'İliğin Rumu, Yunanı yok'

Lösemi hastası Emine Özan'a, Kıbrıs Rum Yönetimi'nden yardım eli uzandı. Özan'a, Kıbrıs Rum Kesimi'nde bulunan iliğin yüzde 95 oranında uygun olduğu ve...
Haber: YORGO KIRBAKİ / Arşivi
İBRAHİM ÖZÇEKİÇ / Arşivi

ATİNA/KAYSERİ - Lösemi hastası Emine Özan'a, Kıbrıs Rum Yönetimi'nden yardım eli uzandı. Özan'a, Kıbrıs Rum Kesimi'nde bulunan iliğin yüzde 95 oranında uygun olduğu ve gönderilmesinde sorun yaşanmayacağı bildirildi. Kıbrıs Rum Yönetimi Sağlık Bakanı Andreas Gavrilidis de lösemiyle savaşan Özan için harekete geçtiklerini söyledi.
20 yaşındaki Emine Özan'ın dramı, 'sağlıkta diplomasi krizi' olarak basına yansıdı. Yedi yıldır lösemi hastası olan Özan için Dünya İlik Bankası'na yapılan başvuruda Kıbrıs Rum Kesimi'den ilik bulunduğu belirlendi. Ancak daha önceki benzer bir nakil sonucu Türkiye'nin Kıbrıs Rum Yönetimi'ne 23 bin dolar ödemesi gerektiği, ancak Türkiye Kıbrıs Rum Kesimi'ni tanımadığı için ödemenin bir türlü yapılmadığı, bunun da Emine ile ilgili nakilde sıkıntı yarattığı gündeme gelmişti.
Radikal sordu
Radikal'in sorularını cevaplandıran Kıbrıs Rum Yönetimi Sağlık Bakanı Gavrilidis, ilik nakli konusunda bir sorun yaşanmadığını belirtti. Gavrilidis, ilik nakli için gerekli konuya sadece insani yönden yaklaştıklarını ve zaten ilk temasların yapıldığını belirtti. Gavrilidis, "Donörlerin sağlık durumları ilik nakline elverişli ise, bu hemen yapılacak. Eğer her şey iyi giderse, bu işlemler birkaç günde tamamlanır" dedi.
Emine Özan ise gazetelerde çıkan haberler nedeniyle yeniden ümitlenmiş: "Kıbrıs'tan donör bulunduğunu duyunca sevindim, Rum tarafı olduğunu öğrenince umutsuzluğa kapıldım. İliğin Yunanı, Rumu olmaz. Onlar hasta olsa, ben de seve seve iliğimi verirdim."
Bu arada, Kıbrıs'ta Rumlar ile Türklerin kemik iliği bulmak için seferber olduğu, ancak bütün çabalara rağmen hayatını kaybeden Kemal Saraçoğlu adına kurulan KKTC'deki Kemal Saraçoğlu Lösemili Çocuklar ve Kanserle Savaş Vakfı Başkanı Şua Saraçoğlu, Özan'a uygun ilik vericisinin Güney Kıbrıs'ta olduğunu ve iliğin verilmesi ve gönderilmesinde sorun yaşanmayacağını söyledi. Saraçoğlu iki yıl önce de benzer bir olaya aracılık ettiklerini anımsatarak, Türkiye'deki 26 yaşında bir avukat için Güney Kıbrıs'a giderek ilik aldıklarını ve iliği KKTC üzerinden Türkiye'ye gönderdiklerini belirtti.


    http://www.radikal.com.tr/7437287437280

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.