İlk çözüm konferansı Ankara'da

İlk çözüm konferansı Ankara'da
İlk çözüm konferansı Ankara'da
Abdullah Öcalan'ın İmralı'da kendisini ziyaret eden BDP Heyetinden yapılmasını istediği 4 konferansın ilki 25-26 Mayıs tarihlerinde Ankara'da yapılacak. Konferans sonunda hazırlanan bildiri, Erdoğan ve Öcalan'a gönderilecek...

ANKARA – Abdullah Öcalan’ın İmralı’da kendisini ziyaret eden BDP Heyetinden yapılmasını istediği 4 konferansın ilki 25-26 Mayıs tarihlerinde Ankara’da yapılacak. “Demokrasi ve Barış Konferansı” adı verilen konferansa çok sayıda aydın ve sanatçı katılacak. İkinci Konferans ise 8-9 Haziran tarihlerinde Diyarbakır’da gerçekleştirilecek. Konferansların bildirgeleri Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Abdullah Öcalan’a gönderilecek.

Hükümetin başlattığı çözüm süreci kapsamında Öcalan’ın düzenlenmesini istediği 4 konferans için çalışmalar tamamlandı. Öcalan, İmralı’da kendisiyle görüşmen BDP heyeti aracılığıyla Kandil’e ulaştırdığı mektupta Ankara’da “Barış ve Özgürlük Konferansı”, Diyarbakır’da “Kuzey Kürdistan Demokratik Çözüm, Birlik ve Dayanışma Konferansı”, Brüksel’de “Halkların Demokrasi, Birlik ve Barış Konferansı” ile Erbil’de “Birlik, Dayanışma ve Barış Konferansı” düzenlenmesini istemişti.

Konferanslardan ilki bu ay sonunda Ankara’da yapılacak. 25-26 Mayıs tarihlerinde Ankara’da düzenlenecek Konferansa, Türkiye’deki aydınlar, sanatçılar, sivil toplum kuruluşları ve siyasi çevreler katılacak. Konferansın çağrısı önceki gün Yaşar Kemal, Orhan Pamuk, Murathan Mungan’ın da içinde yer aldığı aydın ve sanatçılar tarafından yapıldı.


İKİNCİ KONFERANS DİYARBAKIR’DA
Ankara’daki konferansın ardından ikincisi Diyarbakır’da 8-9 Haziran’da gerçekleştirilecek. Diyarbakır’da yapılacak olan konferansa ise Türkiye’deki tüm Kürt çevreleri katılacak. Bunu Brüksel’de düzenlenecek üçüncü konferans izleyecek. Bu konferansa ise Avrupa’da yaşayan Kürt grupları katılacak.

Dördüncü Konferans ise Erbil’de düzenlenecek. Erbil’deki Konferansta ise Türkiye, Irak, Suriye ve İran’da yaşayan Kürt çevreleri çözüm sürecini masaya yatıracak. Konferans için hem PKK ’nın hem de Kuzey Irak Bölgesel Kürt Yönetiminin çalışmaları devam ediyor. Daha önce de gündeme gelen Erbil’deki Kürt Konferansına bölgesel yönetim tarafından izin verilmemişti. Ancak çözüm süreciyle birlikte Kuzey Irak Bölgesel Kürt Yönetimi Başkanı Mesut Barzani’nin de konferansa onay verdiği öğrenildi.


SONUÇ BİLDİRİSİ HAZIRLANACAK
Her konferansın ardından birer sonuç bildirgesi yayınlanacak. Hazırlanan bildiriler Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile Abdullah Öcalan’a da gönderilecek.


  http://www.radikal.com.tr/113374411337447

  YORUMLAR
  (7 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Barışalım - şoreş haki

  Munganı severim. Hatta kaptanım derim ona ama bu karede görünce, kendi kendime, zamanı nerede ne konuşacağını çok dikkatli seçen onun gibi biri de bu olaya dahil olmuşsa artık barışmaktan kimseye zarar gelmeyeceğini anladım. Ölümlerin üstüne inşaa edilen barışın ne kıymeti olacaksa tabi

  gider eteri gelir beteri - HDI

  demek ki mesele isimde degilmis, person kultu, kisye tapinma sadece kemalistlere ozgu degilmis. konferansda bugune kadar bilmedgimiz soylenmemis ne konusulacak? bos durma bosha calis. turkiyede temel problem uc bes konferansci aydinin uc bes apocu kurdler halvet haline gelmesi ile cozulmez. reyhanliya bakin , ahali nasil kendisine duzmen gordugunun kafasini vahsice taslarla eziyor. turkiye de hala bir cok kentte kurdlerin kurdlukle ilgili bir ifadesi -hareketi oldugunda onlari linc tehlikesi bekliyor. konferans la bunlar duzelecek mi? hayir. hayat konferans sonuclari gibi olsa benimde pembe panjurlu bir evim olsa manazarisi da yunan adalarina bakan ege denizi olsa. baris kavramini minciklaya mincikliya bakalim ne zaman cicigini cikaracaksiniz.

  Kimi Kastettin - ibretnüma

  İleri görüşlü derken arkadaşımız Başbakan'ı değilde "devrimci halk savaşı" başlatıp havayı alan, Türk bayrakları önünde gözü bağlı poz verecek kadar ileriyi gören bir lider olan APO'dan bahsetmiş demek ki. Lidere itaat derken "özgürlükçü" (solculardı bunlar hiç bahsetmeye lüzum yok) yanını da gözler önüne sermiş arkadaşımız. AKP liderine itaat dersen faşist olursun o ayrı.

  İki temel anlam - Pe@ce

  Bu sürecin iki temel anlamı var: 1. Sembolik: Öcalan ve PKK fiili olarak sorunun en önemli taraflarından birisi olduklarını kabul ettirmişlerdir. Bu şimdiye kadar inkâr politikaları uygulanmış olan Devlet'e karşı kazanılmış (ve çözüm için çok önemli olan) sembolik bir zaferdir. 2. Öcalan, çözümün bir tarafında varolan Ankara'ya ve biz Türkler'e çözümün diğer tarafının öncelikle Amed'den (ve bu şekilde gerek Kürdistan'daki gerekse diasporadaki Kürt halkının iradesinden) geçtiğini kabul ettirmiştir. Bu da sürece kazandırılan diplomatik anlamdır. Her ikisi de son derece önemli ve kritik adımlardır.

  Gayet normal. - citizen

  Erdoğan ve Öcalan'a yani eşbaşkanlara gitmeden, onlar onay vermeden ne anlamı olur sonuç bildirisinin. Tabi ki normali bu.

  kim kime - genco940

  Beyler paslaşa dursun, Millet ve parlementosu saf dışı. Galiba ileri demokrasinin anlaşılmayan tarafı olsa gerek. Gerçek demokrasiyi sandıktan çıkarıp beylere haddini bildirmek de milletin işi olsa gerek.Bundan sonra illede bir demokrasiden bahsedilecekse milletin seçtiklerinden başkası meclise girip temsil hakkını kullanmalıdır. Parti liderlerinin suntasına son vermenin zamanı geldi de geçiyor.

  gerçek liderler. - Agér

  gerçek liderler her zaman ilerisini öngörebilen ve halkının iyilğini kendi menfaatlerinden önce gören kişilerdir. (bir dakika tabiki erdoğanı kastetmemiştim.)Ayrıca suriyede hem radikal dincilere hemde zalim esed ordusuna direnen ve diğer halklarıda sahiplenen kürtlere helal olsun. Hem liderlerinin sonuna kadar itaat ediyor hemde bu zor şartlarda direnmeye devam ediyorlar. Tebrikler.