Ilısu kredisine itiraz yağıyor

Britanya hükümetince Ilısu Barajı inşasına verilen desteğe ülke içinden itirazlar yoğunlaşırken, konu Britanya basınında da geniş yer buluyor.

LONDRA - Britanya hükümetince Ilısu Barajı inşasına verilen desteğe ülke içinden itirazlar yoğunlaşırken, konu Britanya basınında da geniş yer buluyor.
Çevre Dostları ve Londra merkezli Kürt İnsan Hakları Projesi'nin de aralarında bulunduğu gruplar tarafından önceki gün yayımlanan bir raporda Britanya hükümetinin barajın inşasına destek verirken kendi kurallarını uygulamayı beceremediği belirtildi. Independent gazetesinde yer alan haberde, hükümetin kendi raporlarının bile Ilısu Barajı'nın uygulanabilir olmadığını gösterdiğine dikkat çekildi.
İsviçre: İsteklerimiz yerine gelmedi
Financial Times gazetesinde yer alan bir haberde de uluslararası çevre gruplarının Ilısu Barajı için hazırlanan Çevre Etki Değerlendirme Raporu'nu 'yanlış ve yetersiz' diye nitelediği kaydedildi. İsviçre'nin kredi kuruluşu ERG'nin ise konsorsiyumun kredi için başvurduğu iki yıldan bu yana 'hiçbir şeyin değişmediğini', İsviçre hükümetinin çevresel ve insan hakları konusundaki taleplerinin karşılanmadığı bildirildi. Britanya hükümeti, barajın inşasına talip olan Balfour Beatty adlı şirkete ihracat kredisi verilmesini değerlendirme aşamasına geldi. Ancak çevreciler, binlerce kişinin evlerinden olacağını ve antik Hasankeyf kentinin sular altında kalacağını belirterek projeye karşı çıkıyor.
(The Independent, Financial Times)