İlk aşı bugün vuruluyor

500 bin doz aşı tüm illere dağıtıldı. 350 bine yakın sağlık personeli ile hacı adayları domuz gribine karşı aşılanacak. Sırada küçük çocuklar ve kronik hastalıkları olanlar var

ANKARA - Dünyaya korku salan ve Türkiye’de de üç can alan ‘A H1N1’ virüsüne karşı aşılama bugün başlıyor. Aşı, ilk olarak sağlık personeli ve henüz yola çıkmamış hacı adaylarına yapılacak.
Aşıların Türkiye’ye gelen ilk partisinden alınan numuneleri Hıfzıssıhha laboratuvarlarındaki ön ve son kontrolleri çarşamba günü tamamlandı. Testlerde bütün sonuçların olumlu olarak çıktığı açıklandı. 500 bin dozluk Novartis üretimi ilk parti aşılar, 81 ilin sağlık müdürlüklerince en geç bu sabaha kadar sağlık kuruluşlarına sevk edilmiş olacak.
Pandemi Bilim Kurulu’nun oluşturduğu ‘H1N1 Aşı Uygulamaları ve Takvimi’ne göre, ilk aşı uygulamaları yurt genelinde yaklaşık 350 bin sağlık personeline ve henüz yola çıkmamış hacı adaylarına yapılacak. Hacca gitmiş olanlar Sağlık Bakanlığı ekiplerince Suudi Arabistan’da aşılanacak. Sağlık personeline aşı uygulaması bugün. Öğrencilerin aşılanmasına ise bu ay sonunda başlanacak. Aşılamalar, enjeksiyon yöntemiyle yapılacak, Hamilelere, aralık ayından sonra bağışıklık yapma gücünü artıran, ancak yan etkileri nedeniyle tartışmalara yol açan ‘Adjuvan’ maddesi içermeyen aşıdan uygulanacak.
Sağlık Bakanı Akdağ, ilk aşı vurulacaklar arasında Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın da yer alacağını duyurmuştu.
Domuz gribi şüphesi taşıyan vakaların risk grubunda bulunup bulunmadığına göre alınacak önlemlere ilişkin bir yönetim şeması belirleyen Sağlık Bakanlığı, ‘morbid obezleri (hastalıklı şişmanlık), gebeleri, iki yaşın altındakileri, kronik kalp ve akciğer hastalığı bulunanları, 18 yaş altında olup sürekli aspirin kullanması gerekenleri ve 65 yaş üstündekileri’ risk grubuna aldı.
Sağlık Bakanlığı’nın oluşturduğu ‘Pandemik A (H1N1) Gribi Vaka Yönetim Şeması’na göre, başka bir nedenle açıklanamayan 38 dereceyi (koltuk altı) geçen ateş ile birlikte yaygın vücut ağrısı, boğaz ağrısı, baş ağrısı, burun akıntısı, öksürük, solunum güçlüğü, kusma ve ishal şikayetlerinden en az birisi bulunanlar ‘olası vaka’ olarak değerlendirilecek. Bu durumda olmayanlara ise diğer hastalıklar açısından yaklaşılacak.
Olası vakalar arasından, gebeler, iki yaşın altındakiler, kronik akciğer, kardiyovasküler, hepatik, böbrek, hematolojik, kas ve sinir, metabolik ve AIDS gibi bağışıklık sistemini etkileyen hastalığı bulunanlar, morbid obezler, 18 yaşın altında olup sürekli aspirin kullanması gereken hastalar ve 65 yaşın üstündekiler ‘ağır hastalık için risk grubu’ sayıldı. Olası vaka ve ağır hastalık risk grubunda sayılan bu kişiler arasında solunum güçlüğü, göğüs ağrısı, nefes darlığı, bilinç bulanıklığı, ciddi kusma, genel durumda kötüleşme, beş günden fazla süren ateş gibi ciddi hastalık bulguları görülürse, hasta hemen hastaneye yatırılacak veya 112 Acil Servis yoluyla bir üst basamağa sevk edilecek.

Çocuklara aspirin yok
Ağır hastalık için risk grubunda olmayıp yine solunum güçlüğü, göğüs ağrısı, nefes darlığı, bilinç bulanıklığı, ciddi kusma, genel durumda kötüleşme, beş günden fazla süren ateş ortaya çıkan ‘olası vakalar’ da hastaneye yatırılacak.
Olası vaka tarifine uyan, ancak ağır hastalık için risk grubunda olmayan ve ciddi belirtiler görülmeyenler hastaneye yatırılmayacak, antiviral tedavi almayacak. Bu kişiler için semptomatik (rahatlatıcı) tedavi önerilirken, çocuklara kesinlikle aspirin verilmeyecek.
Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Turan Buzgan, daha önce Radikal’e aşı takvimini şöyle anlatmıştı:
“Pazartesi ve salı günü hacca gideceklere havaalanında aşı yapılırken, daha sonra gidecekleri de en yakın sağlık kuruluşuna çağıracağız.
Daha sonra, altı ay-iki yaş arası çocuklarla, önemli kronik hastalığı olanlara yapmaya başlayacağız. Sağlık ocaklarımıza aile hekimliklerimize, bu yaştaki çocuklarımız ve önemli hastalığı olanları çağırmaya başlayacağız. Vatandaşlara duyurular yapılarak, sağlık kuruluşlarına davet edilirken, gelemeyecek durumda olanlar için evlerine gidilecek.
Kronik hastalar, hastalıklarını kanıtlamak durumunda. Aşıya geldiklerinde sağlık karnelerini getirirlerse, kullandıkları ilaçlar görülecektir. (Radikal)