Ilısu Barajı için kredi tamam mı?

Projesi 1954'te hazırlanmaya başlanan ve tarihi Hasankeyf kentini sular altında bırakacağı için yapımı yıllardır tartışma konusu olan Ilısu Barajı için bugün taraflar arasında 'ticari sözleşme' imzalanacak.

İSTANBUL - Projesi 1954'te hazırlanmaya başlanan ve tarihi Hasankeyf kentini sular altında bırakacağı için yapımı yıllardır tartışma konusu olan Ilısu Barajı için bugün taraflar arasında 'ticari sözleşme' imzalanacak. Konsorsiyumu oluşturan Avusturya, İsviçre ve Almanya şirketleriyle DSİ Genel Müdürlüğü arasında imzalanacak anlaşmayla projeye başlanıp başlanmayacağı hâlâ muamma.
Hasankeyf'in sular altında kalmaması için mücadele eden sivil toplum örgütleri, imzalanacak anlaşmanın proje için gerekli olan 1 milyar 200 milyon avroluk kredi problemin çözüldüğü anlamına gelmediğini savundu. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'nca yapılan açıklamaya göre, tamamlandığında gövde hacmi bakımından Türkiye'nin 2., kurulu güç ve yıllık enerji üretim kapasitesi bakımından da 4. büyük barajı özelliğini kazanacak olan Ilısu Barajı ve Hidroelektrik Santralı Projesi için, taraflar bugün 'ticari sözleşme' imzalayacak.
Proje için 6 Ekim 2006'da DSİ ve Avusturya, Almanya ve İsvicre İhracat kredi kurumları arasinda değerlendirme toplantısı yapıldı. Konsorsiyumu oluşturan ülkelerin Kredi Ihracat Kurumları 28 Mart 2007'de prensipte baraja destek vereceklerini duyurdu ancak Haziran 2007'de Zurich Kantonal Bank (ZKB) projeden çekildi. Bunun üzerine projenin Türkiye'deki koordinatörlüğünü yürüten Nurol İnşaat, Haziran ayında gerekli kredinin ismi açıklanmayan bir kuruluştan temin edildiğini duyurdu.
Hasankeyf'i yaşatmak için mücadele veren sivil toplum örgütlerine göre, imzalanacak anlaşmanın ne ifade ettiği tam olarak belli değil. Avustrurya, İsviçre ve Almanya hükümetlerinin proje için kredi onayı verip vermediği henüz netlik kazanmadı.
Fırat'tan sonra en büyük hidroelektrik potansiyele sahip bulunan Dicle üzerinde Suriye sınırına yaklaşık 45 kilometre mesafede inşa edilecek projenin ticari anlaşmasının imza töreni Enerji Bakanı Hilmi Güler'in katılımıyla gerçekleşecek.