İlik Bankası'nda umut artıyor

İstanbul Tıp Fakültesi (Çapa) bünyesindeki Kemik İliği Bankası, bağışlarla 2 bini aşkın kan örneğine ulaştı. Dünya Kemik İliği Bankası'nın yıl sonuna dek şart koştuğu 2 bin 500 yeni örneği bulma umutları arttı.
Haber: HATİCE YAŞAR / Arşivi

İSTANBUL - İÜ İstanbul Tıp Fakültesi bünyesindeki Kemik İliği Bankası, gönüllü bağışlarıyla 2 bini aşkın kan örneğine ulaştı. Böylece Dünya Kemik İliği Bankası'nın bu yıl sonuna kadar şart koştuğu 2 bin 500 yeni kan örneğini tamamlama umudu arttı. En geç hafta başında istenen bu rakama ulaşılacağı tahmin ediliyor, eğer ulaşılamazsa Türkiye'nin Dünya İlik Bankası havuzundan çıkarılması söz konusu.
Kanserli hastaların tek umudu olan kemik iliği için Dünya Kemik İliği Bankası'nın uyarısıyla başlatılan çalışma kapsamında otel, okul ve fabrikalara giderek kan örneği alan banka çalışanları, şu ana kadar 2 bini aşkın yeni vericiye ulaştı.
'Lüften vazgeçmeyin'
Ayrıca gönüllü vericiler de artıyor. Yardım çağrısından sonra bankanın telefonlarının kilitlenmesi ve verici olmak isteyenlerin sayısındaki artış bunun göstergesi. Kan örneği alımında ücret talep edilmiyor.
Banka, yaptığı açıklamayla yoğun ilgiye teşekkür etti. Açıklamada, "İlgi nedeniyle henüz cevap veremediğimiz vericilerden özür diliyor, kararlarından vazgeçmemelerini rica ediyoruz" denildi. Bireysel başvuru yapmak isteyenler İstanbul Tıp Fakültesi Temel Bilimler Binası'nın 3. katında bağışta bulunabilir.
Çalışma öncesinde 26 bin olan kan sayısı, yeni bağışlarla 28 bini aştı. Ancak, nüfusa göre bu rakam çok az. Nüfusu 500 bin olan Güney Kıbrıs'ta her beş kişiden biri verici. Amerika'da ise 5 milyon verici var.
Türkiye 1999 yılında üye olduğu Dünya Kemik İliği Bankası sayesinde 9 milyon vericili havuzdan yararlanma şansına kavuştu. Böylece iliğe ihtiyacı olan kanserli hastalar bu havuzdan yararlanabiliyor.
Ancak her yıl 400-500 civarında vericinin bağışta bulunması Türkiye'nin Dünya Kemik İliği Bankası üyeliğini de riske soktu ve böylece 2004 yılı sonuna kadar 2 bin 500 yeni verici bulunması şartı koşuldu.