@hakki_ozdal

İlhan Çomak 21 yıldır 'tutuklu' ve yarın yine hakim karşısında

İlhan Çomak 21 yıldır 'tutuklu' ve yarın yine hakim karşısında
İlhan Çomak 21 yıldır 'tutuklu' ve yarın yine hakim karşısında
Henüz 21 yaşında bir üniversite öğrencisiyken tutuklanan İlhan Sami Çomak, bugün 42 yaşında ve halen 'tutuklu'. Çomak, 10 ay sonra yarın yeniden hakim karşısında olacak. Bitmek bilmez bir 'dava süreci' nedeniyle tüm gençliğini cezaevinde geçiren Çolak'ın ailesi yine tahliye ümit ediyor.
Haber: HAKKI ÖZDAL - hakki.ozdal@radikal.com.tr / Arşivi

RADİKAL – İlhan Çomak 42 yaşında bir ‘tutuklu’. Ömrünün yarısı ve gençliğinin tamamı cezaevinde geçti. Geleceğinin anıları da büyük oranda cezaevine ait olacak. Ancak halen hakkında ‘nihai hüküm’ verilmiş değil. Bir başka deyişle, bu sürecin sonunda ‘suçsuz’ bulunabilir ve ömrünün ortasına bir bıçak yarası gibi giren bu yılların ardından tahliye edilebilir. Ancak İlhan ve ailesi, şimdi bu 21 yılın hesabını tutmaktan çok, kaybedilecek yeni yılları kurtarma peşinde. 2 yıldır yeniden yargılanmakta olan olan İlhan Çomak yarın bir kez daha hakim karşısında olacak.

Ağabeyi Nazım Çomak her şeye rağmen ümidini korumaya çalışıyor: “Yargı mağduruyuz ama ileriye umutla bakmak istiyoruz. Toplum olarak çok büyük bedel ödedik. Bu kanayan yaralar kapansın artık…”

1973 doğumlu İlhan Çomak, 1994’te, İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Coğrafya Bölümü’nde öğrenciyken, İstanbul’da Terörle Mücadele Şubesi’ne bağlı polisler tarafından gözaltına alındı. Ağır işkence altında bazı polis fezlekelerini imzalamak zorunda kaldı. 16 günlük işkenceli sorgunun ardından çıkarıldığı mahkemede, suçlamalara dayanak olan polis fezlekelerini işkence altında imzaladığını söyledi… Ama “ PKK adına orman yakmak” ve “bölücülük” suçlamalarıyla tutuklandı ve Bayrampaşa Cezaevi’ne konuldu. En az 21 yılını cezaevinde geçirecekti.

AİHM TÜRKİYE ’Yİ MAHKUM ETTİ: ADİL YARGILAMADINIZ

Çomak hakkındaki ilk karar, 6 yıl sonra İstanbul Devlet Güvenlik Mahkemesi tarafından duyuruldu: “Devletin hakimiyeti altındaki topraklardan bir kısmını devlet idaresinden ayırmaya matuf eylemlerde bulunmak”tan idam cezasına çarptırıldı! Bu ceza, “iyi hali” dikkate alınarak müebbet hapse çevrildi. ‘Orman yangınlarına sebep olma’ suçlamasından ise beraat etti.

Yargıtay bu cezayı aynı yıl onadı. Çomak, 2001’de, “DGM’deki askeri hakim nedeniyle adil yargılanma hakkının ihlal edildiği” gerekçesiyle Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne (AİHM) başvurdu. AİHM, 2006’da İlhan Çomak’ı haklı buldu ve yeniden yargılanmasına karar verdi, Türkiye’yi tazminata mahkûm etti.

6 yıl yargılanan ve 5 yıl da AİHM kararı bekleyen Çomak, ‘yeniden yargılanması’ için ‘bağlayıcı’ karar çıktığında zaten 11 yıldır tutukluydu. Ama Türkiye'deki mahkemelerin bu ‘bağlayıcı’ karara uyması için de 8 yıl beklemesi gerekecekti!

Bir Sisyphos efsanesi olarak İlhan Çomak davası
 

20 YIL SONRA YENİDEN YARGILAMA

İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi, İlhan Çomak tutuklandıktan yaklaşık 20 yıl sonra, ‘yeniden yargılanması’na karar verdi! 19 Aralık 2013’te yıllar sonra yeniden hakim karşısına çıktı… 21 yaşındayken tutuklanmış ve adil olmadığı tespit edilmiş bir yargılamayla 20 yılını hapiste geçirmişti… Ama tahliye talebi reddedildi. Yeniden yargılanacak, ama 20 yıl önce işlediği varsayılan suçların delillerini karartabileceği şüphesiyle ‘tutuklu’ kalacaktı!

11 Mart 2014 ve 5 Eylül 2014’te iki kez daha duruşmaya çıktı. Her defasında tahliye talebi reddedildi ve yaşı 42’ye cezaevinde geçirdiği süre 21 yıla vardı.

İlhan Çomak, tam 21 yıldır, haftada bir saat görüş gününde, 10 dakika ahizenin ucunda ‘görüşüyor’ annesiyle. Annesiyle… 21 yıldır… Günde 10 dakika…

İlhan Çomak yarın yeniden hakim karşısına çıkıyor. İstanbul Çağlayan Adliyesi’nde 4. Ağır Ceza Mahkemesi, bu bitmek bilmez tutukluluğa ilişkin itirazı bir kez daha değerlendirecek.

Ailesi, sevenleri, avukatları yıllardır yaptıkları gibi, bir kez daha ümitle adliyeye gidecek.

Sonuç?

Yarın hep beraber göreceğiz…

 


Nazım Çomak: (İlhan Çomak’ın ağabeyi)

YETER, İLERİYE UMUTLA BAKMAK İSTİYORUZ

İlhan’ın en son 5 Eylül 2014’te duruşması oldu ve tahliye talebi bir kez daha reddedildi. Aradan 10 ay geçtikten sonra nihayet yarın yeniden hakim karşısına çıkacak. Tahliye talebinin reddedilmesine gerekçe olarak 21 yıl önceye ait delillerin karatılması ihtimali gösteriliyor. Deliller toplanmamışsa daha önce neye dayanarak ceza verildi. Adeta aklımızla duygularımızla ve geleceğimizle oynuyorlar. Sonuçta bir kişinin hayatı var ortada.

90’larda nasıl sokaktaki faili meçhul infazlar bir devlet politikası olarak kullanıldıysa, DGM'ler de böyle infazlar gerçekleştirdi. Dünya değişti Türkler ve Kürtler değişti DGM’ler kalktı. Onların yerine kurulan mahkemeler kalktı. Ama solcu ve Kürt düşmanlığı zihniyeti değişmedi.

Tüm bu zihniyetin mağduruyuz. Yargı mağduruyuz ama ileriye umutla bakmak istiyoruz. Toplum olarak çok büyük bedel ödedik. Bu kanayan yaralar kapansın artık…