Ilıcak: TÜBİTAK, Darwin teorisine Adnan Hoca gibi düşmanlık güdemez

Ilıcak: TÜBİTAK, Darwin teorisine Adnan Hoca gibi düşmanlık güdemez
Ilıcak: TÜBİTAK, Darwin teorisine Adnan Hoca gibi düşmanlık güdemez

Bazı gazeteler Darwin sansürü nedeniyle evrim teorisine saldırırken, haberi doğru yansıtan basın da hedefteydi.

Bilim dergisinde bilime sansürü kimi gazeteler savunurken, köşe yazarları farklı görüşteydi. Nazlı Ilıcak: TÜBİTAK bunu yapamaz. Mehmet Altan: Vatikan'dan bile geri bir yönetim

İSTANBUL - Bilim ve Teknik Dergisi’nin Darwin Yılı’nda Darwin’e sansür uygulaması ‘skandal’ olarak değerlendirilirken,  bazı gazeteler hem sansürcü kafayı savundu hem de bu vesileyle evrim teorisini ve sansürü duyuran basın organlarını hedef aldı.
 Star: Sansür haberi uydurma: Gazete, ‘Darwin’e sansür’ haberi uydurma çıktı’ başlığını kullandı. Gazete bu iddiasını Devlet Bakanı Mehmet Aydın’ın “...Dergiyi gördüm. 14. ve 15. sayfalarında Darwin’in bütün kitaplarıyla ilgili tanıtım yazıları bulunuyor. Sansür olsaydı o yazılar da olmazdı” sözlerine dayandırdı. Oysa TÜBİTAK’ın evrimi konu eden kapağının değiştiği, evrim dosyasının tamamen çıkarıldığı, hiçbir yetkili tarafından yalanlanmamıştı.
Star Mehmet Altan ise gazetesinin aksine sansürü eleştirdi: “...Vatikan bu ay ‘Evrim Teorisi’ hakkında bir konferans yapma kararı almıştı... TÜBİTAK Darwin yasakçılığıyla UNESCO’dan çok uzaklaştığı gibi, İngiliz Kilisesi ve Vatikan’dan da daha bağnaz bir tutum sergiliyor... Yasakçılık... Sansür... Kendi gibi düşünmeyene tahammülsüzlük artıkça, bunun en büyük faturası siyasal iktidara çıkmakta...
Vatikan’dan daha geri bir anlayışla TÜBİTAK ne kadar yönetilebilinir ki?”
Sabah yorumsuz: Gazete Bilim ve Teknik Dergisi’nin Darwin kapağını değiştirmesinin TBMM’de yankılandığını belirterek, AKP, MHP ve CHP’li vekillerin görüşüne yer verdi. Gazete haberi yorumsuz şekilde verirken yazarı Nazlı Ilıcak sansürü sert dille eleştirdi:
“...İslam gibi Hıristiyanlık da bu kurama karşıdır. Nasıl olmasın? Kutsal kitaplarda insanoğlunun Hz. Âdem ve Hz. Havva’dan geldiği yazılıyken, Darwin, maymundan evrildiğimizi ileri sürer. Netice itibarıyla, bunlar kanıtlanmış bilgi değil. Adı üstünde: Teori. Ama, kutsal kitaplara ters düşüyor diye insanları bu bilgiden mahrum da bırakamazsınız. Özellikle bunu TÜBİTAK gibi bir bilim kuruluşu yapamaz. ... İsteyen, istediği şeye inanabilir. Ama bir bilim kuruluşu, Darwin teorisine, Adnan Hoca gibi düşmanlık güdemez. Benim, kapağı değiştirttiği söylenen Prof. Ömer Cebeci’ye bir teklifim var. Darwin ile en iyi mücadeleyi Adanan Hocacılar yapıyor. TÜBİTAK’tan istifa edip, Adnan Oktar’a iltihak etsin ve onun Harun Yahya ismiyle yayınladığı şu kitapları okusun: Sosyal Silah Darwinizm; Darwinizm’in Sonu; Evrim Aldatmacası; Türlerin Evrim Yanılgısı; Bir Zamanlar Darwinizm.’’
Anadolu’da Vakit: Müslüman mahallesinde salyangoz satmak: ‘Kartel, Darwinizm avukatlığına soyundu’ başlıklı haberde sansüre verilen tepki ‘anlaşılmaz’ olarak yorumlandı. “Yaratılışı inkâr eden Darwin’i savunan medya grubunun tavrı Müslüman mahallesinde salyangoz satmak şeklinde yorumlandı” denildi. ‘Yaradılış teorisi’ni savunan, ‘Bilim Araştırma Vakfı’ üyesi Dr. Cihat Gündoğdu’nun “Ateizm ve komünizmin ülkemizde de yerleşmeseni istiyorlar” görüşlerine yer verildi. Gazetenin köşe yazarlarından Ali Taşçı ‘Ben artık okula gitmek istemiyorum’ başlıklı yazısında, evrim teorisini Allahsızlık diye yorumladı.
Milli Gazete’de tuhaf bir köşe yazısı: Yazar Mahmut Topbaş ‘Maymun gözünü açıyor, bilgin açmıyor’ başlıklı yazısında, “Kur’an’da veya sünnette, maymundan insanın türediğini anlatan bir tek kelime yokken, Yahudilerden bir kısmının maymuna dönüştüğünü anlatan ayetler vardır” dedi. 

Haber yerine Adnan Hoca ilanı
Yeni Şafak, Zaman, Türkiye ve Bugün gazetelerinde Bilim ve Teknik Dergisi’ndeki sansürle ilgili haber yer almadı. Ayrıca Yeni Şafak, Yeniçağ ve Anadolu’da Vakit’te ‘Darwinist Diktatörlüğün Zulmüne Son Verilmelidir’ başlıklı tam sayfalık  ilanlar yayımlandı. Evrim teorisine karşı çıkan metnin altında Harun Yahya’nın (Adnan Hoca) Darwinizm karşıtı kitaplarının reklamı yer aldı. (Radikal)