İlhami Işık: "Ankara'da bomba" twitini atan kişi HDP'yi en sert eleştirenlerdendir

İlhami Işık: "Ankara'da bomba" twitini atan kişi HDP'yi en sert eleştirenlerdendir
İlhami Işık: "Ankara'da bomba" twitini atan kişi HDP'yi en sert eleştirenlerdendir
Ankara'daki katliamdan bir gün önce 'bombalı saldırıyı' ima eden bir tweet attığı ve HDP'nin sosyal medya ekibinde olduğu öne sürülen Dinebereday isimli kullanıcı tartışma yaratmıştı. Daha önce sosyal medyada bu kişiyi tanıdığını yazan "balıkçı" lakaplı İlhami Işık'la 'Dinebereday'ı konuştuk.

RADİKAL - Ankara katliamının ardından hükümete yakın gazetelerde iki twitter adresinin patlamayı önceden bildiğine dair haberler yayınlandı. Bu twitter adreslerinden “Dinebereday” isimli olanı Ankara katliamından önce şöyle bir twit atmıştı: “Bomba” Ankara’da patlayacak!

Bu twiti atan “Dinebereday” rumuzlu kişinin HDP’ye mensup, hatta Eş Başkan Selahattin Demirtaş’ın sosyal medya hesaplarını yöneten biri olduğu bilgisi yayıldı. Ankara katliamını gerçekleştirenlerin HDP tarafından ilintili olduğu iması hükümete yakın gazetelerin internet sitelerinde manşetlere taşındı.

HDP Basın Bürosu bu iddiaları dün yaptığı bir açıklamada yalanladı.

Kürt hareketini yakından izleyen İlhami Işık’ın da daha önce sosyal medyada sohbet ettiği “Dinebereday” isimli bu kullanıcının kimliğine dair bilgileri almak üzere Işık’la görüştük.

İlhami Işık’ın Radikal’e yaptığı açıklama şöyle:

“6-8 Ekim olayları sırasında benim o twitter adresini kullanan Dinebereday rumuzlu kişiliğiyle sosyal medya üzerinden muhabbetim olmuştu. Kendisini şahsen tanımam ama Diyarbakır’da doktorluk yaptığını herkes bilir. Kendisi de zaten bu bilgiyi daha önce Twitter’da yazmıştı. 6-8 Ekim’de HDP ve Selahattin Demirtaş’ı çok sert sözlerle eleştirmişti. Vandalizm ve vahşizm tabirlerini kullanmıştı. Benim de hoşuma gitmişti bu tabirler ve bu sözlerini twitter'da paylaşmıştım.

Ankara’da ‘bomba’ patlar sözü de PKK ’nın ateşkes ilan etmesiyle ilgili bir tartışmaya dairdi, mitingle hiç alakası yoktu. Sosyal medyada birileri bunu ortaya attı, bazı gerizekalılar da inandı. Bazıları da bu yalanın ucundan tuttu.

Dinebereday rumuzlu kullanıcının HDP’nin sosyal medyasını yönettiği iddiasına ilişkin sorumuza ise İlhami Işık şöyle cevap verdi: “HDP ile bu kişinin alakası yok. Zaten Twitter’a bakan birisi bunu hemen anlar. HDP’yi en sert eleştirenlerden biriydi. Ben bu sosyal medyanın aptallığına inanamıyorum.”