İlik için övgü: İyi iş çıkardınız

Almanya İlik Bankası yetkilileri, kısa sürede 4 bin kan örneği toplayan Kemik İliği Bankası'nı övdü: "Türkiye iyi iş çıkardı. Biz 3 bin örnekle başladık."

İSTANBUL - İstanbul Tıp Fakültesi bünyesindeki İlik Bankası 4 bin yeni örnek topladı. Banka, Dünya İlik Bankası'nın 9.5 milyon vericili havuzundan yararlanması için konulan 2 bin 500 yeni bağış koşulunu aşmış oldu. Dün konuyla ilgili olarak yapılan toplantıda hastalar ve doktorlar, daha fazla ilik bağışı ve firmalardan malzeme ile test desteği beklediklerini dile getirdi.
Banka Almanya İlik Bankası sorumlusu Stefan Schumacher yaptıkları denetimlerde, bankanın 'iyi bir iş çıkardığını' ifade ederek,
"Memnuniyetle gördük ki 4 bin yeni örnek toplanmış. Amacımız sayı değil, daha fazla insanın hayatını kurtarmak. Biz Almanya'da 1990'larda başladığımızda sadece 3 bin vericimiz vardı, şimdi ise 2 milyona yakın. Türkiye'deki sayı umutsuzluğa neden olmamalı" diye konuştu.
İstanbul Tıp Fakültesi Tıbbi Biyoloji Anabilim Dalı Başkanı ve İlik Bankası Sorumlusu Prof. Dr. Mahmut Çarin ise, veri tabanının güçlendirilmesi gereğine işaret etti.
Daha sonra hasta ve hasta yakınları söz aldı. 2003 yılında lösemi teşhisi konan 13 yaşındaki Muzaffer Baran, ailesiyle Muş'ta yaşıyor. Yeni 4 bin verici onun için yeni bir umut kaynağı. Muzaffer, hastaneye gide gele artık her şeyi öğrenmiş. Şimdi tek başına hastaneye gelip işlemlerini yaptırıyor.
12 yaşındaki Püren Metin ise saçları döküldüğü için fotoğraf çektirmek istemiyor. Babası Halil Metin, "İki yıldır çocuğumla kahvaltı etmedim" derken gözleri doldu.
'Hayat' Güney Kıbrıs'tan geldi
Püren ve Muzaffer kadar şanssız olmayanlar da var. Bunlardan biri de 28 yaşındaki Umut Utlu. 17 Temmuz 2003'te ilik nakli yapılan Utlu'yu hayata kavuşturan ise Güney Kıbrıs'tan bir ilik vericisi. "Haberi duyunca 2.02'lik boyumla yatakta zıpladım. Çok mutluluk verici bir haberdi. Nakille moralim bin kat arttı. Çok farklı bir insan oldum" diyen Utlu, Türkiye'den 'dünya ilik havuzu'ndan yararlanan ilk hastalardan biri.
Esin bu ay Almanya'ya gidiyor
SSK'ya karşı hukuk mücadelesiyle tanınan Esin Köse de toplantıya katıldı. Esin ve ailesi, yurtdışında tedavi masraflarını SSK'nın ödemesi için açtıkları davayı kazandı. Hastanede tetkikleri yapılan Esin, 24 Ocak'ta tedavi olmak amacıyla Almanya'ya gidiyor.


    http://www.radikal.com.tr/7348317348310

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.