Ilısu'da sona doğru...

Tarihi Hasankeyf ilçesini sualtında bırakacak Ilısu Barajı ve Hidroelektrik Santralı ihalesinde sonuçlandırılma aşamasına gelindi. DSİ ile konsorsiyum arasındaki müzakereler tamamlandı. Baraj 1 milyar avroya mal olacak. 30 milyon avro da Hasankeyf'i kurtarmak için kullanılacak.
Haber: ARİF ARSLAN / Arşivi

BATMAN - Hasankeyf ilçesini sualtında bırakacağı için tartışma yaratan Ilısu Barajı ve Hidroelektrik Santralı ihalesi sonuçlandırılması aşamasına gelindi. DSİ yetkilileri ile Avusturyalı Va Tech firması liderliğindeki konsorsiyum arasındaki 1 milyar 30 milyon avro olarak tespit edilen anahtar teslim fiyatının yapım aşamasında netleştirilmesi için müzakereler tamamlandı.
DSİ yetkililerinden alınan bilgiye göre baraj 1 milyar dolara mal olacak. 30 milyon doları ise Hasankeyf'teki tarihi yapıların kurtarılması için kullanılacak. Konsorsiyum tarafından 2003'te verilen ilk revize teklifteki toplam 1 milyar 340 milyon avroluk fiyat dikkate alındığında, pazarlık müzakerelerinde yüzde 23'lük indirim sağlandı. DSİ'nin en son fiyatı belirleyerek, konsorsiyumun bu fiyatı kabul ettiği takdirde yapım anlaşmasına oturabileceğini belirtmesi üzerine, konsorsiyumun indirim fiyatını kabul ettiği ifade edildi. Hem yapım anlaşması, hem de Çevre Etki Değerlendirme raporunun güncelleştirilmesinin bu ay sonunda tamamlanması, ihaleyle ilgili işlemlerin gelecek ay sonuçlanması bekleniyor.
Avusturyalı Va Tech firması, konsorsiyumun lideri olarak barajın en önemli techizatı olan türbinleri imal edecek. Fransız Alstom firması jeneratörleri ve elektrik techizatını üstlenecek, baraj bölgesi inşaatı ve tünelleri Alman Zublin şirketi ile Nurol, Cengiz İnşaat ve Çelikler inşaat firmaları yapacak. Hazine Müsteşarlığı ile kredi anlaşmalarının önümüzdeki ayın ilk haftasında imzalanması ardından, baraj, yedi yılda tamamlanacak. DSİ yetkilileri, "Toplam 1200 megavat kapasitesinde inşa edilecek santral yılda 5 milyar kilovatsaat elektrik enerjisi üretecek. Bu elektriğin bedeli 250 milyon doları bulacak. Bu durumda Ilısu Barajı, yaklaşık altı yıl içinde kendi kendini amorti edebilecek" diye konuştu.
'Başbakan söz vermişti'
Hasankeyf Gönüllüleri Derneği'nin yöneticileri ise Başbakan Tayyip Erdoğan'ın, "Tarihi ilçe Hasankeyf'i Ilısu'ya feda etmeyeceğiz" sözünü hatırlatarak, duruma şöyle tepki gösterdi: "Baraja değil, dört medeniyetin beşiği, 10 bin yıllık Hasankeyf'in suya feda edilmesine karşıyız. Barajda su seviyesinin düşürülmesi konusunda DSİ'nin projede değişiklik yapması gündeme geldi, ama hiç değişiklik yok. DSİ'nin 30 milyon avro ödenek ayırması da inandırıcı değil."