İlhan Cihaner'e suçlama

İrtica İle Mücadele Eylem Planı davasında gizli tanık Efe'nin anlattıkları duruşmaya damgasını vurdu. Gizli tanık, Cihaner'i 'terör eylemleri artırılmalı' dediğini iddia etti.

Serpil KIRKESER 

İSTANBUL- Gizli tanık Efe, Erzincan'da Balyoz seminerin'den daha büyük bir darbe semineri yapıldığını iddia etti. Gizli tanık Efe, "3. Ordu Komutanlığı'nda 2009 yılında yapılan darbe toplantısına İlhan Cihaner ile birlikte 2 başsavcı katıldı. İstanbul ve Ankara 'dan gelen general seviyesinde birçok kişi ve 17 ilin alay komutanı bu seminere katıldı. Bu seminerde yaklaşık 3 - 4 gün sürdü."  dedi.

* Gizli tanık Efe Erzincan'da yapılan toplantılarda, "İlhan Cihaner'den 'terör eylemleri artırılmalı' şeklinde sözler duyduğunu iddia ettti.

İrtica İle Mücadele Eylem Planı davasında gizli tanık Efe'nin anlattıkları duruşmaya damgasını vurdu. "İrtica ile Mücadele Eylem Planı" iddialarıyla ilgili yargılanan Bedrettin Dalan ile Albay Dursun Çiçek'in de aralarında bulunduğu 7 sanıklı davada gizli tanık Efe'nin sorgu ve beyanının alınmasına devam ediliyor. Mahkemede kimlik bilgilerinin açıklanmasını istemediğini bir kez daha söyleyen gizli tanık Efe, öncelikle Erzurum Özel Yetkili Savcılığı'nda verdiği ifadeyi kabul ettiğini söyledi.

"İLHAN CİHANER İLE AİLECE GÖRÜŞÜYORDUK"
Gizli tanık Efe bürokrat olarak Erzincan'a gittiğinde, Erzincan'a tayin edilen bütün üst düzey bürokratların bir amaç doğrultusunda oraya tayin edildiğini bizzat gördüğünü belirtti. Erzincan bölgesine üst düzey bir bürokrat olduğunu söyleyen gizli tanık Efe, Eski Erzincan Cumhuriyet Savcısı İlhan Cihaner ile ailece haftada birkaç defa görüştüğünü söyledi. Av merakı olduğunu belirten tanık Efe, Erzincan istihbarat şube müdürü ve altındaki çalışanları, 3. Orduda görevli albayları, komutanları da av merakından dolayı girdikleri ilişkinden dolayı tanıdığını anlattı. 3. Orduyla ilgili vermiş olduğu bilgilerin hepsini avda tanıdığı komutanlardan ve albaylardan öğrendiğini söyleyen tanık Efe, "2009'un başında Balyoz'dan daha büyük yapılan seminerin içeriğini ben bu albaylardan öğrendim. O seminere katılmadım ama kendileri öyle bir seminer olduğunu kabul ediyorlar ama içeriğini kabul etmiyorlar. Nitekim Balyoz sanıkları da semineri kabul ediyor ama içeriğini kabul etmiyor. Ben onun içeriğini bizzat bu kurmay albaylardan özel ortamlarda duydum" dedi. İlhan Cihaner'in Erzincan Başsavcısı olarak görev yaptığında 2 tane soruşturmayı bizzat kendisinin yürüttüğünü belirten tanık Efe, "Yürütülen soruşturmalar İsmailağa Cemaati soruşturması ve Fethullah Gülen cemaati soruşturmalarıdır" diye konuştu

"CİHANER BAŞKANLIĞINDA TOPLANTILAR YAPILIYORDU"
3. Ordu Komutanı, MİT bölge müdürünün bilgisi dahilinde sık sık toplantılar yapıyorlardı" diyen gizli tanık efe, yapılan birkaç tane toplantıya Cihaner'in davetiyle katıldığını anlattı. Dinleyici olarak toplantılara katıldığını anlatan gizli tanık Efe, toplantıların İlhan Cihaner başkanlığında yapıldığını iddia etti. Gizli tanık Efe, toplantılarda alperen ve ülkücü sivillerin temsilcilerinin, askeri istihbaratın ve 3. ordudan gelen istihbaratçıların da katıldığını ileri sürdü.

"TERÖR EYLEMLERİ ARTTIRILMALI"
Katıldığı toplantılarda ortamın gerdirilmesi gerektiğini duyduğunu söyleyen gizli tanık Efe, "İlhan Cihaner'den 'terör eylemleri artırılmalı' şeklinde sözler duyuyordum. Terör eylemi derken burada teröristlerin yapmış olduğu eylemlerden ziyade, Erzincan Üniversitesi'nin yüzde 60 öğrencisi Kürt kökenli öğrencidir. Bir ülkücü grupta vardır orda, alperen grubu da vardır üniversitede. Başka grup yoktur. 2 grup karşı karşıyadır. Eylemler derken mesela oradan ülkücü grubun temsilcisine diyordu ki, siz gidin Baraka kafeyi basın. Orada kavga çıkartın nitekim Baraka kafe basıldı. Orası 2 defa yandı. Alperen gençliğinin temsilcisine 'arkadaşlarınızı sokaklara dökün Kürt kökenli öğrencileri taşlasınlar". Bunlar da teklif ediliyordu ve bunları kabul ediyorlardı. Terör eylemlerinin artırılması derken şehir içerisinde bir korku salınması ortamın gerilmesi düşünülüyordu" diye konuştu.

