İlk aşı pazartesi, sağlıkçılara

İlk aşı pazartesi, sağlıkçılara
İlk aşı pazartesi, sağlıkçılara

Sivas?ta Tıp Fakültesi Hastanesi çalışanları maskeyle korunuyor. FOTOĞRAF: HALİFE YALÇINKAYA / DHA

Birçok uzman 'Çocuklara ve risk grubundakilere mutlaka aşı yaptırın' diyor ancak henüz 'iğne' görünmüş değil. Pazartesi günü sağlık çalışanlarına aşı yapılacak, diğer öncelikli gruptakiler için henüz takvim belirlenmedi

ANKARA - Aşı tartışmaları “Mutlaka yapılsın, çocuklarınızı aşılatın” ve “Risk grubundakiler dışında aşıya gerek yok” gibi tartışmalar arasında sürüyor ancak henüz ortada ne aşı ne de halka yol gösterici bir aşı takvimi var.
Sağlık Bakanlığı’nın üç firmaya siparişini verdiği 43 milyon doz aşıdan sadece 500 bin dozu Türkiye’ye geldi. Hıfzısıhha’da incelenip onay alan aşılar 81 ile paylaştırıldı. Sadece Sağlık Bakanlığı’na bağlı 44 bin sağlık çalışanı olan ve öğrenciler ve risk grubundakilerle birlikte 3.5 milyon kişinin aşılanması gerektiği belirtilen İstanbul’a da 60 bin 500 doz aşı yollandı.
Bakanlığın dün yaptığı açıklamaya göre ilk olarak 2 Kasım Pazartesi günü sağlık personeli aşılanmaya başlanacak. Sağlık Bakanı Recep Akdağ okullarda da kasım sonunda aşı uygulamasına başlanacağını bildirmişti. Hamileler, diğer çocuklar, kronik hastalar gibi risk gruplarına ne zaman sıra geleceği ise meçhul. Bu arada domuz gribi salgınının da aralık ayında hızlanması bekleniyor.
Sağlık Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, H1N1 aşı takviminin Pandemi Bilim Kurulu’nun verdiği kararlara göre planlandığı bildirildi. Bakanlık ‘devletin zirvesine öncelik’, ‘milletvekillerine VİP aşı’ gibi haberleri de yalanladı.
Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Turan Buzgan da  tüm illere sevkıyatların yapıldığını belirterek, “Sağlık çalışanlarını hangi ilde ne kadar çalıştığı belli. Sağlık çalışanları, hangi kuruluşta çalışıyorsa oralarda aşıları yapılacak. Kesinleşmedi ancak 2 milyona yakın bir doz da bir hafta içinde gelmiş olacak” dedi.
Gripten kuşkulanan vatandaşların en yakın sağlık kuruluşuna başvurmalarını isteyen Buzgan,”Bu durumda gerekirse test yaptırılacaktır. Boş yere test yaptırmanın bir anlamı yoktur” diye konuştu. 

Başkentte aşı toplantısı
Ankara’da dün yapılan bir toplantıda konuşan uzmanlar ise aşıya ilişkin ‘olumsuz’ iddiaların gerçeği yansıtmadığını, özellikle risk grubunda bulunanların mutlaka aşı yaptırması gerektiğini söyledi. Ankara Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Gülriz Ersöz, Bakanlık’tan aşının kimlere ve ne şekilde yapılacağına ilişkin daha kapsamlı açıklama beklediklerini söyledi.

Aşı olması gerekenler
AÜ Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Azap Alpay da aşıyla ilgili olumsuz iddiaların toplumda gereksiz paniğe neden olunduğunu söyledi. İnfulenza aşısının 50 yıldır mevcut yöntemle üretildiğini ve domuz gribi aşısının da aynı yöntemle elde edildiğini anlatan Azap, aşının içindeki antijenlerin değiştiğini, ancak bu konuda da endişeye gerek olmadığını öne sürdü. Azap ‘adjuvan’ adlı katkı maddesinin yıllardır çeşitli aşılarda olduğunu belirtti:
“Hastalık, şu an için hafif seyirlidir, ancak bulaşma hızı çok yüksektir. Özellikle çocuklarda ağır seyredebilir. Altı-24 yaş arasındakiler, gebeler, kalp ve akciğer gibi kronik hastalığı olan kişiler, bağışıklık sistemi baskılanmış olanlar, altı aydan küçük bebeklere bakım verenler ve sağlık çalışanları mutlaka aşı yaptırmalıdır.” (Radikal)