Ilısu inşaatı bazı 'kaypak'lara rağmen kış sonu başlayacak!

Ilısu inşaatı bazı 'kaypak'lara rağmen kış sonu başlayacak!
Ilısu inşaatı bazı 'kaypak'lara rağmen kış sonu başlayacak!

Hasankeyf?i ilgilendiren inşaatla ilgili son durum ocak ortası netleşecek.

ANKARA - Ilısu Barajı’na kredi vereceğiz diyen sonra vazgeçen ülkeleri ‘kaypaklık’la suçlayan Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu, “Üç bankayla büyük oranda anlaşıldı. Ilısu inşaatı kış çıkar çıkmaz başlayacak” dedi.
Tarihi Hasankeyf’i sular altında bırakacak olan Ilısu Barajı projesi gündemden düşmüyor. Çevre Bakanı Eroğlu’na AB Çevre Faslı ve Kopenhag’daki İklim Zirvesi’ni değerlendirdiği toplantının ardından Hasankeyf ve Ilısu’nun durumu da soruldu.
Bakan Eroğlu, Türkiye’nin Ilısu Barajı’na ihtiyacı olduğunu ve barajın ‘mutlaka yapılacağı’nı açıklayan Eroğlu şöyle konuştu:
“Güya oradaki insanları başka yerlere taşıyacakmışız. Hayır, gitsinler, görsünler. Biz şu anda Ilısu köyünü yeniden inşa ettik. Derme çatma bir    köydü, bahçeli villa şeklinde evler yapıyoruz. Şunu ifade edeyim, üç tane kredi verecek devlet maalesef kaypaklık yaptı, sözlerinde durmadılar, bizi oyaladılar. Biz bunu öz kaynakla yapacaktık. İnşaat kış çıkar çıkmaz başlayacak. Hasankeyf’i de kurtaracağız. Öyle bir kurtaracağız ki çok önemli bir cazibe merkezi haline gelecek. Proje için yabancı konsorsiyumun sağlayacağı kredi 300-350 milyon dolar ihracat kredisiydi. Geri kalan zaten vardı. Kredi eksiğini zaten üç tane bankadan buldular. Biz devam edeceğiz, şu anda Hazine ile görüşmeler devam ediyor.”
Bakan Eroğlu, kredinin hangi bankalardan alındığının sorulması üzerine de “Muhatabı ben değilim, Hazine. Üç bankayla büyük ölçüde anlaşıldı. Ocak ayında belli olacak. Şu an tam net değil, ocak ayında netleşecek. Netleştiğinde toplantı yaparak ayrıntılarıyla bilgi vereceğim” dedi.

Ilısu, 52 yıllık bir ‘rüya’
Ilısu Barajı projesinin geçmişi 52 yıl öncesine uzanıyor. Temeli ise üç yıl önce Başbakan Erdoğan tarafından atıldı. Ancak  ‘Türkiye  çevre, tarih ve yöre insanıyla ilgili önlemleri yerine getirmediği için’ projenin arkasındaki uluslararası kredi geri çekildi. Ilısu Barajı tamalanırsa Türkiye’nin en büyük barajlarından biri olacak. (aa, Radikal)