İlhan Selçuk annesinin Ermeni olduğunu gizledi mi?

İlhan Selçuk annesinin Ermeni olduğunu gizledi mi?
İlhan Selçuk annesinin Ermeni olduğunu gizledi mi?

İlhan Selçuk un annesi Hikmet Kasım Hanım

Hasan Cemal'in son kitabı yeni bir tartışmayı gündeme getirdi: Cemal'e göre gazeteci İlhan Selçuk, annesinin Ermeni olduğunu saklıyordu...

Gazeteci - yazar Hasan Cemal’in geçen hafta piyasaya çıkan kitabı ‘1915: Ermeni Soykırımı’ pek bilinmeyen bir bilgiyi gündeme getirdi. Cemal, Cumhuriyet gazetesi imtiyaz sahibi ve yazarı İlhan Selçuk’un annesinin Ermeni olduğundan ama kendisinin bunu hiç dillendirmediğinden söz ediyor: “İlhan Selçuk’un annesi Ermeni idi. Ama nedense bunu bizden, herkesten saklamıştı. İlhan Abi’nin annesinin Ermeni olduğunu 2010 yılındaki ölümüne yakın öğrenecektim” diyor. Yazar Murat Sabuncu ise dün T24’te yayımlanan köşe yazısında Hasan Cemal’in kitabından yola çıkarak iki yıl önce vefat eden İlhan Selçuk’u yazdı. Daha doğrusu Selçuk’un Ermeni annesini... Sabuncu yazısında, “Hasan Cemal’in yeni kitabından öğreniyorum ki onun da (İlhan Selçuk) hayatında konuşmayı istemediği, Cemal’in deyimiyle ‘herkesten sakladığı’ bir konu vardı: Annesinin Ermeni oluşu” diyor.
Selçuk belki de haklıydı...’ Sabuncu yazısında, Selçuk’un bu durumu neden ‘saklamış’ olabileceği konusunda ise şöyle bir akıl yürütüyor: “Kim bilir belki de haklıydı İlhan Selçuk. Ne de olsa bu topraklarda Türk kimliğinin dışındaki kimliklerle var olmak kolay değil. Bu cumhuriyetin sahibinin herkes, hepimiz değil, sadece bir grubunmuş gibi sunulması, bunun normal karşılanması. Başka kimliklerin dışlanması, hedef gösterilmesi, hatta öldürülmesi...” İlhan Selçuk’un annesi Hikmet Kasım Hanım’ın Ermeni olduğu iddiası daha önce yazar Emine Uşaklıgil’in ‘Benim Cumhuriyetim’ adlı kitabında da yer almıştı. Yalçın Küçük bunun üzerine 8 Mayıs 2011 tarihinde Aydınlık’ta yayımlanan ‘Bir Emine’m’ adlı yazısında durumu onaylıyordu: “… (Emine) bir sırrı açıklıyor, İlhan Selçuk’un annesi ‘Ermeni’ idi, buyuruyor; bu sırrı, Gülçin Çaylıgil’den aldığını çıkarabiliyorum. Gülçin, uzun yıllar benim müdafim ve yakın dostumdu; İlhan ile çocukluk arkadaşlığı var ve İlhan’ın teyzesine ‘Roz Teyze’ diyordu, doğrudur.”
Yakın zamanda İlhan Selçuk’un biyografisini yazan gazeteci Orhan Karaveli ise Hikmet Kasım Hanım’ın Ermeni olduğuna inanmadığını söylüyor. Hasan Cemal’in aynı konudan 4 Nisan 2011 tarihli ‘Geçmiş hiç geçmiş olmuyor ki!’ başlıklı köşe yazısında da bahsettiğini söyleyen Karaveli iddiayı ciddiye almıyor: “İddiayı ben de duydum ama ciddiye almadım, (Ermeni) olursa da ne olur diye düşünüyorum. Aile ortamını, kardeşlerini hatta kimsenin bilmediği kardeşlerini bilirim ben İlhan Selçuk’un. Annesinin Ermeni olduğu bir rivayet, üzerinde durmadım” diyor ve ekliyor: “Benim için önemli olan onların Türk toplumu içinde aldıkları yerdir.”
(RADİKAL)


  http://www.radikal.com.tr/1100510110051012

  YORUMLAR
  (12 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Ülkemizde Ermeni olmak hala yüz kizartici bir ayipdir - Ahmet Taskiran

