'İlik erken istense Emine kurtarılabilirdi'

Lösemi hastası Emine Özan'ın, Kıbrıs Rum Kesimi'ndeki bir donörden bulunan ilik nakledilemeden akciğer enfeksiyonu sonucu ölümü, Türkiye'deki ilik nakli sistemini tartışmaya açtı.

KAYSERİ - Lösemi hastası Emine Özan'ın, Kıbrıs Rum Kesimi'ndeki bir donörden bulunan ilik nakledilemeden akciğer enfeksiyonu sonucu ölümü, Türkiye'deki ilik nakli sistemini tartışmaya açtı.
20 yaşındaki Özan için ilik bulunmasına öncülük eden ve bürokratik engellerin aşılması için çaba harcayan Türkiye Kemik İliği Bankası Koordinatö-rü Doç. Dr. Sarper Diler, şunları söyledi: "Türkiye'de hastalara önce teşhis konuyor. Sonra ilaç ve kemoterapi uygulanıyor. Olmayınca ilik nakli gündeme geliyor. Uygun ilik bulunana kadar da zaman geçiyor. Oysa tanı konulduktan hemen sonra, uygun ilik için bize başvurulsa ve donör yedekte tutulsa, zaman kaybı olmayacak. Yurtdışında da önce donör bulunuyor, yedekte tutuluyor, diğer tedavi cevap vermezse nakil yapılıyor."
Rumlar teste bakmıştı
Yedi yıldır lösemili olan ve iki yıldır tedavi gören Özan için temmuzun ilk haftasında nakil düşündüklerini pazartesi günü Rum Kemik İliği Bankası'na ilettiklerini söyleyen Diler, "Vericiden ilik alınmadan iki işlem yapılması gerekiyor, ilki temizleme testleri, diğeri hücre artırma tedavisi. Zaman kaybı olmasın diye Rumlara bu işlemleri başlatmalarını söylemiştik. Rum verici için testler yapılmaya başlandığında Emine'nin ölmesi çok acı" dedi.
'Veri tabanı yetersiz'
Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Hematoloji Bölüm Başkanı ve Kemik İliği Nakli Merkezi Başkanı Prof. Dr. Ali Ünal ise, lösemili hastalar için ihtiyaç duyulan veri tabanının yetersizliğinden yakındı. Yedi yıl önce lösemi teşhisi konan Özan'ın iki yıl önce kendi merkezlerine getirildiğini hatırlatan Ünal, "Kemik İliği Bankası'nın veri tabanının artırılması bundan sonraki vakalar için son derece önemli. En doğru yaklaşım, lösemi teşhisi konulduktan sonra donör bulunmasıdır" diye konuştu.


    http://www.radikal.com.tr/7496387496380

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.