CİHANERİN 3 HEDEFİ VARDI
İlhan Cihaner'in 3 tane hedefi olduğunu söyleyen gizli tanık Efe, "Cihaner, Fethullah Gülen cemaatini Usame Bin Ladin örgütüyle aynı kefeye sokmak istiyordu. Bu şekilde bütün dünya 'da, ve Türkiye 'de bu cemaati çökertmek istiyordu. Tek derdi buydu. Fethullah Gülen'in cemaatinin iktidara destek verdiğini de biliyordu, iktidarı da yozlaştırmak istiyordu ve yıpratmak istiyordu. Bu konuda beni kullanmaya çalıştı. Askeri statüko veya Türkiye'de hakim olan statüko kaybolmak üzere. Bunu engellemek içinde 12 Eylül öncesi bir ortamı sürekli ihtiyaç duyuldu ve sürekli bu dile getirildi İlhan Cihaner tarafından" dedi. Cihaner'in İsmailağa cemaat soruşturmasından sonra 22 tane farklı cemaat evlerine operasyon yapacağını iddia eden gizli tanık Efe, "Bu konuyla ilgili birçok gayri resmi suç içerikli dokümanlar hazırlamışlardı. Burada bu şahısların evine suç içerikli dökümanlar konulacaktı. Askeri savcılık yapılan bir ihbar üzerine buraya operasyon yapacaktı. İlhan Cihaner'in bizzat benim önümde hazırlamış olduğu benim bilgim dahili altında olan planı anlatıyorum size. Bu şahısların evinde bu dokümanlarla beraber suçüstü yapılacaktı. Nitekim ben bu olayları deşifre ettikten sonra İlhan Cihaner aynı şeyi bana yapmak istedi" şeklinde konuştu.

"DARBE SEMİNERİNE 2 BAŞSAVCI KATILDI"
"İlhan Cihaner'in yaptığı araştırmaya göre Fethullah Gülen Cemaatinin 12 milyon mensubu vardı" diyen gizli tanık efe,

"O 12 milyon insanı sokağa dökmeyi hedefliyordu. Bu şekilde de 12 Eylül benzeri bir ihtilalin ortaya çıkmasını sağlayacaktı. Bunu yaparken İlhan Cihaner en büyük desteği Saldıray Berk'ten alıyordu. 2009'un başlarında 3. orduda yapılan seminerinde içeriği direk bununla ilgiliydi" diye konuştu. 3. Ordu'da yapılan darbe seminerine katılan 2 tane başsavcının olduğunu iddia eden gizli tanık Efe, "Başsavılardan biri İlhan Cihaner, diğerini söylemek istemiyorum. İstanbul ve Ankara'dan gelen general seviyesinde birçok kişi ve 17 ilin alay komutanı bu seminere katıldı. Bu seminerde yaklaşık 3 - 4 gün sürdü bu seminer. İlhan Cihaner'in hazırlamış olduğu tabiri caizse yemek onların önlerine onayına sunulacaktı ki daha sonra okeylendi olay" dedi. Gizli tanık Efe, "İlhan Cihaneri 2009 yerel seçimlerinden 15-20 gün önce (veya seçimlerden 15 gün sonra) orduevinde sabah kahvaltıda Albay Dursun Çiçek ve rütbeli birkaç subayla gördüm" diye konuştu. Tanık Efe'nin sorgu ve bayanının alınmasına devam ediliyor.

26 MAYIS’A ERTELENDİ
İrticayla Mücadele Eylem Planı Davası’nda gizli tanık Efe’nin ifadeleri damgasını vurdu. Erzincan’daki İrticayla Mücadele Eylem planlarını deşifre ettiğini dile getiren gizli tanık "Efe", olayı deşifre ettiğinin anlaşılması üzerine soruşturma yağmuruna tutulduğunu ve 21 ayrı soruşturma geçirdiğini belirtti. Gizli tanık Efe beyanında İlhan Cihaner’in Fethullah Gülen ve etrafındaki 5 kişi hakkında yakalama emrinin çıkarılmasının planlandığını da iddia etti. Gizli tanık Efe, daha sonra terör örgütü PKK ’nın 7 bin 200 kişilik dağ kadrosunun bulunduğu bir ilçeye tayininin çıkarıldığını, zehirlendiğini ve temizlikçisinin kocasınında öldürüldüğünü ileri sürdü. Gizli tanık Efe’nin sorgu ve beyanı tamamlandı. Mahkeme Heyeti, Tanık Koruma Kanunu’na gereğince gizli tanık Efe’ye bir yıl yakın koruma şeklinde fiziki koruma sağlanmasına karar verdi. Duruşma 26 Mayıs Perşembe saat 09.30’a ertelendi.

MİT’TEN GELEN YAZI
Bu arada Mahkeme Başkanı Köksal Şengün Milli İstihbarat Teşkilatı Müsteşarlığı’ndan 13. Ağır Ceza Mahkemesine gelen yazıyı okudu. Milli İstihbarat Teşkilatı Müsteşarlığı’ndan gelen yazıda, "İrtica İle Mücadele Eylem Planı ile bu planın Erzincan ilinde faaliyete geçirilmesi iddiası ve ilgili yazıda belirtilen tarihlerde Dursun Çiçek’in Erzincan’a gidişi hakkında teşkilatımıza intikal etmiş herhangi bir bilgiye rastlanılmamıştır" ifadelerine yer verildi. (dha)