  Mesele sayin Ilhan Selcugun annesinin Türk, Laz, Ermeni Kürt, veya Rum olmasi degil; annesinin Ermeni oldugu halde TC ortaminda bunu acikca ifade etmenin cesaretinden yoksun olmasidir. Ülkemizde Ermeni olmak hala yüz kizartici bir ayip olarak algilanmaktadir, Ilhan Selcuk da irkcilarin hedefi olmamak icin bu " yüz kizartici ayibini" saklayip takiye yapmisdir.

  İnsan İnsanın Kurdu - fmozan

  Kendimizin seçemediği bir şeyi (doğduğumuz ülke, ırk, anne babamız, tabiyetimiz), hayatımızı cehenneme çevirmesin diyerek derinlere gömmek, onu bir yara gibi, cerahat gibi saklamak ne çok acı veren bir şey. İnsanın insana ettiği en büyük zulümlerden biri. Haber doğru değilse bile, ihtimali bile can sıkıcı.

  . - user1109431

  Belkide gerek duymamıştır. Bu yazıyı yazanlar kendi analarını anlatıyorlarmı arkadaşlarına acaba? Ben annem sole Turktur boyle Turktur demiyorum sahsen. Ayıptır yahu bize ne kime ne.

  Sanki çok ender rastlanan bir durum! - izninizle

  Agop oldu Eyüp, Rupen oldu Ruhi ,Vasil oldu Veysel ..... Sonra Eyüp, Ruhi ve Veysel kraldan çok kralcı müslüman ve Türkçü kesiliverdiler. Hatta o kadar ki, Karadenizli müslüman Rum, Çepni Türkmeni olduğuna inandırılıp, Ermeni gazeteciyi vurmak için görevlendirildi. Sekizyüz yıllık komedi. Ülkede ne Akkoyunlu, ne Germiyanlı ne de Karamanlı bıraktı Osmanlı. Ya öldürdü, ya Rumeliye sürdü, ya da Rumlaşmış Osmanlı idaresini istemeyip birçoğu kendiliklerinden İran’a döndüler. Sonuç ; çoğumuzun ataları onlarca kuşak içinde müslümanlaşmış Rum veya Ermeni, zaten aynaya bakmak yetiyor anlamak için. İlhan Selçuk istisna değil, son derece yaygın bir durumun bir parçası.

  Irkçılık - ldavidovich

  Aslında Türkiye'de ırkçılık yoktur. Zaten Kur'an ı Kerimde Ermenilere dair herhangi bir sure de yoktur.

  Ne olmuş yani??... - ceym

  Ne olmuş yani Ermeni olmuşsa ?? Önemli olanın sahip olduğu kültürel zenginlikler olması gerekirken negatif yaklaşımlar niye? Bu tip ayrımcı konuların konuşulması da ,iması da,yazıya konu edilmesi de utanç verici geliyor bana.İnsana insan olarak bakmayı insanoğlu beceremeyecek galiba.

  HASAN CEMAL, BUNU İLK BİLENLERDEN OLMALI?!? - Sedat Gürsel

  Turhan ve İlhan Selçuk'un annelerinin Ermeni olduğunu Cumhuriyet'te çalışan hemen herkes bilirdi.Cemal uzun yıllar, Cumhuriyet'te çalıştığı için bunu yeni öğrenmiş olması neredeyse olanaksızdır. Hasan Cemal'in 2010'da öğrendiğini söylemesi, ölmüş insanın arkasından konuşması nedeniyle alacağı tepkilere karşı geliştirilmiş defanstır. Babası da özbabası değil, onları evlatlık alan kaymakamdır. 2012 yılında hala insanların ırklarından siyasi bir sonuç çıkarmaya çalışmak ise üzücü.