladıklarını(Ali Fuat Yılmazer) Dink cinayetinde masum buldu.

  16.666'lık ceza az... - serseriser

  Türkiye'de soruşturmalar çok gizlidir... Yandaş medyanın yazıp çizdiği, allayıp pulladığı davalar Burkina Faso mahkemelerinde devam edenlerdir... Bazen ismini şaşırıp Burkinakon yerine Ergenekon yazıyorlar, hepsi o kadar... Valla billa bak...

  Merak etmeyin sayın hakim. - ertanöngür

  Merak etmeyin, bazı vatandaşlar sürekli takipte. İlla orada olmaya gerek yok. Karanlık olayları aydınlatmaya çalışan dürüst insanların arkasında birileri hep olacaktır o anda ortalıkta olmamaları olmadıklarını göstermez.