İlk çözüm konferansı Ankara'da

İlk çözüm konferansı Ankara'da
İlk çözüm konferansı Ankara'da
Abdullah Öcalan'ın İmralı'da kendisini ziyaret eden BDP Heyetinden yapılmasını istediği 4 konferansın ilki 25-26 Mayıs tarihlerinde Ankara'da yapılacak. Konferans sonunda hazırlanan bildiri, Erdoğan ve Öcalan'a gönderilecek...

ANKARA – Abdullah Öcalan’ın İmralı’da kendisini ziyaret eden BDP Heyetinden yapılmasını istediği 4 konferansın ilki 25-26 Mayıs tarihlerinde Ankara’da yapılacak. “Demokrasi ve Barış Konferansı” adı verilen konferansa çok sayıda aydın ve sanatçı katılacak. İkinci Konferans ise 8-9 Haziran tarihlerinde Diyarbakır’da gerçekleştirilecek. Konferansların bildirgeleri Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Abdullah Öcalan’a gönderilecek.

Hükümetin başlattığı çözüm süreci kapsamında Öcalan’ın düzenlenmesini istediği 4 konferans için çalışmalar tamamlandı. Öcalan, İmralı’da kendisiyle görüşmen BDP heyeti aracılığıyla Kandil’e ulaştırdığı mektupta Ankara’da “Barış ve Özgürlük Konferansı”, Diyarbakır’da “Kuzey Kürdistan Demokratik Çözüm, Birlik ve Dayanışma Konferansı”, Brüksel’de “Halkların Demokrasi, Birlik ve Barış Konferansı” ile Erbil’de “Birlik, Dayanışma ve Barış Konferansı” düzenlenmesini istemişti.

Konferanslardan ilki bu ay sonunda Ankara’da yapılacak. 25-26 Mayıs tarihlerinde Ankara’da düzenlenecek Konferansa, Türkiye’deki aydınlar, sanatçılar, sivil toplum kuruluşları ve siyasi çevreler katılacak. Konferansın çağrısı önceki gün Yaşar Kemal, Orhan Pamuk, Murathan Mungan’ın da içinde yer aldığı aydın ve sanatçılar tarafından yapıldı.


İKİNCİ KONFERANS DİYARBAKIR’DA
Ankara’daki konferansın ardından ikincisi Diyarbakır’da 8-9 Haziran’da gerçekleştirilecek. Diyarbakır’da yapılacak olan konferansa ise Türkiye’deki tüm Kürt çevreleri katılacak. Bunu Brüksel’de düzenlenecek üçüncü konferans izleyecek. Bu konferansa ise Avrupa’da yaşayan Kürt grupları katılacak.

Dördüncü Konferans ise Erbil’de düzenlenecek. Erbil’deki Konferansta ise Türkiye, Irak, Suriye ve İran’da yaşayan Kürt çevreleri çözüm sürecini masaya yatıracak. Konferans için hem PKK ’nın hem de Kuzey Irak Bölgesel Kürt Yönetiminin çalışmaları devam ediyor. Daha önce de gündeme gelen Erbil’deki Kürt Konferansına bölgesel yönetim tarafından izin verilmemişti. Ancak çözüm süreciyle birlikte Kuzey Irak Bölgesel Kürt Yönetimi Başkanı Mesut Barzani’nin de konferansa onay verdiği öğrenildi.


SONUÇ BİLDİRİSİ HAZIRLANACAK
Her konferansın ardından birer sonuç bildirgesi yayınlanacak. Hazırlanan bildiriler Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile Abdullah Öcalan’a da gönderilecek.